W utrzymaniu zdrowej skóry nie wystarczają ani wizyty u kosmetyczki, ani nawet u dermatologa. Leczenie i zabiegi na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad.
Chociaż podstawą odpowiedniej pielęgnacji wydaje się stosowanie produktów dostosowanych do typu skóry, jej stan jest raczej pochodną codziennych przyzwyczajeń. W utrzymaniu zdrowej skóry nie wystarczają ani wizyty u kosmetyczki, ani nawet u dermatologa. Leczenie i zabiegi na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziemy trzymać się kilku podstawowych zasad.
Zawsze stosuj kremy z filtrami
W pielęgnacji skóry, o ile zależy nam na tym, by była ona nieskazitelna, nie wolno sobie pozwalać na ustępstwa. Innymi słowy - kremy z filtrami przeciwsłonecznymi należy stosować zawsze, a zatem nie tylko wtedy, kiedy jest ciepło i słonecznie, ale również w pozostałe (pochmurne i chłodne) dni. W ten sposób nie tylko opóźniamy proces starzenia się skóry, ale i obniżamy ryzyko nowotworów skóry.
Skórę złuszczaj delikatnie, ale regularnie
Złuszczanie jest jednym z etapów rutynowej pielęgnacji skóry. Delikatna eksfoliacja wykonywana raz w tygodniu przyspiesza złuszczanie martwych komórek skóry.
Co ważne, regularne złuszczanie nie tylko wygładza skórę, ale i zapewnia lepszą wchłanialność składników aktywnych stosowanych na co dzień kosmetyków. Dzięki temu działanie produktów jest o wiele skuteczniejsze. Jeśli nie lubisz klasycznych peelingów, a kremy z kwasami są zbyt drażniące, wypróbuj coraz popularniejsze toniki złuszczające.
W razie konieczności stosuj retinoidy
Retinoidy to nieco inna kategoria produktów z dziedziny anti-aging. W dermatologii najczęściej przepisuje się je w leczeniu trądziku, ale stosowane miejscowo sprawdzają się też w zwalczaniu posłonecznego starzenia się skóry. Retinoidy pobudzają syntezę kolagenu, przy czym w terapii anti-aging wykorzystuje się jeden z retinoidów najnowszej generacji -* tazaroten*, który spłyca zmarszczki i redukuje przebarwienia.
Nie pal papierosów
Co do tego lekarze są zgodni - palenie papierosów to najgorsza rzecz, którą możemy zrobić dla swojej skóry. Dym tytoniowy pozbawia skórę elastyczności, czego dowodzą chociażby badania prowadzone na parach bliźniąt jednojajowych.
Zdjęcia bliźniąt, spośród których jedno nie paliło wcale lub od co najmniej pięciu lat, a drugie paliło nałogowo, oceniali chirurdzy plastyczni. Odróżnienie osób palących od niepalących nie sprawiało żadnych trudności. U palaczy wyraźne są chociażby worki pod oczami i obwisłe policzki.
Wysypiaj się
Sen to zdrowie! Niedosypianie może spowodować stany zapalne skóry oraz nasilić objawy trądziku pospolitego i trądziku różowatego, a także przyczynić się do szybszego starzenia się skóry.
Niedobór snu podnosi ponadto poziom stresu, który sprawia, że skóra staje się niedotleniona.
Efekt?Szara, zmęczona cera, wyglądająca na znacznie starszą niż jest w rzeczywistości.
Zanim pójdziesz spać, dokładnie zmyj makijaż
Spanie w makijażu postarza nawet o 10 lat. Przekonała się o tym dziennikarka "Daily Mail", która w ramach eksperymentu przez miesiąc nie robiła demakijażu przed snem. To zbrodnia na cerze - zanieczyszczenia skutkują powstawaniem wyprysków, rozwojem wolnych rodników i rozszerzaniem porów skóry.
Pisząc "makijaż" mamy na myśli także jego pozostałości. Demakijaż musi być naprawdę dokładny. Najlepiej wykonaj go przy użyciu dwóch produktów: płynu micelarnego, którym rozpuścisz kosmetyki i mleczka lub żelu, którym dokładnie umyjesz całą twarz. * Ma 50 lat i wciąż wygląda świetnie. Jak dba o urodę?*
Na trening idź z czystą twarzą
Demakijaż jest koniecznością także przed rozpoczęciem treningu. Wiele kobiet myje twarz wyłącznie po zakończeniu ćwiczeń, tymczasem powinny robić to także wcześniej.
Uprawiając sport mimowolnie wyciera się twarz, co sprzyja rozprowadzaniu resztek makijażu i zanieczyszczeń. Problemem jest też nadmierne wydzielanie sebum, które w zetknięciu z zanieczyszczeniami skutkuje zapychaniem się porów i powstawaniem wyprysków.
Nie wyciskaj wyprysków
Wyciskanie wyprysków może i jest kuszące, ale za to szkodzi wyglądowi cery. Manualne i niewłaściwe usuwanie tego typu niedoskonałości sprzyja roznoszeniu bakterii, uszkodzeniom naskórka i powstawaniu przebarwień. Jeśli trądzik nawraca, pora na wizytę u dermatologa.