Akcesoria do biustonoszy

Akcesoria do biustonoszy

Akcesoria do biustonoszy
Źródło zdjęć: © 123RF
20.11.2012 07:21, aktualizacja: 09.01.2013 11:37

Na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria i dodatki do bielizny, które pozwalają dostosować biustonosze do potrzeb oraz ułatwiają dbanie o bieliznę. Można je kupić w niektórych pasmanteriach oraz dobrych salonach z bielizną.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju akcesoria i dodatki do bielizny, które pozwalają dostosować biustonosze do potrzeb oraz ułatwiają dbanie o bieliznę. Można je kupić w niektórych pasmanteriach oraz dobrych salonach z bielizną.

Przedłużacz zapięcia zwany krótko przedłużką – jest to dodatkowy kawałek zapięcia, wykonany tak samo jak zapięcie biustonosza. Posiada haftki, za pomocą których dopinamy przedłużacz do oryginalnego zapięcia stanika. Przedłużki dostępne są w różnych kolorach i z różną ilością rzędów haftek (jednorzędowe, dwurzędowe itd.), a także z różnym ich rozstawem, tak aby można było jak najlepiej dopasować je do konkretnego modelu.

Niektórzy producenci bielizny mają w swojej ofercie przedłużacze dostosowane do swoich wyrobów rozmiarowo i kolorystycznie. Przedłużki stosuje się, aby wydłużyć pas biustonosza. Przydają się wtedy, kiedy na przykład biustonosz, który w przymierzalni wydawał się nam wygodny, okazuje się po kilku godzinach noszenia jednak nieco przyciasny. A także kiedy mamy trudniejsze dni lub jest gorąco i czujemy się opuchnięte, a także w czasie ciąży, kiedy zwiększający się obwód pod biustem nie pozwala nosić niektórych staników w ich oryginalnym rozmiarze.

Ramiączka

Dodatkowe zestawy kupowanych niezależnie od biustonosza ramiączek przydają się, kiedy nie mamy możliwości lub nie chcemy nosić biustonosza bez ramiączek, lub kiedy chcemy dobrać je kolorystycznie do ubioru. Czasem łatwiej jest dobrać do posiadanego już stanika w odpowiednim kroju (oraz z możliwością odpięcia oryginalnych ramiączek) same ramiączka, niż szukać biustonosza w potrzebnym kolorze.

Ramiączka są dostępne w bardzo różnych wariantach – silikonowe przezroczyste i cieliste, gładkie lub zdobione, a także materiałowe w rozmaitych kolorach. Różnią się między sobą także szerokością i rodzajem zaczepów, za pomocą których mocuje się je do stanika. Zaczepy są plastikowe lub metalowe – te drugie są dużo bardziej wytrzymałe.

Pasek obniżający zapięcie

Element ten potocznie zwany jest obniżaczem – przydatny, kiedy chcemy założyć bluzkę lub sukienkę z głębszym dekoltem na plecach, z którego wystawałby obwód biustonosza znajdujący się na standardowej wysokości. Ma on postać długiego, elastycznego i regulowanego paska, a wykonany jest z tych samych surowców, co ramiączka do biustonoszy.

Na obydwu końcach posiada haftki, za pomocą których dopina się go do zapięcia biustonosza. „Montaż” obniżacza jest dość prosty: przed założeniem stanika dopinamy jeden koniec paska obniżającego do jednej strony zapięcia biustonosza. Zakładamy biustonosz, ale nie zapinamy go. Owijamy się paskiem, umieszczając go z przodu na pożądanej wysokości pod biustem i drugi jego koniec dopinamy do drugiej strony zapięcia biustonosza.

Po założeniu tego zestawu trzeba skorygować regulatorem długość paska oraz dobrać odpowiednią długość ramiączek, a na koniec ułożyć obwód i pasek na ciele. Należy jednak pamiętać, że zastosowanie obniżacza powoduje pewne straty w stabilności obwodu biustonosza, więc nie przy każdym staniku i nie przy każdym biuście można go zastosować. Odpowiednio ściśle wyregulowany pasek może także wrzynać się w ciało, nie nadaje się więc raczej do gładkich i obcisłych ubrań.

Klips ściągający ramiączka

To plastikowa, płaska klamerka lub gumowy ściągacz. Pozwalają one schować ramiączka biustonosza na plecach pod ubraniami takimi jak koszulka bokserka. Jest także chętnie stosowany przez kobiety, które mimo dobrze dopasowanego rozmiaru mają kłopot z ramiączkami spadającymi z ramion (ramiona bardzo wąskie, spadziste). Samodzielne założenie klipsa ściągającego może być trudne i czasem przydaje się do tego pomoc drugiej osoby. Przy założonym klipsie ramiączka muszą być wyregulowane inaczej niż wtedy, kiedy są noszone w standardowym położeniu – trzeba je wydłużyć.

Wkładki powiększające biust

Są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, wykonane z silikonu, miękkich gąbek, a od pewnego czasu także pompowane. Umieszczone w miseczkach biustonosza, najlepiej w przeznaczonych do tego kieszonkach, podnoszą piersi i optycznie dodają im objętości. Są także stosowane do korygowania asymetrii. Do tego celu najlepsze są wkładki silikonowe, które poza korektą optyczną wyrównują również ciężar piersi. Trzeba pamiętać, że jeżeli chcemy używać wkładek powiększających, musimy uwzględnić na nie miejsce w miseczkach w czasie dobierania odpowiedniego rozmiaru biustonosza.

Podkładki pod ramiączka

To szerokie, silikonowe podkładki z otwartym od góry tunelem, w którym umieszcza się ramiączka. Zapobiega ich zsuwaniu się, ale przede wszystkim przynosi ulgę paniom, które odczuwają bolesne wbijanie się ramiączek w ramiona. Czasem zdarza się tak, że mimo prawidłowo dobranego biustonosza ramiączka zadają ból i pozostawiają trwałe, czerwone ślady na ramionach, czy to z powodu ciężaru piersi, czy nieodpowiednich, niewygodnych ramiączek. Chętnie korzystają z nich kobiety z dużym i ciężkim biustem, które mają na ramionach trwałe wyżłobienia od ramiączek biustonosza.

Woreczki i kule do prania bielizny

Wprawdzie pranie ręczne jest dla bielizny najbezpieczniejsze, tak też zalecają prać producenci, jednak nie oszukujmy się – często wrzucamy biustonosze po prostu do pralki, bo tak jest szybciej i łatwiej. Możemy ochronić bieliznę przed zniszczeniem, jeżeli zastosujemy akcesoria separujące bieliznę od reszty pranych rzeczy. Najskuteczniej radzi sobie z tym kula do prania – sztywny, najczęściej plastikowy koszyczek, do którego wkładamy biustonosz. Najskuteczniej chroni przed zaciągnięciem biustonosza, deformacją lub utratą fiszbin (a więc także ryzykiem zepsucia pralki).

Woreczków do prania jest wiele rodzajów: od zwykłych, siatkowych, zapinanych na suwak lub ściąganych, poprzez usztywniane, przypominające dużą kosmetyczkę, aż po zapinane na suwak saszetki. Wydaje się, że woreczki siatkowe bardziej chronią pozostałe ubrania przed zaciągnięciem haftką biustonosza, natomiast te sztywniejsze skuteczniej chronią także samą bieliznę. Ważne jest jednak, aby nie wkładać staników do pralki razem z cięższą odzieżą, jak dżinsy czy kurtki, i nastawiać pralkę na delikatne programy. Biustonosze z delikatnych materiałów takich jak jedwab czy z podatnej na uszkodzenia satyny bezwzględnie należy prać ręcznie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także