7 lipca 2007 roku w Lizbonie ogłoszono listę nowych siedmiu cudów świata, wybranych spośród 21 propozycji. Zobacz je wszystkie w naszej galerii.
7 lipca 2007 roku w Lizbonie zostanie ogłoszona lista nowych siedmiu cudów świata, wybranych spośród 21 propozycji.
Głosowanie zaproponował szwajcarski producent filmowy - Bernard Weber.
Przypomnijmy tylko, że spośród siedmiu cudów świata antycznego do dziś zachował się tylko jeden - piramida Cheopsa w Gizie. Pozostałe zostały zniszczone np. przez trzęsienia ziemi czy ogień.
Wśród propozycji znajduje się Wieża Eiffla zbudowana w 1889 roku dla upamiętnienia 100 rocznicy Rewolucji Francuskiej.
Akropol w Atenach
To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów architektonicznych na świecie. W czasach starożytnych istniał tu kompleks świątyń: Partenon, Erechtejon, Apteros, sanktuarium Artemidy Brauronia i Propyleje.
Koloseum w Rzymie
Architekturę Koloseum uznano za symbol radości i cierpienia.
Świątynia Hagia Sofia w Turcji
To świątynia z czasów potęgi Bizancjum za Justyniana (532-537), poświęcona Mądrości Bożej, przykryta ogromną kopułą na czterech potężnych filarach. Była przez tysiąc lat największą świątynią świata.
Zamek Neuschwanstein w Niemczech
To bajkowy zamek na wzór średniowiecznych, powstały w XIX wieku dla Ludwika II Bawarskiego i nazwany na cześć Lohengrina - bohatera wagnerowskiej opery i postaci ze średniowiecznej germańskiej mitologii.
Chichen Itza w Meksyku
To najlepiej zachowany ośrodek religijny Majów na Jukatanie (Meksyk) ma symbolizować "kult i wiedzę".
Posągi na Wyspach Wielkanocnych
Są symbolem "tajemnicy i podziwu zmieszanego z trwogą".
Świątynia Angkor Wat w Kambodży
Miała ona w założeniu być odzwierciedleniem hinduskiego kosmosu. Rozkwit Angkoru przypadł na IX-XV wiek.
Budynek opery w Sydney
Odzwierciedla "abstrakcję i kreatywność".
Świątynia Kiyomizudera w Kioto
Kompleks poświęcony boddhisatwie Kannon ucieleśniającej 33 różne kształty miłosierdzia, to symbol "klarowności i pogody".
Pałac Tadż Mahal w Indiach
Mauzoleum uznane za klejnot muzułmańskiej sztuki w Indiach, symbol "miłości i namiętności". Wzniósł je w połowie XVII w. Szahdżahan (Król Świata) z dynastii Wielkich Mogołów dla upamiętnienia Mumtaz Mahal (Wybranki Haremu), drugiej, ukochanej żony.
Wielki Mur Chiński
Z liczącego niegdyś ok. 6,5 tys. km muru, który miał powstrzymać najazdy koczowników, w lepszym lub gorszym stanie zachowało się 2,5 tys. km.
Kamienny krąg Stonehenge w Wielkiej Brytanii
Uznawany za najważniejszą budowlę megalityczną w Wielkiej Brytanii i najprawdopodobniej związany z kultem Księżyca i Słońca, oznacza "intrygę i wytrzymałość".
Alhambra w Hiszpanii
To królewska rezydencja arabskich władców Grenady, obejmująca cytadelę, pałace Nasrydów, ogrody Generalife oraz późniejszy pałac Karola V.
Miasto Timbuktu w Mali
Założony w XII wieku ośrodek handlu i centrum kultury muzułmańskiej na skrzyżowaniu czterech najważniejszych szlaków karawan. Nagromadzone w nim bogactwa pozwoliły na założenie tam jednego z pierwszych uniwersytetów świata - muzułmańskiego uniwersytetu Sankore, w którym studiowało 20 tys. studentów.
Posąg Chrystusa Odkupiciela w Rio de Janeiro
Posąg z betonu w stylu art deco, ukończony w 1931 r. według projektu Brazylijczyka Heitora da Silvy wykonał francuski rzeźbiarz polskiego pochodzenia Paul Landowski.
Machu Picchu w Peru
Machu Picchu położone jest na wysokości 2090 – 2400 m n.p.m. To najlepiej zachowane miasto Inków powstało w XV., jednak w 1537 r. jego mieszkańcy niespodziewanie je opuścili.
Piramida Cheopsa w Gizie
Wielka Piramida Cheopsa to jeden z cudów świata, które figurowały na "starej" liście.
Piramidę zbudowano na przełomie XXVII i XXVI wieku przed naszą erą, a sposób jej powstania do dziś jest źródłem rozmaitych hipotez, np. o tym, że budowniczym pomagali... kosmici.
Miasto Petra w Jordanii
Zespół grobowców i świątyń wykutych w stromych skalnych zboczach, stolica państwa Nabatejczyków ma być symbolem "inżynierii i ochrony".
Statua Wolności w Nowym Jorku
Statua jest dziełem francuskiego rzeźbiarza Frédérica Auguste'a Bartholdiego i jednym z symboli Stanów Zjednoczonych. Jej budowę ukończono w 1886 roku.
Kreml w Moskwie
Kreml zbudowano w latach 1554-1560 i niewątpliwie przez wieki był on symbolem potęgi Rosji.
Podobno car Iwan Groźny polecił, aby oślepić budowniczych, aby już nigdy nie zbudowali niczego piękniejszego.