8 najskuteczniejszych sposobów radzenia sobie z dolegliwościami w ciąży
Ciąża wiąże się z całkowitym przestrojeniem pracy organizmu kobiety na poziomie hormonalnym, metabolicznym i immunologicznym. Zmiany te, chociaż są fizjologiczne mogą powodować wystąpienie uciążliwych dla kobiety dolegliwości.
Ciąża wiąże się z całkowitym przestrojeniem pracy organizmu kobiety na poziomie hormonalnym, metabolicznym i immunologicznym. Zmiany te, chociaż są fizjologiczne mogą powodować wystąpienie uciążliwych dla kobiety dolegliwości.
Dolegliwości te to m.in. nudności i wymioty, osłabienie ogólne, bóle brzucha, zaburzenia trawienia (np. zaparcia, wzdęcia, zgaga), obrzęki kończyn, bóle kręgosłupa, upławy, przebarwienia i rozstępy skórne. Nasilenie tych dolegliwości jest kwestią indywidualną, ale często zaburzają one codzienne, normalne funkcjonowanie kobiety.
Homeopatia na dolegliwości ciążowe – zdrowo i bezpiecznie
Dużą skuteczność oraz bezpieczeństwo, ze względu na brak działań ubocznych, w leczeniu dolegliwości towarzyszących ciąży wykazuje homeopatia. Homeopatyczne leki produkowane są z substancji pochodzenia roślinnego, zwierzęcego lub mineralnego, a dobierane według indywidualnej reakcji każdej pacjentki.
Nudności i wymioty
Poranne nudności i wymioty są częstym problemem w pierwszym trymestrze ciąży. Mają one związek ze zmianami hormonalnymi oraz nadwrażliwością węchową i smakową kobiet ciężarnych.
Aby zniwelować lub zmniejszyć te objawy należy:
- jeść mało i często,
- nie spożywać obfitych posiłków na noc,
- unikać pokarmów tłustych, ciężkostrawnych, ostro przyprawionych oraz słodyczy,
- pić płyny małymi porcjami, z co najmniej pół godzinną przerwą między posiłkami,
- przyjmować witaminy z grupy B,
- pić imbir w postaci naparu lub dodawać do potraw,
- uprawiać regularny ruch na świeżym powietrzu,
- dobrać odpowiednie leki homeopatyczne, nie wywołujące skutków ubocznych, a jednocześnie przynoszące ulgę we wspomnianych dolegliwościach.
Osłabienie
Osłabienie ogólne w ciąży związane jest ze zmianami hormonalnymi i często z poszerzeniem łożyska naczyniowego (spadek ciśnienia tętniczego). Skutecznym lekiem homeopatycznym w tym przypadku jest lek produkowany z kory drzewa chinowego.
Bóle brzucha
Nieznaczne bóle brzucha są naturalne dla przebiegu ciąży. Mogą być spowodowane rozciąganiem mięśnia macicy w początkowej fazie ciąży, a w kolejnych fazach, np. ruchami dziecka. Zawsze jednak gdy pojawia się ból, szczególnie z towarzyszącym mu krwawieniem, konieczna jest pilna konsultacja z lekarzem, często w warunkach szpitalnych.
Zaburzenia trawienia
Zaburzenia trawienia, takie jak zaparcia, wzdęcia czy zgaga związane są z działaniem progesteronu i relaksyny na rozluźnienie mięśni gładkich w przewodzicie pokarmowym. Gdy treść pokarmowa wolniej się przesuwa, dochodzi do zaparć, a rosnąca macica uciskając na żołądek, powoduje nadkwaśność i zgagę.
Należy wtedy:
- zastosować dietę z dużą zawartością błonnika i produktów alkalizujących (warzywa, owoce, kasze, produkty pełnoziarniste),
- jeść mało i często,
- pić dużo płynów,
- unikać używek,
- nie kłaść się w pozycji poziomej dwie godziny po posiłku.
Leczenie tego typu zaburzeń trawienia u przyszłych mam można z powodzeniem wspomóc lekami homeopatycznymi.
Obrzęki kończyn
Obrzęki kończyn powstają na skutek zmniejszenia elastyczności żył pod wpływem hormonów ciążowych, a także utrudnionego odpływu krwi żylnej z miednicy.
Aby ich uniknąć należy:
- regularnie wykonywać ćwiczenia fizyczne,
- odpoczywać w uniesionymi nogami,
- unikać przegrzania i nadmiaru soli w pożywieniu,
- dobrać odpowiednie leki homeopatyczne.
Bóle kręgosłupa
Bóle kręgosłupa nasilają się zwykle w ostatnim trymestrze ciąży i są związane z rozluźnieniem połączeń stawowych na tle hormonalnym oraz wzrostem wagi ciała płodu, co obciąża kręgosłup pacjentki.
Aby zapobiegać tego typu dolegliwościom należy:
- wykonywać ćwiczenia rozciągające i wzmacniające mięśnie pleców i brzucha,
- stosować odpowiednie leki homeopatyczne.
Upławy
W czasie ciąży fizjologicznie zwiększa się ilość wydzieliny pochwowej. Jest ona najczęściej bezbarwna lub biaława i bezwonna. Gdy zmieni się jej konsystencja czy barwa, może to świadczyć o częstym w czasie ciąży nadkażeniu grzybiczym. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem prowadzącym. Wspomagająco można zastosować leki homeopatyczne, probiotyk dopochwowy i dietę przeciwgrzybiczą.
Zmiany skórne
W wyniku zmian hormonalnych i wskutek zwiększonego odkładania melaniny na skórze twarzy mogą tworzyć się plamy ciążowe. Zwykle znikają one samoistnie już po kilku dniach, czy tygodniach po porodzie.
Aby ich nie utrwalać należy:
- unikać nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne,
- stosować preparaty ochronne z wysokim filtrem.
Inne ciążowe zmiany skórne, na przykład rozstępy, powstają najczęściej na brzuchu, biodrach, udach i piersiach. Nie znikają całkowicie po zakończeniu ciąży. Nie da się im do końca zapobiec. Można je pielęgnować odpowiednimi preparatami kosmetycznymi.
Konsultacje lekarskie
W każdym z wymienionych przypadków to lekarz decyduje o doborze odpowiednich leków, dlatego konsultacja lekarska jest niezbędna. Kontakt do lekarzy stosujących leczenie homeopatyczne można uzyskać w PTHK – Polskim Towarzystwie Homeopatii Klinicznej. Ciąża jest wyzwaniem dla organizmu każdej kobiety. Aby przejść przez ten okres bez uszczerbku na zdrowiu, ważna jest dobrze dobrana i zrównoważona dieta, z odpowiednią zwartością witamin i minerałów, właściwe nawodnienie, regularny ruch fizyczny i dobrostan psychiczny przyszłej mamy.
Opracowanie lek. med. Alina Małmyszko-Czapkowicz