Aspiryna pomaga na migrenę
Aspiryna pomaga złagodzić migrenowy ból głowy przed upływem 2 godzin u ponad połowy badanych - informuje serwis internetowy BBC na podstawie pracy podsumowującej dane z 13 niezależnych badań, opublikowanej w Cochrane Systematic Review.
Ponadto na podstawie zebranych danych naukowcy stwierdzili, że wysokie dawki aspiryny łagodzą nudności, wymioty oraz wrażliwość na światło i dźwięki - typowe objawy migreny.
Aspiryna pomaga złagodzić migrenowy ból głowy przed upływem 2 godzin u ponad połowy badanych - informuje serwis internetowy BBC na podstawie pracy podsumowującej dane z 13 niezależnych badań, opublikowanej w Cochrane Systematic Review. Ponadto na podstawie zebranych danych naukowcy stwierdzili, że wysokie dawki aspiryny łagodzą nudności, wymioty oraz wrażliwość na światło i dźwięki - typowe objawy migreny.
Niemniej jednak specjaliści ostrzegają, że aspiryna może powodować rozmaite działania uboczne i w związku z tym część pacjentów powinna stosować wyłącznie lekarstwa dedykowane do leczenia migreny.
W swojej pracy przeglądowej naukowcy uwzględnili dane na temat 4 222 uczestników badań i stwierdzili, że poważny lub umiarkowany ból migrenowy jest uśmierzany u jednej czwartej osób w czasie do dwóch godzin po przyjęciu jednorazowo 900 do 1000 mg aspiryny (standardowa tabletka ma 300 mg). U połowy osób ból głowy jest redukowany do łagodnego.
Badacze zaobserwowali również, że stosowanie aspiryny razem ze środkami przeciwwymiotnymi bardzo dobrze hamuje nudności i wymioty spowodowane migreną. Pomimo tak obiecujących wyników badań jedna z autorek pracy przeglądowej - Sheena Derry, specjalistka w zakresie leczenia bólu w John Radcliffe Hospital w Oxfordzie podkreśla, że aspiryna nie nadaje się dla każdego kto doświadcza nagłych ataków migreny i tłumaczy, że naszą osobniczą odpowiedź na działanie różnych leków warunkują różnice genetyczne.
U osób biorących udział w badaniach aspiryna powodowała rzadko łagodne skutki uboczne, ale autorzy pracy ostrzegają, że długotrwałe stosowanie tego leku ma dobrze udokumentowane szkodliwe działanie na układ pokarmowy.
Teraz naukowcy planują dokładnie porównać skuteczność działania aspiryny ze skutecznością działania innych leków, badania nad stosowaniem paracetamolu i ibuprofenu w leczeniu objawów migreny już trwają. (PAP)