Blisko ludzi„Aborcyjny dream team on tour” – spotkania będą się odbywały w całej Polsce

„Aborcyjny dream team on tour” – spotkania będą się odbywały w całej Polsce

Poznańskie stowarzyszenie „W naszej sprawie” zorganizowało spotkanie pod hasłem „Jak bezpiecznie przerwać ciążę w domu?”, choć pod wpływem nacisków zmieniło jego nazwę na "O legalnych, dostępnych w Europie środkach poronnych". Organizatorzy już zapowiadają, że takie spotkania będą się odbywały w całej Polsce.

„Aborcyjny dream team on tour” – spotkania będą się odbywały w całej Polsce
Źródło zdjęć: © 123RF.COM
Katarzyna Gruszczyńska

11.12.2016 | aktual.: 11.12.2016 15:05

- Tytuł został zmieniony na “O legalnych, dostępnych w Europie środkach poronnych” ze względu na manipulacje medialne, jakie powstały wokół pierwotnej nazwy – wyjaśniają organizatorki. - Rozmowa ma na celu podniesienie świadomości i wyjaśnienie wątpliwości na temat aborcji farmakologicznej. Uważamy to za swój moralny obowiązek – tłumaczą.

Do poznańskiej prokuratury wpłynęło już kilka zawiadomień w tej sprawie, m.in. ze strony działaczy Młodzieży Wszechpolskiej. - To spotkanie to nie tylko dyskusja, ale instrukcja jak dokonać aborcji. W dyskusji o aborcji nie można mówić o prawie do wyboru - bo to oznacza prawo do wyboru do zabijania drugiego człowieka - mówił na specjalnej konferencji prasowej w tej sprawie Hubert Jach z Młodzieży Wszechpolskiej.

Organizatorzy debaty obawiali się protestów i pikiet (jedna z nich została oficjalnie zarejestrowana), które zakłócą rozmowę, ale obyło się bez poważnych incydentów.
- Pomimo gróźb i manipulacji ze strony prawicowych mediów spotkanie odbyło się bez zakłóceń, a zapowiadana demonstracja okazała się być zgromadzeniem trzech osób z obrzydliwym transparentem - mówi Natalia Broniarczyk, aktywistka feministyczna z Porozumienia Kobiet 8 Marca.

- Spotkanie w Warszawie oraz nasze w Poznaniu, nie były jedynymi - czekajcie na dziewczyny we Wrocławiu – zapowiadają aktywistki ze stowarzyszenia "W naszej sprawie". - To aborcyjny dream team on tour - nazwała inicjatywę Broniarczyk.

W zamkniętym spotkaniu, na które obowiązywały wcześniejsze zapisy, wzięły udział Kinga Jelińska, dyrektorka fundacji Women Help Women, Justyna Wydrzyńska, przedstawicielka Kobiet W Sieci, Karolina Więckiewicz, prawniczka, ekspertka od praw reprodukcyjnych oraz Natalia Broniarczyk, aktywistka feministyczna z Porozumienia Kobiet 8 Marca.
Ekspertki odpowiedziały na pytania, jak z zakazem radzą sobie kobiety będące w niechcianej ciąży, czy nielegalna aborcja zawsze jest niebezpieczna, co to jest aborcja farmakologiczna/medyczna, czy aborcja domowa jest legalna, ile taka aborcja kosztuje?

- Rozmowy na temat aborcji nie stanowią przestępstwa. Informowanie o tym, jak działają określone leki, również nie jest przestępstwem – tłumaczą organizatorki.
- Chcemy podzielić się naszą wiedzą, żeby kobiety w trudnej sytuacji nie musiały narażać swojego zdrowia i życia. Naszym celem jest zebranie rzetelnych informacji i odseparowanie ich od tych nierzetelnych, niesprawdzonych. Spotkanie na ten sam temat zorganizowałyśmy już w Warszawie 15 października – wyjaśnia Natalia Broniarczyk.

Prof. Monika Płatek, karnistka z Uniwersytetu Warszawskiego, tłumaczy, że żadna instytucja nie może zakazać czy odwołać takiego spotkania. - Zgodnie z literą prawa nie można zabronić informowania o tym, co jest legalne w Europie, a zakazane w Polsce. Z faktu, że ktoś udziela informacji na taki temat, nie powinno się też robić elementu nagonki - komentuje dla Wirtualnej Polski.

Stworzyszenie "W naszej sprawie" to poznańska interwencyjna oddolna inicjatywa kobiet, która powstała na przełomie marca i kwietnia 2016 roku jako sprzeciw wobec planów zaostrzenia ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży. "Stop dla zakazu aborcji. Tak dla wyboru kobiet" – to jedno z ich haseł przewodnich.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (96)