Rzadko goszczą w naszej kuchni, a szkoda, bo pełne są wartościowych substancji odżywczych. Pora poznać ich dobroczynne właściwości i wprowadzić do codziennej diety. Oto sześć ziaren dla smakoszy
Rzadko goszczą w naszej kuchni, a szkoda, bo pełne są wartościowych substancji odżywczych. Pora poznać ich dobroczynne właściwości i wprowadzić do codziennej diety. Oto sześć ziaren dla smakoszy.
Chia – szałwia hiszpańska
Nasiona chia jedli już Majowie i Aztekowie. Te mało popularne w Europie ziarna, w Stanach Zjednoczonych i w Meksyku stanowią jeden z podstawowych składników codziennej diety. Są bogatym źródłem kwasów omega-3 i omega-6, znacznie bogatszym niż ryby. Zawierają również dużo wapnia, żelaza, a także szereg innych minerałów oraz witaminy z grupy B. Naukowcy donoszą, że spowalniają rozkład węglowodanów na cukry proste, dlatego korzystne są dla diabetyków. Nasiona chia świetnie posłużą także sportowcom ze względu na swoje właściwości hydrofilowe tzn. mogą one wchłaniać i zatrzymywać wodę.
Dodajemy je do chleba, zupy, duszonego mięsa czy warzyw lub sałatki. Można je również wrzucić do jogurtu (nie więcej niż 1 łyżkę – nasiona bardzo pęcznieją).
MD/mmch
Orkisz
Orkisz jest podgatunkiem pszenicy zwyczajnej. Był ceniony już w starożytności za swoje niezwykłe właściwości. Spożywali go gladiatorzy, gdyż uważano, że daje nieprzeciętną siłę. Nie mylili się. Orkisz jest bogatym źródłem białka, błonnika, witamin i mikroelementów. Poprawia również urodę, gdyż zawiera spore ilości kwasu krzemowego, który korzystnie wpływa na wygląd włosów, skóry i paznokci. Dzięki dużej zawartości błonnika obniża poziom złego cholesterolu we krwi. Jest również dobry dla osób chorujących na cukrzycę, ponieważ zmniejsza zapotrzebowanie na insulinę i zwiększa tempo przemiany materii.
Z mąki orkiszowej możemy przygotować chleb, makaron, a także ciastka, gdyż ma ona słodkawy, orzechowy aromat. Ziarnami orkiszu możemy zastąpić ryż czy ziemniaki.
Gryka
Dlaczego warto do codziennej diety wprowadzić kaszę gryczaną? Z badań przeprowadzonych w Chinach, wśród osób, które regularnie ją spożywają, wynika, że gryka obniża ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu. Z kolei amerykańscy naukowcy przekonują, że warto jeść ją często, ponieważ tym sposobem zmniejszmy ryzyko zachorowania na cukrzycę. Poza tym dostarcza również wielu składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest bogatym źródłem białka. Zawiera dużo błonnika, magnezu i flawonoidów oraz witamin z grupy B.
Świetnie sprawdza się jako dodatek do dań mięsnych - można nią zastąpić ryż lub ziemniaki. Stanowi również smaczny dodatek do zup i sałatek. Z mąki gryczanej możemy upiec muffinki czy naleśniki.
Quinoa - komosa ryżowa
Quinoa, u nas znana jako komosa ryżowa, pochodzi z Ameryki Południowej. Zazwyczaj ma żółtawą barwę, ale zdarzają się jej pomarańczowe i czarne odmiany. Zawiera dużo białka, którego jakość jest porównywalna do kazeiny – białka mleka krowiego, a także potasu, magnezu, żelaza, miedzi i wapnia oraz witamin z grupy B i E. Jej spożywanie lekko obniża ciśnienie krwi, a także łagodzi objawy migreny. Saponiny zawarte w łupinie działają również przeciwalergicznie i przeciwzakrzepowo. Warto wspomnieć, że komosa jest surowcem do produkcji żywności bezglutenowej.
Można nią zastąpić ryż, ziemniaki czy makaron lub użyć jako główny składnik sałatki.
Frikeh - zielone ziarno pszenicy
Frikeh (freekeh, freekah lub farik) jest szczególnie popularny w krajach arabskich i Środkowo-Wschodniej i Północnej Afryce. To rodzaj grubej kaszy, uzyskiwanej z zielonej pszenicy i prażonej w procesie produkcji. Jest doskonałym źródłem węglowodanów i białka, a także witaminy E, witamin z grupy B oraz składników mineralnych. Badania pokazują, że usprawnia pracę jelit, zapobiegając zaparciom. Zielone ziarno pszenicy ma również niski indeks glikemiczny, dzięki czemu nie podnosi poziomu cukru we krwi.
Pszenica powinna być przygotowywana do spożycia podobnie jak kasze. Jest alternatywą dla ryżu, może być dodatkiem do zup i sałat.
Czarny ryż
Pochodzi z Tajlandii, jest również bardzo popularny w Chinach. Jego czarne ziarna w procesie gotowania uzyskują kolor purpury. Jest bogatym źródłem flawonoidów, w tym antocyjanów, które mają korzystny wpływ na układ krążenia, wzrok oraz pamięć i koncentrację. Zawiera również witaminy E, błonnik, żelazo i cynk. Dr Zhimin Xu z Louisiana State University twierdzi, że czarny ryż zawiera więcej antyoksydantów niż znana z tych właściwości borówka amerykańska.
W Azji, ze względu na swój lekko orzechowy smak, przygotowuje się z niego cista i desery.
MD/mmch