Abp Jędraszewski napisał list. Krytykuje Strajk Kobiet
"Rzecznicy zabijania dzieci" – tak Abp Jędraszewski z Archidiecezji Krakowskiej pisze o uczestnikach Strajku Kobiet w swoim liście. Został on odczytany w niedzielę w krakowskich kościołach z okazji zbliżających się świąt. Spora część listu poświęcona jest aborcji.
30.11.2020 | aktual.: 02.03.2022 15:56
Choć list można przeczytać w internecie od piątku, to wierni usłyszeli jego treść w niedzielę. Został odczytany w krakowskich kościołach podczas mszy świętej. Abp Jędraszewski na początku listu odniósł się do pandemii koronawirusa. "Słyszymy dzisiaj słowa Pana Jezusa, będące prawdziwym programem na Adwent Roku Pańskiego 2020: "Uważajcie, czuwajcie, bo nie wiecie, kiedy czas ten nadejdzie" (Mk 13, 33).
W pierwszej chwili można by odnieść wrażenie, że to wezwanie wpisuje się w treść tego, co przeżywamy od kilku miesięcy: obawy i lęki związane z wybuchem epidemii, stan zagrożenia zdrowia i życia. W pewnym sensie zapewne tak właśnie jest, bowiem życie ludzkie naznaczone jest niezwykłą kruchością i nikt z nas nie zna dnia ani godziny, kiedy Bóg zechce powołać nas do siebie" – czytamy.
Abp Jędraszewski o aborcji
"Adwentowe rozważania dotyczące Zachariasza i Elżbiety, Maryi i Józefa skłaniają nas do tego, aby z ogromną wdzięcznością wobec Boga, Ojca nas wszystkich, spojrzeć zarówno na każde narodzone już dziecko, jak i na każde dziecko, które jeszcze oczekuje na moment swego przyjścia na świat" – stwierdził Abp Jędraszewski w liście. I dodał, że każde dziecko jest błogosławieństwem, jakim Pan Bóg obdarza jego rodziców. Według duchownego adwent to dobry czas, żeby sobie to uświadomić.
"Dlatego nie może być ono ani "ciężarem i zagrożeniem", ani też "niepotrzebnym, a kosztownym dodatkiem życiowym", jak chcieliby tego w imię absolutnej wolności współcześni rzecznicy zabijania dzieci nienarodzonych (por. św. Jan Paweł II Wielki, Homilia, Kielce, lotnisko w Masłowie, 3 czerwca 1991) – napisał i zaznaczył, że to porównanie jest autorstwa Jana Pawła II.
Na koniec metropolita krakowski poprosił, żeby rodzice wyrazili swoją wdzięczność za dar potomstwa. Podobne słowa skierował do dzieci i młodzieży, która powinna być wdzięczna rodzicom za dar życia.