Nie musisz stosować żadnej ekstremalnej diety ani rezygnować z produktów węglowodanowych, aby schudnąć. Pod warunkiem jednak, że zastosujesz się do 7 zupełnie nowych zasad nazywanych „dietą blokującą cukier”. Wykorzystuje ona zdrowotną moc żywności, która w naturalny sposób spowalnia absorpcję cukru. Dzięki temu będziesz mogła jeść dania, które lubisz.
Nie musisz stosować żadnej ekstremalnej diety ani rezygnować z produktów węglowodanowych, aby schudnąć. Pod warunkiem jednak, że zastosujesz się do 7 zupełnie nowych zasad nazywanych "dietą blokującą cukier". Wykorzystuje ona zdrowotną moc żywności, która w naturalny sposób spowalnia absorpcję cukru. Dzięki temu będziesz mogła jeść dania, które lubisz.
Jeżeli spożywamy w nadmiarze skrobię lub cukier rafinowany, jedzenie bardzo szybko dostaje się do naszego krwiobiegu, co powoduje, że wzrasta poziom cukru we krwi. Nasz organizm produkuje hormon insuliny, który jest odpowiedzialny za odprowadzanie cukru z krwiobiegu do komórek. Jednak z upływem czasu nadmierna ilość insuliny sprawia, że zwiększa się odporność komórek tkanki mięśniowej na oddziaływanie tego hormonu. W rezultacie prowadzi to do cukrzycy typu 2 lub choroby serca. Poza tym podwyższony poziom insuliny zatrzymuje tłuszcz w komórkach, dlatego nie możemy go spalić i tyjemy.
Jak przerwać ten cykl i sprawić, aby organizm pracował prawidłowo? Najłatwiejszym sposobem jest wykluczenie z posiłku pokarmów, które powodują gwałtowny wzrost poziomu insuliny. Ale to znaczy, że powinniśmy zapomnieć o ziemniakach, ryżu, mące, kukurydzy i innych produktach zbożowych. Nie brzmi to zachęcająco.
Okazuje się, że można temu zaradzić w mniej radykalny sposób. Należy obniżyć poziom cukru we krwi poprzez spożywanie naturalnych substancji zawartych w żywności, które powoli wchłaniają węglowodany.
Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags)
Tłuste przekąski spożywaj 10-30 minut przed posiłkami
Powód? Dłużej będziesz czuł się najedzony. Pomiędzy żołądkiem a jelitem cienkim znajduje się pierścień mięśniowy, który reguluje prędkość, z jaką żywność opuszcza żołądek i przedostaje się do jelita cienkiego. Ale można wysłać mu sygnał, aby zwolnił pracę. Tłuszcz zaciska odźwiernik i spowalnia trawienie. Oszukamy jego pracę pod warunkiem, że zjemy garstkę orzechów lub kawałek sera tuż przed posiłkiem.
Zaczynaj posiłek od sałatki
Dlaczego? Dobrze wchłania skrobię i cukier. Rozpuszczalny błonnik jest zawarty w miąższu takich warzyw i owoców jak marchew, fasola, jabłka. Błonnik rozpuszcza się i dzięki temu uwalnia glukozę. Jednak wymaga to trochę czasu. Z kolei glukoza powoli wchłania się do krwiobiegu, więc organizm potrzebuje mniej insuliny, aby ją przetworzyć. Dlatego najlepszym i najprostszym sposobem na zapewnienie mu dużej ilości rozpuszczalnego błonnika jest spożywanie sałatki przed posiłkiem.
Trochę octu
Ocet jest zalecany, ale tylko w niewielkich ilościach, gdyż spowalnia rozkład skrobi na cukry. Wysoka zawartość kwasu octowego w occie dezaktywuje amylazę, enzym, który rozkłada skrobię na cukry. Ponadto ocet ma jeszcze jedną zaletę: zwiększa wrażliwość organizmu na insulinę. Dodajemy go do sosu sałatkowego lub delikatnie kropimy mięso i warzywa. Ocet, tak jak sól, wydobywa smak jedzenia.
Jedz wysokobiałkowe produkty
Brzmi paradoksalnie, bo insulina jest hormonem białkowym produkowanym przez trzustkę. Ale mimo że białko nie zawiera glukozy, to wywołuje pierwszą fazę reakcji insulinowej, która odbywa się tak szybko, że zatrzymuje podnoszenie się poziomu cukru we krwi i zmniejsza ilość insuliny. Poza tym posiłki wysokobiałkowe (np. ryby, białe mięso) przyspieszają metabolizm i zmniejszają łaknienie.
Jedz krótko gotowane warzywa
Dlaczego? Będziesz je wolniej trawić. Warzywa zawierają cenny błonnik i mniej cukru, niż owoce. Gotuj je, aż będą średnio miękkie, nasycone rozpuszczalnym błonnikiem i wypełnione małą ilością wody, dzięki czemu spowolnią wchłanianie cukrów. Ponadto, jeśli jesz kruche warzywa, w większych kawałkach docierają one do żołądka. Dzięki temu wolniej się trawią i dłużej czujemy się syci. A pieczone warzywa, np. kalafior, mogą być dobrym substytutem skrobi.
Mała lampka wina do obiadu?
Alkohol ma właściwości zatrzymujące cukier. Spożywany w małych ilościach wraz z posiłkiem wpływa na wątrobę, ograniczając ilość produkowanej przez nią glukozy. U zdrowego człowieka niewielka dawka jakiegokolwiek alkoholu (piwa, białego lub czerwonego wina albo wódki) obniża poziom cukru we krwi o około 25 proc.
Słodycze w niewielkiej ilości tylko na deser!
Powód? Wszystko na poprzednich stronach tekstu. Jeżeli jesz słodycze na „pusty żołądek”, to nic nie pomoże ci spowolnić wchłaniania cukru do krwiobiegu - ani rozpuszczalny błonnik, ani białko czy ocet. Jeśli z kolei będziesz jeść słodycze po posiłku, to zadziałają wszystkie powyższe zasady, które pomogą ci pozbyć się zbędnych kilogramów. Jeśli chcesz utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, koniecznie unikaj podjadania między daniami. Ale nie musisz odmawiać sobie przyjemności, kilka cukierków po posiłku będzie miało niewielki wpływ na stężenie cukru i insuliny.
Tekst, na podst. www.yahoo.com, Monika Stypułkowska (ms/ags)