Blisko ludziAborcja eugeniczna w Polsce. Na czym polega i czy jest legalna?

Aborcja eugeniczna w Polsce. Na czym polega i czy jest legalna?

Aborcja eugeniczna to zwrot używany przez działaczy pro-life. Odnosi się do usunięcia płodu ze względu na choroby lub wady rozwojowe nienarodzonego dziecka.

Aborcja eugeniczna to  zakończenie ciąży ze względów na choroby lub wady rozwojowe nienarodzonego dziecka
Aborcja eugeniczna to zakończenie ciąży ze względów na choroby lub wady rozwojowe nienarodzonego dziecka
Źródło zdjęć: © Getty Images

02.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:29

Aborcja eugeniczna to termin, który pojawił się w polskim dyskursie w momencie powstania projektów mających na celu zaostrzenie ustawy antyaborcyjnej. Kiedy kobiety okazały swój sprzeciw wobec odbierania im możliwości decydowania o życiu swoim i swoich nienarodzonych dzieci, które przyszłyby na świat z nieuleczalnymi chorobami, bez szans na zdrowe życie, zwolennicy zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej zaczęli używać terminu "aborcja eugeniczna" w odniesieniu do sztucznego poronienia.

Czym jest aborcja eugeniczna?

Sam termin eugeniki został wprowadzony po raz pierwszy w 1869 roku przez antropologa Francisa Galtona i oznaczał selektywne rozmnażanie się zwierząt oraz ludzi. Chodziło o to, aby potomstwo dziedziczyło jak najwięcej dobrych genów czy cech i zgodnie z tą teorią osobniki chore z wadami nie powinny się rozmnażać.

Użycie eugeniki w kontekście aborcji oznacza zakończenie ciąży ze względu na choroby lub wady rozwojowe nienarodzonego dziecka. Jednak termin ten nie ma mocy prawnej.

Aborcja jest w Polsce nielegalna i istnieją tylko szczególne sytuacje, w których polskie prawo dopuszcza usunięcie ciąży: kiedy ciąża jest zagrożeniem życia matki, kiedy zagrożone jest życie płodu i lekarz wraz z komisją podejmie decyzję o jego usunięciu lub gdy ciąża jest efektem przemocy kazirodczej bądź gwałtu i fakt ten zostanie potwierdzony przez prokuratora.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (13)