Blisko ludziAby chciało się nam pracować jesienią

Aby chciało się nam pracować jesienią

Jesienią mamy problemy z motywacją i ochotą do pracy, a wizja kolejnych ponurych miesięcy w nie napawa nas optymizmem. Jak więc pracować w jesienne dni? Jak pomimo pluchy i szarych dni za oknem z ochotą wykonywać swoją pracę?
Może warto popracować nad auto-motywacją?

Aby chciało się nam pracować jesienią
Źródło zdjęć: © wp.pl

Jesienią mamy problemy z motywacją i ochotą do pracy, a wizja kolejnych ponurych miesięcy w nie napawa nas optymizmem. Jak więc pracować w jesienne dni? Jak pomimo pluchy i szarych dni za oknem z ochotą wykonywać swoją pracę? Może warto popracować nad automotywacją?

Czy my sami możemy to rzeczywiście zrobić? Badania psychologiczne pokazują, że owszem mamy ku temu możliwości i możemy się samo-dyscyplinować. Automotywacja polega na tym, że pracujemy i wykonujemy swoje obowiązki pomimo, że nie towarzyszą tym czynnością zewnętrzne nagrody w postaci premii, wyższej pensji lub pochwał szefa itd. Pracujemy, bo tak naprawdę czerpiemy przyjemność z samego wykonywania pracy, a niekoniecznie z jego konsekwencji czyli nagród jakie oferuje nam nasz pracodawca.

Jeśli rzeczywiście lubimy naszą pracę i jest ona naszą pasją to jej wykonywanie jest dla nas źródłem satysfakcji i daje nam poczucie spełnienia. Badania psychologiczne, pokazały że kiedy pracujemy skoncentrowani na samym działaniu i przyjemności, którą czerpiemy z wykonywania naszej pracy w naszym umyśle wytwarza się pewien stan zwany przez psychologów stanem flow -stan uniesienia, zatopienia w tym co aktualnie robimy.

Stan flow polega na całkowitym zanurzeniu się w danej czynności tak, że nie dostrzegamy tego co się dzieje wokół, nie widzimy kolegów, klientów i nie zdajemy sobie sprawy z upływającego czasu. Pracując w stanie flow jesteśmy nie tylko zadowoleni z tego co robimy, ale sama czynność dostarcza nam tyle satysfakcji, że jest ona nagrodą samą w sobie. Co więcej okazuje się także, na podstawie liczyć badan psychologicznych, że praca wykonywana w takim stanie umysłu wiąże się z lepszą skutecznością i efektywnością.

Zasady wzbudzania auto-motywacji

Doceniaj swoje sukcesy i osiągnięcia.
Spisz w zeszycie swoje dotychczasowe sukcesy i dopisuj nowe. Staraj się doceniać nawet te małe sukcesy i naucz się nimi cieszyć. Możesz mieć wrażenie, że nie masz żadnych sukcesów mimo to postaraj się znaleźć nawet te drobne, albowiem sukcesy istnieją, tylko Ty z czasem przestałaś je zauważać i cenić.br />

Wyciągaj wnioski z porażek, a nie uginaj się pod ich ciężarem.

Każde niepowodzenie traktuj jako kolejne cenne doświadczenie i naukę na przyszłość. Naucz się czerpać z niepowodzeń, a nie załamywać pod ich ciężarem.

Unikaj samokrytyki

Przestań siebie oskarżać i być dla siebie surowym sędzią, albowiem nic tak nie psuje satysfakcji z pracy jak nadmierny krytycyzm wobec siebie. Powiedz stop twojemu krytykowi wewnętrznemu a całą energią, którą zużywasz na samokrytykę wykorzystaj na chwalenie siebie.

Rozwijaj się

Zapisz się na kursy, szkolenia dzięki którym poszerzysz swoją wiedzę, a także rozwiniesz nowe umiejętności zawodowe.

Wybiegaj do przodu

Jeśli w twojej firmie dzieją się nowe rzeczy np.: zostaje wprowadzany nowy produktu, wdrażany jest nowy system, to zainteresuj się takimi zmianami. Zobacz czy przypadkiem nie jest to teren na którym możesz się wykazać lub czegoś nowego nauczyć.

Eksperymentuj z nowościami

Podejmuj się zadań, których nigdy do tej pory nie robiłaś, to poszerzy Twoje horyzonty zawodowe i rozwinie nowe zdolności.

Szukaj kreatywności

Staraj się podejmować taką pracę w której możesz być aktywnym aktorem swojej pracy a nie tylko biernym wykonawcą. Spróbuj podejść do swojej codziennej pracy z ciekawością i kreatywnością. I tak np.: zaskocz szefa nowym pomysłem lub nowatorskim rozwiązaniem danego zadania.

Bądź czujna

Sprawdzaj swoją pozycję na rynku pracy i dowiaduj się czy twoja aktualna wiedza wciąż cieszy się popytem. Jeśli masz braki w wiedzy zawodowej to uzupełnij je odpowiednimi szkoleniami.

Wybiegaj w przyszłość

Jeśli aktualna praca nie spełnia twoich oczekiwań, to poszerzaj swoje zainteresowania i ucz się nowych rzeczy, by w przyszłości zmienić pracę lub zawód.

Sprawdź co ciebie motywuje do pracy:

a) Potrzeba osiągnięć
Chcesz pracować ponieważ motywują cię osiągnięte sukcesy. Cieszysz się kiedy z powodzeniem zakończysz dany projekt, rozwiążesz problem, lub zabłyśniesz nowym pomysłem. Tym co cię motywuje do pracy do radość z rezultatów twojej pracy a osiągnięte sukcesy skutecznie motywują cię do dalszej pracy i podnoszą twoją efektywność i skuteczność działania.

b) Potrzeba samo-rozwoju
Dla niektórych z nas kluczem auto-motywacji jest silna potrzeba rozwoju. I tak skutecznie motywują cię do pracy wszelkie zmiany, które umożliwiają ci rozwój zawodowy i w których masz okazję na poznanie i naukę nowych umiejętności zawodowych.

c) Potrzeba awansu
Pracujesz skutecznie tylko wtedy kiedy wiesz, że masz możliwość awansu i możesz zdobywać coraz wyższe szczeble w karierze zawodowej. A może są wśród nas tacy, którzy cieszą się z aktualnie wykonywanej pracy i znajdują zadowolenie z pełnienia codziennych obowiązków? Może są wśród nas tacy, którzy po prostu lubią swoją pracę, nie chcą nic w niej zmieniać i pomimo jesiennych dni czerpią radość i motywacje z tego co aktualnie robią?

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)