FitnessAlarm dla organizmu

Alarm dla organizmu

Gdy zaczyna się choroba, nasz organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Na co dzień, w natłoku zajęć i spraw możemy je przeoczyć. Tymczasem warto się nauczyć się je rozpoznawać. Dzięki znajomości naszego organizmu i sygnałów, które on sam wysyła, jesteśmy w stanie wychwycić zagrożenie i podjąć odpowiednie kroki, zanim będzie za późno.

Alarm dla organizmu
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

27.07.2010 | aktual.: 04.03.2012 18:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Gdy zaczyna się choroba, nasz organizm wysyła sygnały ostrzegawcze. Na co dzień, w natłoku zajęć i spraw możemy je przeoczyć. Tymczasem warto się nauczyć się je rozpoznawać. Dzięki znajomości naszego organizmu i sygnałów, które on sam wysyła, jesteśmy w stanie wychwycić zagrożenie i podjąć odpowiednie kroki, zanim będzie za późno.

Co oznacza, gdy boli na głowa? Najczęściej przyczyną bólu głowy jest stres, przemęczenie, ciągłe niedosypianie. Pulsujący ból, pojawiający się z tyłu głowy przy wstawaniu, może świadczyć o nadciśnieniu. Udaj się do lekarza, jeśli towarzyszą mu zaburzenia świadomości, podwójne widzenie, niedowłady, trudności w połykaniu lub utrudnia poruszanie karkiem i głową. Powinniśmy zacząć się martwić, gdy ból głowy często powraca w tej samej okolicy, np. za okiem lub nad nim bądź występuje okresowo z coraz większym nasileniem lub zmienił charakter (pojawia się rano i zmniejsza w ciągu dnia).

Nieprzyjemny zapach z ust

Zazwyczaj przyczyną jest niewłaściwa higiena jamy ustnej bądź wysuszenie śluzówki w ustach. Sygnałem ostrzegawczym może być natomiast, gdy dodatkowo czujesz się przemęczona i zmęczona. Brzydki zapach z ust może być sygnałem, że twoje nerki lub wątroba źle funkcjonują. Nieładna woń występuje także przy zapaleniu zatok, a dodatkowo pojawia się ból po jednej lub obu stronach twarzy oraz ropny katar.

Krwawienie z nosa

Często przyczyną są alergie, infekcje wirusowe, nadużywanie kropli do nosa czy silne wysuszenie śluzówki, na skutek przebywania w niedostatecznie nawilżanych pomieszczeniach. Krwawienie bywa też sygnałem ogólnego osłabienia organizmu. Przy powtarzających się krwotokach warto skonsultować się z lekarzem. Być może wskazana będzie diagnostyka w kierunku zaburzeń krzepnięcia krwi. Jeśli krwotok trwa dłużej niż 30 minut i jest bardzo silny, należy jechać na ostry dyżur, gdyż może być to sygnał wysokiego ciśnienia krwi.

Problemy z oddychaniem

Jeśli zadyszka pojawia się podczas wzmożonego wysiłku fizycznego: biegu czy wchodzenia po schodach i po kilku chwilach samoczynnie ustępuje – może być spowodowana niską kondycją i przemęczeniem. Powody do obaw istnieją, gdy duszności zdarzają się mimo braku wysiłku, pojawiają się nagle i trwają dłużej albo poczujemy ucisk w klatce piersiowej. Zadyszka może wskazywać na choroby płuc, tarczycy, sercowo- naczyniowe, cukrzycę czy anemię.

Przyczyną może być zła krzepliwość krwi, która wynika z niedoboru witaminy K – grupy związków wchłanianych przez organizm w obecności tłuszczów. Krwawe wybroczyny z błahych powodów pojawiają się w hemofilii.

Swędzenie skóry

Uczucie świądu towarzyszy atopowemu zapaleniu skóry, a nasila je m.in. stres, wysoka lub niska temperatura czy zbyt obcisłe ubranie. Pojawia się w infekcjach bakteryjnych i grzybiczych (świerzb, grzybica). Nadmierne swędzenie połączone z intensywnym złuszczaniem się naskórka z całego ciała występuje przy niedoczynności tarczycy.

Pocenie się

Oblewanie się potem w ciągu dnia może sygnalizować nadczynność tarczycy. Dodatkowo towarzysza mu: szybkie wpadanie w irytację, wahania nastroju i utrata wagi. Obfite poty występują przy cukrzycy, gdy następuje gwałtowny spadek poziomu cukru. Nocą pojawiają się u chorych na gruźlicę, a także często są objawem nowotworów układu chłonnego. W tym przypadku towarzyszy im osłabienie, brak apetytu.

Pragnienie

Nieprzeparta potrzeba picia to klasyczny objaw cukrzycy typu 2. Zazwyczaj towarzyszą jej: ciągłe zmęczenie, częste oddawanie moczu oraz nawracające grzybice.

Utrata wagi

Jeśli nie stosujemy diety, ani nie ćwiczymy, a przy tym chudniemy 2 kilogramy tygodniowo – konieczna jest wizyta u lekarza. Nadmierna utrata wagi może być sygnałem nadczynności tarczycy, cukrzycy, choroby nowotworowej czy innej poważnej infekcji np. gruźlicy.

Przybieranie na wadze

Wzrost wagi, mimo tego, że się nie przejadamy, może sygnalizować niedoczynność tarczycy lub zespół policystycznych jajników.

Źródło artykułu:WP Kobieta
zdrowietarczycachoroba hashimoto
Komentarze (1)