Fitness8 środków przeciwbólowych, które znajdziesz w kuchni

8 środków przeciwbólowych, które znajdziesz w kuchni

8 środków przeciwbólowych, które znajdziesz w kuchni

Co robisz, gdy dopada cię ból głowy, zatok albo zgaga? Zapewne jak większość osób udajesz się do apteki? Tymczasem we własnej kuchni masz zestaw naturalnych produktów, które działają jak idealne remedium na ból.

Co robisz, gdy dopada cię ból głowy, zatok albo zgaga? Zapewne jak większość osób udajesz się do apteki? Tymczasem we własnej kuchni masz zestaw naturalnych produktów, które działają jak idealne remedium na ból.

Agnieszka Majewska/(gabi), kobieta.wp.pl

1 / 9

Kurkuma na zgagę

Obraz
© Fotolia

Kurkuma (będąca głównym składnikiem curry) nadaje potrawom piękny żółty kolor i charakterystyczny smak. Okazuje się jednak, że może także być świetnym lekarstwem na zgagę. Zawarta w przyprawie kurkumina ułatwia trawienie i zapobiega nadmiernemu gromadzeniu się kwasu żołądkowego, który, cofając się wraz z treścią pokarmową z żołądka, powoduje zgagę objawiającą się uczuciem silnego pieczenia w przełyku.

Jak stosować kurkumę na zgagę? Można dodać ją do potraw, ewentualnie wymieszać z wodą lub mlekiem i wypić, albo zjeść jedną łyżeczkę przyprawy przed posiłkiem.

2 / 9

Rozmaryn na ból głowy

Obraz
© Fotolia

Rozmaryn to popularna przyprawa kuchenna. Jest także naturalnym lekarstwem na różnego rodzaju dolegliwości, w tym bólowe. Zawarty w nim diosmetin wzmacnia naczynia krwionośne, delikatnie podnosi ciśnienie i poprawia krążenie krwi, ze szczególnym uwzględnieniem cyrkulacji krwi do głowy. Daje to efekt poprawy pamięci i lepszego skupienia. Jednocześnie likwiduje ból głowy.

W przypadku wystąpienia migreny, jedną łyżeczkę rozmarynu zalej szklanką ciepłej wody, przykryj i odstaw na 10 minut. Następnie przecedź i wypij małymi łykami. Żeby zapobiec nawrotom bólu, taki napar można spożywać trzy razy dziennie.

3 / 9

Imbir na ból głowy

Obraz
© Fotolia

Jeśli nie masz lub nie lubisz rozmarynu, ból głowy możesz spróbować zlikwidować za pomocą imbiru, zwłaszcza jeśli jego przyczyną jest migrena. Doświadczenia medycyny ludowej, jak i badania naukowe potwierdzają, że związki w nim zawarte działają rozkurczająco na naczynia krwionośne i zmniejszają obrzęk mózgu, co w konsekwencji prowadzi do ustąpienia bólu.

Herbatkę uśmierzającą przygotować należy ze świeżego korzenia imbiru (zadziała najlepiej, choć użyć można także imbiru suszonego lub w proszku). Kroimy go na plastry, zalewamy szklanką wrzątku i odstawiamy na 10-15 minut. Napój pijemy na ciepło lub zimno. Dla lepszego smaku można dodać do niego łyżeczkę miodu.

4 / 9

Tymianek na ból zatok

Obraz
© Fotolia

Okres jesienno-zimowy to prawdziwa zmora dla osób cierpiących na zapalenie zatok. Towarzyszący chorobie silny ból głowy pomaga zlikwidować tymianek. Ma działanie rozkurczowe i silnie antyseptyczne, dlatego od setek lat jest używany jako naturalny środek na infekcje dróg oddechowych.

Aby złagodzić ból zatok, trzy razy dziennie należy pić napar przygotowany z jednej lub dwóch łyżeczek tymianku. Zalewamy wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut, po czym małymi łykami pijemy. Dobrym sposobem są także inhalacje. Taką samą ilość ziela wsypujemy do miski z gorącą wodą i przez kilka minut wdychamy siedząc z głową nakrytą ręcznikiem.

5 / 9

Mięta pieprzowa na ukąszenia i użądlenia owadów

Obraz
© Fotolia

Znane są właściwości mięty usprawniające działanie układu trawiennego. Okazuje się także, że olejek eteryczny jest dobrym sposobem na ulgę w przypadku ukąszeń i użądleń owadów.

Warto wiedzieć, że już sam zapach mięty odstrasza owady. Jeśli już do ataku na naszą skórą dojdzie, zranione miejsce należy delikatnie posmarować jedną kroplą olejku miętowego w celu pozbycia się bólu, swędzenia i pieczenia oraz zmniejszenia obrzęku.

Należy pamiętać, by po aplikacji dokładnie umyć ręce i nie zbliżać ich do oczu. Olejek miętowy jest bowiem bardzo skoncentrowany (nie poleca się go dzieciom poniżej trzeciego roku życia i kobietom w ciąży). W jednaj kropli znajduje się tyle esencji, co w 28 szklankach herbaty miętowej.

6 / 9

Goździki na ból zęba

Obraz
© Fotolia

To jeden z najpopularniejszych domowych sposobów na ból zęba. Ze względu na swoje właściwości antyseptyczne i przeciwbólowe, które goździki zawdzięczają zawartemu w nich eugenolowi, są także bardzo skuteczne.

Co robić, gdy boli ząb? Rozgryźć goździk i przez jakiś czas potrzymać go w buzi. Jeśli w zębie jest dziura, można włożyć w nią całą przyprawę. Polecane jest także jej rozgniecenie i przyłożenie do bolącego zęba albo ssanie kilku goździków przez kilka minut.

7 / 9

Sezam na ból zęba

Obraz
© Fotolia

Maleńkie ziarna sezamu zawierają witaminy (A, E, B1, B2, PP), minerały (wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk, mangan) i przeciwutleniacze. Ich spożywanie polecane jest, aby obniżyć ciśnienie krwi i poziom "złego" cholesterolu, zwiększyć gęstość kości i chronić układ nerwowy.

Ale sezam to także świetne remedium na ból zęba. Te małe nasiona zawierają co najmniej siedem związków, które są w stanie uśmierzyć dokuczliwy ból. W tym celu należy pół szklanki sezamu zalać półtorej szklanki wody i powoli gotować, aż ilość płynu zmniejszy się o ok. połowę. Następnie odcedzić, wystudzić napar i stosować go bezpośrednio na bolącego zęba.

8 / 9

Na przeziębienie i grypę

Obraz
© Fotolia

Aby przygotować domową miksturę zwalczającą objawy przeziębienia, potrzeba aż kilku składników. W tym celu kilka plasterków świeżego korzenia imbiru, laskę cynamonu (można zastąpić ją połową łyżeczki tej przyprawy), łyżeczkę nasion kolendry i trzy plasterki cytryny zalewamy szklanką wody. Wszystko przez ok. 15 minut gotujemy na wolnym ogniu, po czym gorący napój pijemy małymi łykami co dwie godziny.

Imbir działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Takie same właściwości ma cynamon, który dodatkowo obniża gorączkę. Z kolei nasiona kolendry mają działanie wykrztuśne i pomagają w stanach zapalnych dróg oddechowych.

Agnieszka Majewska/(gabi), kobieta.wp.pl

9 / 9

Przyprawy korzystne dla zdrowia [Specjalista radzi]

imbirkurkumatymianek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (13)