ABC jesiennej pielęgnacji
Jesień to czas, kiedy w szczególny sposób powinniśmy zadbać o skórę. Ogrzewanie i kapryśna aura nie wpływają na nią zbyt korzystnie, dlatego w tym okresie warto przywiązywać większą uwagę do pielęgnacji ciała.
Siła składników
Podczas jesiennej pielęgnacji ważne jest przede wszystkim regularne nawilżanie, a także ochrona skóry przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Dobrze więc sięgnąć po produkty z kwasem hialuronowym, który wiąże wodę w skórze, nawilżając ją i zapobiegając jej odwodnieniu. O tej porze roku warto skoncentrować się na kosmetykach zawierających oleje, a np. toniki, które matują, lepiej zamienić na te nawilżające. Weźmy pod uwagę serię Facemed+ stworzoną przez Eveline Cosmetics dedykowaną skórze bardzo wrażliwej. Wśród produktów znajdziemy m.in. preparaty do oczyszczania twarzy z kwasem hialuronowym czy z różą (np. różany dwufazowy płyn do demakijażu oczu).
Jeśli chodzi o pielęgnację ciała, sięgnijmy po dobroczynne oleje, które doskonale nawilżą i odżywią skórę (np. balsamy funkcyjnie z serii Botanic Expert: Eveline Cosmetics: Olejek z Róży Damasceńskiej i 5 Drogocennych Olejków).
Mocznik (UREA) jest składnikiem, który pozwoli utrzymać wilgoć w skórze – dlatego balsamy czy kremy z jego dodatkiem potrafią świetnie nawilżyć, złagodzić podrażnienia czy zregenerować. Propozycja od Eveline Cosmetics to balsam do ciała BodyCare Med+ z 10 proc. UREA, który jako jeden z nielicznych na rynku posiada formułę apteczną. Skóra jest aksamitna, miękka i ukojona, a dodatkowo przyjemny zapach daje poczucie odprężenia.
Zmęczenie i przesuszenie
Jesienią skóra często jest zmęczona, sucha i mniej elastyczna. Dodatkowo przebarwienia są bardziej widoczne. W tym okresie szczególnie narażone na przesuszenie są dłonie, o których pielęgnacji często zapominamy. Jak się okazuje, przeważnie mylnie interpretujemy rozdwajanie się płytki paznokciowej – to nic innego, jak brak nawilżenia, a nie brak witamin czy minerałów. Stosowanie kremu do rąk w takiej sytuacji to wręcz obowiązek. Balsam do rąk Revitaplex nie tylko chroni skórę dłoni, ale i paznokcie.
Zanieczyszczenie powietrza, które jesienią jest jeszcze większe (smog), powoduje, że nasza cera traci cenne związki oraz staje się szara i zmęczona. Eksperci zainspirowali się nagrodzoną w 2015 r. technologią ochrony i naprawy DNA komórek skóry (Nagroda Nobla w dziedzinie chemii) i wykorzystali ją do stworzenia nowej linii produktów. Receptura różana sprawia, że kosmetyki z serii Rose Revita działają antyoksydacyjnie i przeciwstarzeniowo.
{"width":600,"height":350,"photo":{"id":"1222473974--1385162187","url":"https://d.wpimg.pl/1222473974--1385162187/eveline.jpg","title":"","author":"","source":"Materiały prasowe","width":"2400","height":"2014"}}
Rytuały piękna, które możemy wykonywać w domu
Warto zatrzymać się na chwilę i poświęcić swojemu ciału choć parę minut, szczególnie jesienią. Małe rytuały powtarzane regularnie zdziałają więcej, niż myślimy. Tym, co mnie ostatnio zainteresowało, jest węgiel i jego właściwości. Moją uwagę zwróciła zwłaszcza oczyszczająca pasta do mycia oraz maseczka (seria Facemed+), która wychwytuje zanieczyszczenia i toksyny (smog, dym papierosowy, sebum, pot) poprzez działanie glinki wulkanicznej i aktywnego węgla. Wykorzystano także znaną od wieków różę. Powróciła ostatnio w postaci wody różanej (tonik) czy jako składnik kosmetyków pielęgnacyjnych. Doskonale działa na naszą cerę – szczególnie na naczynkową oraz z trądzikiem różowatym. Codzienny rytuał przemywania twarzy, dekoltu i szyi wodą różaną lub tonikiem z zawartością róży zapewni efekt w postaci gładszej i pełnej blasku skóry.
Akcja pielęgnacja, czyli 15 minut na poprawę kondycji skóry
Jak pielęgnować naszą skórę jesienią, zwłaszcza gdy nie mamy czasu na wielogodzinne zabiegi? Wystarczy kilka prostych kroków – radzi lekarz medycyny, specjalista dermatolog Bożena Bierzniewska.
WP: W jaki sposób powinnyśmy pielęgnować nasze ciało jesienią?
Bożena Bierzniewska: Po lecie musimy szczególnie zadbać o skórę. Jest przesuszona i potrzebuje nawilżenia, ale też oczyszczenia. Czyli wyróżniamy trzy etapy naszej szybkiej pielęgnacji: oczyszczenie, nawilżenie, odbudowa i regeneracja.
Co jest ważne w oczyszczaniu twarzy? Na co warto zwrócić uwagę?
W oczyszczaniu twarzy sprawdzają się bardzo dobrze płyny micelarne. Jeśli chodzi o maseczki, to w zależności od rodzaju cery możemy wybrać te, które zawierają kwas hialuronowy czy ekstrakty roślinne. Pojawiły się też maseczki z aktywnym węglem. To węgiel pochodzenia naturalnego - ma bardzo dobre właściwości absorbcyjne. Jest łagodny dla cery. Porównuje się go do działania magnezu na zanieczyszczenia. Wychwytuje brud, sebum, smog czy dym papierosowy. Kosmetyki mają fajny czarny kolor. Można je stosować przy cerze łojotokowej albo przy cerach mieszanych i wrażliwych – tak naprawdę każda cera potrzebuje oczyszczenia. Warto zaznaczyć, że kosmetyki z węglem nie wysuszają skóry. Cera łojotokowa też, wbrew pozorom, może być przesuszona. Niektóre z tych kosmetyków zawierają glinkę wulkaniczną, która ma właściwości ściągające pory.
W oczyszczaniu ważne są okolice oczu. Powieki są bardzo narażone na wysuszenie. Trzeba pamiętać o demakijażu, gdzie dobrze sprawdzają się płyny micelarne, ewentualnie dwufazowe, które jednocześnie nawilżają.
No właśnie, jeśli chodzi o nawilżenie, to jakie składniki pani poleca?
Jeśli chodzi o nawilżenie, to też polecam kwas hialuronowy. Charakteryzuje się dużym wiązaniem wody. Jedne cząsteczki wnikają głębiej, drugie zostają na powierzchni, co powoduje dobre nawilżenie skóry.
Pamiętajmy o naszym ciele. Czyli wszelkie balsamy czy olejki, jak araganowy, macadamia, marula. Nie zapominajmy też o pielęgnacji dłoni po lecie. Często są przesuszone. Zawsze uczulam, żeby w trakcie lata o nie dbać – stosować odpowiednie kremy z filtrami i np. zakładać rękawiczki do jazdy rowerem.
A co zrobić, żeby odbudować i zregenerować naszą cerę, aby dobrze zniosła okres jesienny?
Tu także dobrze działa kwas hialuronowy w kosmetykach, ale i peptydy najnowszej generacji. Musimy też walczyć z przebarwieniami po lecie – świetnie sprawdza się witamina C, bo ma działanie rozjaśniające, spowalnia działanie melaminy, ma lekkie działanie złuszczające.
Musimy także usnąć wolne rodniki – dobrze sprawdzają się kremy z ekstraktem z róży czy, znowu, z witaminą C, która jest jednym z antyoksydantów. Dodatkowo ma działanie peelingujące. Takie kosmetyki wzmacniają także naczynka, żeby po okresie letnim nie powstały na przykład tzw. pajączki.
Partnerem artykułu jest Eveline