75 lat temu narysowała bajkę "Bambi". Rettę Scott uwielbiał sam Walt Disney

75 lat temu narysowała bajkę "Bambi". Rettę Scott uwielbiał sam Walt Disney

75 lat temu narysowała bajkę "Bambi". Rettę Scott uwielbiał sam Walt Disney
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC0 | CC0 Public Domain
Lidia Pustelnik
26.06.2017 15:36, aktualizacja: 27.06.2017 08:53

Kiedy Retta Scott zaczynała pracę w studiu Disneya, nie mogła się spodziewać, że wywrze tak ogromny wpływ na kobiety na całym świecie. W latach 30. ubiegłego wieku praca animatora była uważana za męskie zajęcie. Tymczasem rysunki Retty zwróciły uwagę samego Walta Disneya, który poczuł się nawet w obowiązku bronić jej przed zazdrosnymi kolegami.

Nie wierzyła, że uda jej się dostać do zespołu Disneya - od początku istnenia firmy kobiety zatrudniano tam tylko na mniej odpowiedzialne stanowiska. A jednak Retta miała talent, jej specjalnością były zwierzęta. Aplikowała, została zatrudniona w 1938 roku. I tak się wszystko zaczęło.

W studiu Disneya zastanawiano się właśnie nad nową superprodukcją - miała to być bajka o małym jelonku, synu Króla Lasu, który w tragicznych okolicznościach traci matkę. Retta zaprezentowała fragment, w którym psy atakują przyjaciela Bambi, Feline i z miejsca została wyznaczona na główną animatorkę. Disney miał być nią zachwycony.

- Zastanawialiśmy się, komu uda się przedstawić tę zatrważającą scenę tak przekonująco i zakładaliśmy, że jest w stanie tego dokonać tylko jakiś krzepki mężczyzna, prawdopodobnie z nastroszoną brodą i o złowieszczym spojrzeniu - pisali po latach reżyserzy Frank Thomas i Ollie Johnston w swojej książce o pracy nad "Bambim". - Byliśmy zachwyceni, kiedy zamiast niego zobaczyliśmy młodą, drobną i delikatną kobietę o bystrych oczach i z burzą jasnych loków na głowie - wspominali.

Praca nad filmem trwała przez kilka kolejnych lat, Retta czuła się w swoim żywiole. Po jakimś czasie okazało się, że nie wszyscy podchodzili tak entuzjastycznie do jej pracy w studiu Disneya, jak Thomas i Johnson. Niektórzy być może czuli się zagrożeni i w końcu sam Walt Disney poczuł, że powinien zabrać głos w jej sprawie.

Zobacz też: Kultowy hit Disneya doczeka się kontynuacji

- Doszły do mnie paskudne plotki, że będziemy zatrudniać młode kobiety, które zastąpią lepiej opłacanych mężczyzn - powiedział Disney w 1941 roku. - To najgłupsza rzecz, jaką w życiu słyszałem. Nie jesteśmy zainteresowani tanią siłą roboczą. Jesteśmy zainteresowani wartościowymi pracownikami. Chcę podkreślić: jeśli kobieta może wykonać tę pracę równie dobrze, jest warta dokładnie tyle samo co mężczyzna na jej stanowisku. Artystki mają prawo oczekiwać takich samych szans na karierę i rozwój jak mężczyźni. I szczerze mówiąc, uważam, że ostatecznie mogą wzbogacić tę branżę o coś, czego mężczyźni nie mogliby lub nie chcieliby osiągnąć - powiedział Disney.

"Bambi" zostało ukończone w 1942 roku, potem Retta zajęła się "Fantazją", "Dumbo", miała też swój wkład w powstanie animacji o Kaczorze Donaldzie. Przez kolejne kilka lat była stałą współpracowniczką studia, a nawet później, kiedy przeprowadziła się na wschodnie wybrzeże, zdarzało jej się rysować dla Disneya jako freelancerka. Była animatorką przez całe swoje życie. W czasach, kiedy kobiecie trudniej było konkurować zawodowo z mężczyznami, ona nie wahała się ani chwili i po prostu spełniała marzenia.

Źródło artykułu:WP Kobieta