Blisko ludziAleksandra Kwaśniewska w koszulce z mocnym napisem. "Nie daj się zgnębić suk***ynom"

Aleksandra Kwaśniewska w koszulce z mocnym napisem. "Nie daj się zgnębić suk***ynom"

Aleksandra Kwaśniewska w koszulce z mocnym napisem
Aleksandra Kwaśniewska w koszulce z mocnym napisem
Źródło zdjęć: © ONS.pl
Anna Podlaska
24.10.2020 09:37, aktualizacja: 01.03.2022 14:18

Aleksandra Kwaśniewska założyła koszulkę z napisem, który jest hasłem przewodnim serialu "Opowieść podręcznej": "Nolite te bastardes carborundorum", co oznacza: "Nie daj się zgnębć suk***ynom". Książka i serial, który powstał na jej podstawie, opowiadają, w wielkim skrócie, o młodych kobietach zmuszanych do rodzenia dzieci.

W piątek, w całej Polsce, po decyzji Trybunału Konstytucyjnego, odbyły się protesty. Według wyroku TK aborcja ze względu na "duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu" będzie zakazana. W Warszawie na ulicę wyszło, według ratusza, 10 tys. osób.

Aleksandra Kwaśniewska również dała wyraz swojego niezadowolenia decyzją TK. Opublikowała zdjęcie, na którym jest w koszulce z napisem: "Nolite te bastardes carborundorum", czyli "Nie daj się zgnębić suk***ynom". Napis ten nawiązuje do książki i serialu o tym samym tytule - "Opowieść podręcznej".

"Opowieść podręcznej"

"Opowieść podręcznej" to powieść kanadyjskiej pisarki Margaret Atwood wydana w roku 1985. Na jej podstawie powstał serial, który jest emitowany od 2017 roku. Książka jest studium psychologicznym młodej kobiety postawionej w ekstremalnej sytuacji życiowej. Akcja powieści dzieje się w państwie Gilead, które zmusza część kobiet to bycia "podręcznymi".

W świecie wykreowanym przez pisarkę rodziny polityków mogą pozwolić sobie na "podręczną", czyli kobietę, która wbrew swojej woli zamieszka u nich w domu w celu urodzenia dziecka. Jest ona odarta ze swojej tożsamości i oddzielona od swojej rodziny i dzieci.

Koszulka z napisem, którą ma na sobie Aleksandra Kwaśniewska powstała w ramach akcji Showmax'u. Kampania miała na celu wesprzeć kobiety w walce o ich prawa. W komentarzach fanki Kwaśniewskiej dopytują, gdzie mogą kupić taki t-shirt. Niestety, w ramach akcji, powstało ich tylko 50 sztuk.