7 rzeczy, które włosy mówią o stanie twojego zdrowia
Codziennie problemy
Większość osób, zwłaszcza kobiet, myśli o nich codziennie. Bo wypadają, nie chcą się układać, straciły kolor, mają rozdwojone końcówki. Ale włosy to nie tylko ozdoba i atrybut atrakcyjności, ale także świetne źródło wskazówek na temat twojego zdrowia.
Większość osób, zwłaszcza kobiet, myśli o nich codziennie. Bo wypadają, nie chcą się układać, straciły kolor, mają rozdwojone końcówki. Ale włosy to nie tylko ozdoba i atrybut atrakcyjności, ale także wskazówka stanu twojego zdrowia.
Siwe włosy i stres
Czy z powodu silnego lub długotrwałego stresu można osiwieć? Wszystko wskazuje na to, że tak, choć naukowcy wciąż nie mają na to niezbitych dowodów. Jednak eksperyment prowadzony na szczurach o czarnej sierści, których pozbawiono witamin z grupy B, wykazał, że ich włosy posiwiały. Co to ma wspólnego ze stresem? Otóż pod jego wpływem organizm ludzki o wiele szybciej wykorzystuje witaminy z grupy B. Prawdopodobnie ma to wpływ na utratę barwy włosów, zauważono bowiem, że dostarczenie organizmowi dużych ilości tych składników, pomaga powstrzymać siwienie. Lekarze podkreślają jednak, że zjawisko to przede wszystkim zależy od genów. To właśnie one odpowiadają za to, że niektóre osoby nawet pod wpływem silnego stresu nie siwieją, a innym kolor włosów potrafi zmienić się nawet w ciągu kilkunastu godzin.
Za "bezbarwne" włosy odpowiedzialne są melanocyty, komórki znajdujące się w korzeniu włosa. Jeśli przestają funkcjonować prawidłowo, a więc produkować barwnik, siwiejemy. Zazwyczaj dochodzi do tego ok. 40 roku życia, ale też coraz więcej osób, zwłaszcza kobiet, zauważa pierwsze białe włosy ok. 20 roku życia.
Agnieszka Majewska/mmch/kobieta.wp.pl