FitnessPrzetrenowanie organizmu. Objawy i skutki zbyt intensywnych treningów

Przetrenowanie organizmu. Objawy i skutki zbyt intensywnych treningów

Przetrenowanie organizmu to efekt nadmiernego wysiłku fizycznego czy też zbyt dużej częstotliwości treningów. Brak odpoczynku i czasu na regenerację mięśni prowadzić może do przewlekłego zmęczenia, a w konsekwencji do przetrenowania. Jak rozpoznać przetrenowanie organizmu i jak skutecznie mu zapobiegać? Które partie mięśniowe są najbardziej narażone na przetrenowanie?

Przetrenowanie organizmu. Objawy i skutki zbyt intensywnych treningów
Źródło zdjęć: © flickr.com | istolethetv

04.12.2018 13:10

Czym jest przetrenowanie?

Przetrenowanie definiowane jest jako zmęczenie organizmu, które zostało wywołane intensywnym wysiłkiem fizycznym bądź psychicznym.

Przetrenowanie organizmu jest spowodowane gromadzeniem się produktów ubocznych czy też toksycznych w mięśniach, wyczerpaniem zapasów glikogenu oraz odwodnieniem na skutek wzmożonej potliwości.

W trakcie przetrenowania znacznie spada wydolność organizmu, która trwa przez dłuższy czas, ponieważ jest spowodowana długotrwałym przeciążaniem organizmu, a nie jednorazowym, epizodycznym, intensywnym treningiem. Przetrenowanie dotyczy w równej mierze zawodowych sportowców, jak i amatorów w sporcie. Można wyróżnić dwa typy przetrenowania, a w tym:

  • Typ I: głównie młodzi i często niedoświadczeni zawodnicy, którzy uprawiają sporty siłowo-szybkościowe. W tym przypadku przetrenowanie objawia się nadmierną pobudliwością organizmu.
  • Typ II: głównie doświadczeni sportowcy zawodowi, którzy specjalizują się w dyscyplinach wytrzymałościowych. W tym przypadku przetrenowanie objawia się znacznym zwolnieniem procesów metabolicznych.

Objawy przetrenowanie organizmu

Objawy przetrenowania mają wymiar fizyczny i psychiczny i należą do grupy objawów subiektywnych. Przetrenowanie można również zdiagnozować obiektywnie, ponieważ zmiany zachodzące w organizmie są widoczne także w badaniach laboratoryjnych.

Objawami fizycznymi przetrenowania są:

Wśród objawów psychicznych przemęczenia zazwyczaj wymienia się:

  • obniżenie koncentracji,
  • apatię,
  • rozdrażnienie,
  • zaburzenia snu,
  • czasem bezsenność,
  • brak apetytu,
  • zwiększającą się niechęć do treningów.

Aby bezsprzecznie zdiagnozować przetrenowanie, powinno się wykonać badania laboratoryjne. Zmiany w normach laboratoryjnych w przypadku przemęczenia dotyczą: wzrostu poziomu kortyzolu i adrenaliny, zaburzenia parametrów testosteronu, zmniejszonej ilości węglowodanów w mięśniach i wątrobie, zwiększonego zużycia energii i tlenu oraz większej produkcji mleczanu we krwi podczas aktywności fizycznej.

Przetrenowanie organizmu - jak zapobiegać?

Aby zapobiec przetrenowaniu, najważniejsze jest zachowanie równowagi pomiędzy wysiłkiem fizycznym a odpoczynkiem. Codzienne ciężkie treningi na siłowni warto zastąpić lżejszymi aktywnościami takimi jak pływanie czy jazda na rowerze.

Pomocny będzie także dobrze zaplanowany jadłospis. Menu dzienne należy podzielić na 5-6 posiłków, w których znajdą się białka i węglowodany oraz składniki mineralne takie jak magnez, potas, wapń czy żelazo.

Nie można zapominać o posiłku potreningowym, który uzupełni zapasu glikogenu i wspomoże regenerację mięśni. Aby uniknąć przetrenowania, zawsze zaczynaj treningi rozgrzewką, a kończ ćwiczeniami rozciągającymi i wyciszaniem organizmu. Dodatkowo, uprawianie jogi i medytacji pozwoli ci odprężyć się po treningu, co zrelaksuje i ciało i umysł.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)