9 antysmogowych roślin, które oczyszczą powietrze w twoim mieszkaniu

9 antysmogowych roślin, które oczyszczą powietrze w twoim mieszkaniu
Źródło zdjęć: © 123RF.COM

12.01.2017 16:08, aktual.: 13.01.2017 14:00

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Warto domowymi sposobami walczyć ze smogiem, który atakuje coraz więcej miast w Polsce. NASA opracowała zestawienie roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze w naszych mieszkaniach. Filtrują dwutlenek węgla, usuwają toksyny i produkują tlen. Są wśród nich m.in. paproć, palma i anturium.

Pod względem zanieczyszczenia powietrza zaczynamy dorównywać krajom azjatyckim, w Europie przodujemy w niechlubnym rankingu. W wielu polskich miastach dopuszczalne poziomy dotyczące ilości pyłu w powietrzu zostały ostatnio przekroczone ponad 20-krotnie. W Rybniku władze zdecydowały o zamknięciu na dwa dni szkół i przedszkoli.

W czasie zwiększonego zanieczyszczenia powietrza osoby chore na serce mogą odczuwać bóle w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie. Osoby z przewlekłymi chorobami układu oddechowego mogą m.in. kaszleć, odczuwać dyskomfort w klatce piersiowej. Podobne objawy mogą wystąpić również u osób zdrowych. W okresach wysokich stężeń pyłu zawieszonego w powietrzu występuje zwiększone ryzyko infekcji oddechowej - ostrzega inspektorat ochrony środowiska.
Walczmy ze smogiem domowymi sposobami i otaczajmy się w mieszkaniu "zielonymi przyjaciółmi".

Paproć

Te rośliny mają świetny wpływ na nasze zdrowie i to nie tylko wtedy, gdy stężenie smogu przekracza dopuszczalne normy. Emitują duże ilości wilgoci i tlenu, pochłaniają toksyny z powietrza. Ta nasi "zieloni sprzymierzeńcy". Pamiętajmy, że zaszkodzić może im suche powietrze. Nie umieszczajmy doniczki blisko kaloryfera.

Gerbera Jamesona

Jej ojczyzną jest Afryka i niektóre rejony Azji. Idealnie oczyszcza powietrze z toksyn. Nawilża otoczenie, dzięki czemu powinny ją mieć w domu osoby, które mają rozmaite schorzenia układu oddechowego. Najlepiej postawić ją w nasłonecznionym miejscu. Pamiętajmy, że gerbera nie znosi przeciągów.

Dracena wonna

Pochodzi z tropikalnych obszarów Afryki. Jest uprawiana jako roślina ozdobna, w sklepach możemy kupić okazy dużo mniejsze od typowej, dziko rosnącej formy gatunku. Uroku dodają jej żółto-zielone liście.

Anturium

Większość gatunków anturium w naturalnym środowisku lasów tropikalnych rośnie na koronach drzew. Roślina ta kwitnie przez cały rok, ale najobficiej i najpiękniej latem. Należy zraszać ją wodą, warto też nabłyszczać jej liście.

Daktylowiec niski

To palma pochodząca z Azji. Idealna do dużych pomieszczeń, a w sezonie letnim na tarasy i balkony. Preferuje umiarkowane podlewanie. Najlepiej postawić ją w nasłonecznionym miejscu.

Figowiec benjamina

Naturalnie występuje od południa Azji po północną Australię. Jest oficjalnym drzewem miasta Bangkok w Tajlandii. W Polsce jest często uprawiany jako doniczkowa roślina ozdobna. Roślina osiaga spore rozmiary. Warto pamiętać, by chronić ją przed bezpośrednim słońcem.

Bluszcz doniczkowy

Najpopularniejszym gatunkiem jest bluszcz pospolity. Znajduje się w wielu polskich mieszkaniach. A to dlatego, że dodaje urodku, a nie jest wymagającą rośliną. Pamiętajmy, że najlepiej czuje się w temperaturze do 20 stopni Celsjusza.

Chryzantema

Główną zaletą jest to, że nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Najważniejsza zasada? Nie można dopuścić do przesuszenia gleby w doniczce. Nie stawiajmy doniczki blisko źródła ciepła, czyli np. kaloryfera.

Skrzydłokwiat

Ozdobne rośliny o pięknych, ciemnozielonych liściach i dekoracyjnych, białych kwiatach. Lubią półcieniste miejsca, preferują wilgotne podłoże, wymagają dużej wilgotności powietrza. Jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju – odwdzięczą się długim kwitnieniem. Skrzydłokwiaty są nie tylko piękne, ale i pożyteczne - mają zdolność oczyszczania powietrza.

Zobacz także: Jak chronić się przed smogiem?

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także