FitnessAqua aerobik: aerobik w wodzie na odchudzanie

Aqua aerobik: aerobik w wodzie na odchudzanie

Aqua aerobik: aerobik w wodzie na odchudzanie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com
06.11.2018 17:03

Aqua aerobik, czyli aerobik w wodzie to sport, który poleca się każdemu, niezależnie od wieku, wagi czy kondycji fizycznej. Na czym polegają ćwiczenia w wodzie i jaki mają wpływ na zdrowie? Czy trenując aqua aerobik można schudnąć?

Co to jest aqua aerobik?

Aqua aerobik to gimnastyczne ćwiczenia wykonywane w wodzie. Wodny aerobik może trenować każdy, do ćwiczeń w wodzie niepotrzebne są umiejętności pływackie.

Ćwiczenia wykonuje się na bezpiecznej głębokości, pod okiem instruktora. Ciężar ciała w wodzie jest zdecydowanie mniejszy, dlatego ćwiczenia wykonuje się łatwiej, bez obciążania stawów. Ćwicząc w wodzie łatwiej można pozbyć się zbędnych kilogramów, ujędrnić ciało, a także pozbyć się dolegliwości bólowych kręgosłupa.

Skąd się wziął aqua aerobik?

Lecznicze kąpiele wodne były popularne już w Starożytnej Grecji i Rzymie. Stosowano je w celu odprężenia i poprawy samopoczucia. Aqua-aerobik jest pochodną czynnej hydroterapii, która wykorzystywana była w uzdrowiskach termalnych i kurortach. Początki wodnego aerobiku sięgają lat 60. ubiegłego stulecia, kiedy to rehabilitacyjne programy dla niepełnosprawnych obejmowały elementy pływania i ćwiczenia w wodzie.

Popularność tej formy aktywności przypada na przełom lat 80. i 90. Organizowano wówczas zjazdy i konferencje dla instruktorek, których owocem było powołanie ogólnoświatowej organizacji zajmującej się ćwiczeniami wodnymi. Podstawy aqua aerobiku stworzyła dr Mary Sanders, dla której te ćwiczenia miały gwarantować odprężenie i leczenie różnych dolegliwości. W Polsce aqua aerobik pojawił się w połowie lat 90.

Komu poleca się ćwiczenia w wodzie?

Aqua aerobik poleca się wszystkim dzieciom, dorosłym i osobom starszym. Jednak ze względu na specyfikę tej aktywności fizycznej, ćwiczenia w wodzie przede wszystkim są doskonałym rozwiązaniem dla kobiet w ciąży, osób z nadwagą, po urazach kręgosłupa czy w podeszłym wieku. Aqua aerobik sprawdzi się w przypadku osób zmagających się z osteoporozą, reumatyzmem czy chorobami układu kostno-stawowego. Ćwiczenia w wodzie to aktywność polecana również osobom niepełnosprawnym.

Wpływ aqua aerobiku na zdrowie

Aqua aerobik wywodzi się z nurtu rehabilitacji leczniczej, więc nie ma wątpliwości, co do jego korzyści dla zdrowia. Ćwiczenia w wodzie są zatem sposobem na zwalczanie negatywnych konsekwencji uszkodzeń układu kostnego i stawowego, czyli złamań, zwichnięć, a także skutków ciężkich operacjach.

Trening w wodzie pozytywnie wpływa na układ krążenia, ponieważ w czasie ruchu, w wodzie tworzą się wiry, które masują ciało, pobudzając wierzchnie tkanki układu krążenia. To z kolei przyspiesza usuwanie toksyn z organizmu i spalanie tkanki tłuszczowej. Aqua aerobik czyni wysiłek bardziej efektywnym, przy jednoczesnym zminimalizowaniu ryzyka kontuzji.

Aqua aerobik a odchudzanie

Aqua aerobik to świetny sposób na wsparcie kuracji odchudzającej, szczególnie w przypadku osób z dużą nadwagą. Treningi nie obciążają dodatkowo stawów ani kręgosłupa. Ćwiczenia w wodzie zmniejszają cellulit, wysmuklają ciało oraz szybciej spalają tkankę tłuszczową.

Źródło artykułu:WP Kobieta