GwiazdyAbdykacja królowej Elżbiety II coraz bliżej? Pierwsza taka sytuacja od 10 lat

Abdykacja królowej Elżbiety II coraz bliżej? Pierwsza taka sytuacja od 10 lat

Królowa Elżbieta II powoli oddaje władzę potomkom
Królowa Elżbieta II powoli oddaje władzę potomkom
Źródło zdjęć: © Getty Images | Jane Barlow
05.07.2022 09:23, aktualizacja: 05.07.2022 11:04

Królowa Elżbieta II ma już 96 lat i coraz większe problemy ze zdrowiem, o czym donoszą od kilku miesięcy zagraniczne media. Podczas czterodniowych obchodów swojego Platynowego Jubileuszu pojawiła się tylko na jednym wydarzeniu. Ostatnio miała wezwać do siebie księcia Karola i księcia Williama, którzy powoli zaczną przejmować jej kolejne obowiązki.

Zachodnie media od kilku miesięcy donoszą, że królowa Elżbieta II znacznie podupada na zdrowiu. Świadczą o tym między innymi pobyty w szpitalu oraz liczne odwołane formalne wizyty. W takich przypadkach zdarzało się, że zastępowali ją inni członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej. Przykładowo w maju to książę Karol pojawił się na uroczystości otwarcia parlamentu. Był to pierwszy raz od 60 lat, kiedy królowa nie uczestniczyła w tym wydarzeniu.

Królowa Elżbieta II powoli przekazuje władzę potomkom

Teraz portal New Idea donosi, że władczyni miała wezwać do zamku w Windosorze księcia Karola oraz księcia Williama, by w ten sposób rozpocząć proces przekazywania im kontroli nad monarchią. 

"Królowa zdołała spędzić publicznie zaledwie 30 minut podczas swojego jubileuszu. Niestety problemy z poruszaniem się, z którymi zmaga się od pewnego czasu, dają się we znaki. Oczywistym jest zatem, że nie jest w stanie dłużej wypełniać swoich obowiązków tak jak należy. Jeśli jubileusz sprawiał wrażenie, jakby był wielkim pożegnaniem tej niesamowitej kobiety, to dlatego, że w głębi serca czuła, że właśnie tak jest. Ustępuje miejsca dla swojego syna i wnuka, nawet jeśli jeszcze nie formalnie" – twierdzi informator portalu New Idea. 

Królowa Elżbieta II będzie miała mniej obowiązków

Ponadto ostatnio wydany został coroczny raport monarchii i jak donosi "The Sunday Telegraph" zapisane w nim obowiązki królowej zostały znacznie okrojone. To pierwszy raz od 10 lat, kiedy wprowadzono zmiany w zapisie dotyczącym pracy królowej Elżbiety II. 

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.