Atrakcyjne wakacje dla dzieci bez drenowania kieszeni? Jedźcie do Rabki!

Atrakcyjne wakacje dla dzieci bez drenowania kieszeni? Jedźcie do Rabki!
Źródło zdjęć: © materiały partnera

22.07.2020 14:27, aktual.: 27.07.2020 14:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W tym roku wielu rodziców wybiera wakacje w Polsce, aby nie ryzykować utknięcia z dziećmi na lotnisku w obcym kraju czy na kwarantannie za granicą. Wraz ze zwiększonym popytem na odpoczynek w kraju wzrosły też ceny, szczególnie w najbardziej obleganych kurortach, a „paragony grozy” od początku sezonu krążą po Internecie, strasząc turystów wysokimi cenami.

Artykuł sponsorowany

Gdzie spędzić wakacje, aby zapewnić dzieciom rozrywkę i nie zbankrutować? Rabka-Zdrój wydaje się doskonałym wyborem, który pozwoli spędzić aktywne, rodzinne wakacje i pomoże zaszczepić miłość o gór nawet najmłodszym dzieciom. Sprawdziliśmy, jakie atrakcje czekają na rodziny w tym malowniczym, górskim miasteczku, nazywanym Miastem Dzieci Świata.

Obraz
© materiały partnera

Zaszczepić w dzieciach miłość do gór

Rabka-Zdrój leży w Beskidach Zachodnich, w Kotlinie Rabczańskiej. Kiedy turyści, podróżujący w Tatry zakopianką, przejeżdżają przez Kotlinę Rabczańską, zachwycają się widokami, jednak rzadko zostają tu na dłużej. Tymczasem Rabkę otaczają góry, które dla rodzin z dzieciakami są wymarzoną destynacją. Pasma górskie, pomiędzy którymi położona jest Rabka, czyli Gorce (których najwyższym szczytem jest Turbacz, 1310 m. n.p.m.) i Beskid Wyspowy (najwyższy szczyt – Mogielnica, 1170 m n.p.m.), należą do wyjątkowo malowniczych. Jednocześnie szlaki należą do łatwych i przyjemnych, dzięki czemu Zachodnie Beskidy to doskonały pomysł na pierwsze dziecięce wędrówki po górach.

Z Rabki najłatwiej wybrać się do rezerwatu na Luboniu Wielkim, gdzie można dotrzeć spacerem. Pomimo niezbyt imponującej wysokości (1022 m n.p.m.), obszar rezerwatu pokryty jest niesamowitymi formami skalnym, określanymi jako jedne z najładniejszych w całych Karpatach. Odległości nie będą problemem nawet dla młodszych dzieci, podobnie jak wysokości. Wyprawa na Luboń Wielki to okazja do odnalezienia jednej z kilkunastu jaskiń i podziwiania skalnych grani.
Na dużych i małych miłośników zwierząt czeka tu także Gorczański Park Narodowy. Przy odrobinie szczęścia spotkamy rysia lub żbika, wydrę, borsuka czy gronostaja. Warto wypatrywać także orłów przednich, różnych gatunków sów, cietrzewi czy głuszców. Dziesięć ścieżek edukacyjnych w GPN przybliża faunę i florę, wyznaczając trasę wędrówek. Aby zachować kulturę pasterską, w parku narodowym prowadzony jest wypas owiec, co oznacza nie tylko możliwość spotkania ze stadem owieczek (na Hali Długiej), ale także spróbowania oscypka wprost z bacówki.

Obraz
© materiały partnera

Atrakcje w Rabce – park rozrywki, park zdrojowy…

Jeśli szukamy atrakcji poza górskimi szlakami, Rabka ma także wiele do zaoferowania. Zdecydowanie najważniejszą z nich jest Rabkoland – wizyta tutaj zajmuje cały dzień, zwłaszcza z kilkulatkami. Rabkoland to park rozrywki w samym centrum Rabki, przeznaczony przede wszystkim dla dzieci od 2 do 12 roku życia. Obok karuzel, łódek, samochodzików, rollercoasterów i innych urządzeń znanych z parków rozrywki znajdziemy tu także atrakcje wspierające rozwój psychomotoryczny, jak interaktywne place zabaw związane np. z nauką postaw mechaniki. Nawet najmłodsze dzieci, jeśli już stabilnie siedzą, znajdą dla siebie atrakcje w Dolinie Trzmiela, strefie dla maluszków. Z większości atrakcji dzieci mogą korzystać razem z rodzicami. Warto zaplanować w Rabkolandzie cały dzień, bo płacimy tylko za wstęp – korzystanie z około 35 urządzeń i atrakcji jest darmowe. Z dużego młyńskiego koła, nazywanego w Rabkolandzie Wielkim Zaginaczem Czasoprzestrzeni, możemy podziwiać panoramę regionu.

Obraz
© materiały partnera

Od niedawna wyróżnikiem Rabki jest park zdrojowy, wyjątkowo malowniczy i zadbany. W dziesięciu ogrodach tematycznych nasadzanych jest tu około 25.000 kwiatów. Po drugiej stronie parku zdrojowego znajdziemy pijalnię wód leczniczych, a obok niej tężnię solankową. Wdychanie solankowego aerozolu to sposób na wzmocnienie odporności na jesień i zimę – warto zapewnić tu dzieciom trochę czasu na zabawę. W parku zdrojowym nie brakuje zresztą placów zabaw i atrakcji na powietrzu. Możemy pojeździć na quadzie i hulajnogach, zagrać tu z dziećmi w mini-golfa czy pobuszować między koronami drzew w parku linowym.

Ciekawym miejscem na mapie Rabki jest interaktywne Muzeum Górali i Zbójników, gdzie poznamy bliżej kolegów serialowego Janosika. Sto zabytkowych pociągów, które robią ogromne wrażenie nie tylko na fanach kolei, zobaczymy w Skansenie Taboru Kolejowego w Chabówce. Na wypadek deszczu także jest co robić - Teatr Lalek Rabcio, którego historia sięga 1949 roku, kilka razy w tygodniu oferuje przedstawienia dla najmłodszych. Warte odwiedzenia jest także Muzeum Władysława Orkana, mieszczące się w starym, drewnianym kościółku.

Obraz
© materiały partnera

W mniej niż dwie godziny dojedziemy z Rabki-Zdroju do aż dwóch stolic. Dawna stolica polskich królów i aktualna stolica Tatr, czyli Kraków i Zakopane, oferują mnóstwo atrakcji. Jeśli tęsknimy za zagranicznymi wyjazdami, możemy zrobić szybki wypad do Słowacji.

Koszty wakacji w Rabce

Za tydzień (6 noclegów) dla czteroosobowej rodziny zapłacimy w Rabce od 900 zł wzwyż, czyli znacznie mniej niż w bardziej obleganych kurortach. Dostępnych miejsc nie brakuje – pod koniec lipca bez problemu zrobimy rezerwację na sierpniowy urlop. Znajdziemy zarówno tani pokój w pensjonacie, jak i bardziej ekskluzywny apartament czy pokój w kompleksie hotelowym ze SPA i basenami. Średnie ceny noclegów są o ponad połowę niższe niż w Zakopanem.
Tańsze niż w Zakopanem są także atrakcje. Wizyta w parku rozrywki Rabkoland na cały dzień to dla czteroosobowej rodziny koszt od 98 zł do maksymalnie 196 zł (cena biletów zależy od wzrostu dzieci). Spektakl w teatrze Rabcio to koszt 80 zł za cztery bilety. Za wizyty w Muzeum Górali i Zbójników oraz w Skansenie zapłacimy poniżej 50 zł, a wstęp do Gorczańskiego Parku Narodowego to dla rodziny 2+2 koszt 24 zł. Wyprawa na Luboń Wielki i wycieczki po okolicznych szlakach to całkowicie darmowa przyjemność.

Obraz
© materiały partnera

Warto znaleźć nocleg z opcją stołowania się na miejscu, ewentualnie apartament z aneksem kuchennym - oferta gastronomiczna w regionie jest mniej szeroka niż w Tatrach, a rozrzucone po okolicy restauracje oferują przede wszystkim kuchnię polską oraz pizzę. Ceny w restauracjach są przyjazne – za obiad dla czteroosobowej rodziny zapłacimy poniżej 100 zł.

Artykuł sponsorowany

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także