Zmiana w seksie 20‑latków. Ekspert mówi, co się dzieje
Seksuolog Andrzej Gryżewski mówi, jak wyglądają relacje dzisiejszych 20-latków z Polski. Podkreśla, że sama definicja mocno się zmieniła. - Nie trzeba się już umawiać na relację monogamiczną czy lojalność erotyczną, można się spotykać i zobaczyć, co z tego wyjdzie - zaznacza ekspert.
Seksuolog Andrzej Gryżewski w rozmowie z "Newsweekiem" wspomina o debacie seksuologów, podczas której poruszono temat trendów dotyczących seksu. Eksperci wspólnie skwitowali, że intymności między partnerami w związkach jest coraz mniej.
- Albo się go wcale nie uprawia, albo przegaduje. Zmniejsza się też liczba osób uprawiających tzw. one night standy, seks na jedną noc, bo wiele osób jednak przejęło się pandemią. Bardziej się boją koronawirusa niż HIV, rzeżączki, kiły i innych chorób przenoszonych drogą płciową - zaznacza Gryżewski.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Seks na pierwszej randce. Pora obalić mity
"Niedziewczyny", "niechłopaki". Tak wyglądają relacje młodych
Andrzej Gryżewski przyznał, że w gabinecie często spotyka młodych pacjentów, którzy mówią o spotykaniu się z "niedziewczyną".
- Pytam pacjenta, co to jest niedziewczyna, a on, że to taka kobieta, z którą się spotyka na kawę albo na seks, ale to nie jest jego partnerka. Coś nas wiąże, mówi. Ale nie wie dokładnie co. Kobiety, zwłaszcza młodsze, też mówią, że mają niechłopaków. Trochę do seksu, trochę do porozmawiania, ale niezdeklarowanych w żaden sposób - mówi specjalista w rozmowie z "Newsweekiem".
Takie relacje część osób określa mianem "situationship", czyli "niezwiązkami", które nie opierają się na tym, aby myśleć o wspólnej przeszłości. Osoby decydujące się na tego rodzaju układy skupiają się na tu i teraz. - A jak się nadarzy ktoś lepszy, to bez żalu powiemy sobie do widzenia - przyznaje 27-letnia bohaterka reportażu "Newsweeka".
"Nie potrafią przekroczyć tej bariery"
Psychoterapeuta i seksuolog Michał Pozdał zaznaczył, że rzeczywiście młodzi ludzie uprawiają mało seksu. - Często umawiają się na seks, ale potem tylko rozmawiają - twierdzi ekspert.
Michał Pozdał zaznacza, że przez pandemię u młodych ludzi pojawił się duży lęk przed zbliżeniem.
- Mają kontakty online albo na aplikacjach i tam czują się bardziej kompetentni, a często nie mają umiejętności społecznych. I nawet by chcieli uprawiać seks, ale jest im trudno, bo nie potrafią przekroczyć tej bariery, nie potrafią flirtować ani podrywać. Potrafią za to rozmawiać o tym, kim są, czego w życiu szukają i jakiego seksu chcą - wyjaśnia seksuolog.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.