Blisko ludziAntykoncepcja „po”

Antykoncepcja „po”

Oczywiście lepiej zabezpieczyć się przed stosunkiem. Jednak bywa, że prezerwatywa nieoczekiwanie pęknie lub też kochamy się w najmniej oczekiwanym momencie, bez żadnego zabezpieczenia.

Antykoncepcja „po”

09.08.2006 | aktual.: 12.12.2017 14:47

Oczywiście lepiej zabezpieczyć się przed stosunkiem – taka antykoncepcja jest bezpieczniejsza, a także zdrowsza i pewniejsza. Jednak bywa, że prezerwatywa nieoczekiwanie pęknie lub też kochamy się w najmniej oczekiwanym momencie, bez żadnego zabezpieczenia. Niestety, zdarzają się także gwałty, kiedy jedynym sposobem na uniknięcie niechcianej ciąży jest tzw. pigułka "po".

W Polsce dostępna jest pigułka – Postinor Duo, który uniemożliwia implantację uważaną za początek ciąży. Zagnieżdżenie zarodka w macicy, czyli implantacja, następuje ok. 6-7 dni po stosunku. Postinor nie działa poronnie, zapobiega jedynie ciąży. Nie jest tabletką aborcyjną, jak zabroniona w Polsce RU 486. Jak wiele metod, jest kontrowersyjna i uważana (m.in. przez kościół) jest jednak za pigułkę wczesnoporonną. Według medycyny Postinor Duo jest tabletką wyłącznie antykoncepcyjną, a aborcji czy poronieniu mówi się dopiero w sytuacji, gdy zarodek jest już zagnieżdżony. Postinor działa podobnie jak zwykłe tabletki antykoncepcyjne, jest tylko o wiele silniejszy. Może zatrzymać owulację, nie dopuścić do zagnieżdżenia się zarodka.

Indeks Pearl'a wynosi 0,4-2, a więc to dość skuteczna metoda antykoncepcji, jednak mniej pewną niż np. pigułki czy plastry. Skuteczność zależy również od prawidłowego przyjęcia tabletki. Im wcześniej połknie się tabletkę, tym ma większą skuteczność. Należy ją przyjąć najpóźniej 72 godziny po stosunku. Następną dawkę trzeba wziąć 12 godzin po połknięciu pierwszej.
Nie można stosować Postinoru jako stałej antykoncepcji. Przyjmowana często rozreguluje cykl, gdyż ma bardzo dużą zawartość hormonów. Lekarze zalecają, by nie przyjmować jej częściej niż raz, dwa razy do roku. Maksymalna dawka to jedna tabletka w miesiącu, jednak lepiej stosować Postinor rzadziej. Można go traktować wyłącznie jako wyjście awaryjne.

Jest to lek wydawany w Polsce (w niektórych krajach UE jest inaczej) wyłącznie na receptę. Jeśli jest potrzebny, należy natychmiast zgłosić się do lekarza. Przeciwwskazania do przyjmowania są podobne, jak w przypadku innych metod antykoncepcji hormonalnej, tj. m.in. zakrzepica, choroba zakrzepowa, niedokrwistość serca lub mózgu, niewydolność wątroby, podejrzane krwawienia z dróg rodnych. Stosowana rzadko nie stanowi zagrożenia dla zdrowia kobiety.

Postinor Duo ma także sporo wad. Najważniejsza z nich to uciążliwe skutki uboczne. Mogą wystąpić plamienia i krwawienia, mdłości, zawroty głowy, wymioty, a także problemy z cerą. Pigułka ta czasami zaburza także cykl miesiączkowy. Jest też dość droga, kosztuje ok. 60 zł. Należy pamiętać także o tym, że nie można stosować Postinoru regularnie.

Jak każda metoda antykoncepcyjna nie jest skuteczna w 100%. Jeśli kobieta mimo zażycia Postinoru zaszła w ciążę, powinna powiedzieć lekarzowi o przyjętej wysokiej dawce hormonów. Na szczęście nie ma dowodów na to, aby hormony zażyte we wczesnej fazie ciąży miały negatywny wpływ na rozwój dziecka.

Należy pamiętać także o tym, iż po przyjęciu tabletki zmienia się cykl i aż do następnej miesiączki nie można polegać na tzw. kalendarzyku małżeńskim czy innych naturalnych metodach planowania rodziny.

Postinor Duo jest pigułką, która nie dopuści do rozwoju ciąży. Pozwala na uniknięcie aborcji, jest jedynym wyjściem w wypadku nieplanowanego współżycia, gwałtu czy stosunku kazirodczego. Nie jest, jak inne środki antykoncepcyjne, akceptowana przez kościół, jednak niewątpliwie może być w wielu przypadkach ostatnią deską ratunku.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)