Blisko ludziBadanie krwi ciężarnej wykryje Downa

Badanie krwi ciężarnej wykryje Downa

Badanie krwi ciężarnej wykryje Downa

01.07.2008 14:39, aktual.: 30.05.2010 23:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nowo opracowany test pozwala wykryć zespół Downa we krwi ciężarnej kobiety.

Nowo opracowany test pozwala wykryć zespół Downa we krwi ciężarnej kobiety! Być może już niebawem przyszłe matki matki mogły z niego korzystać - informuje "The Times" powołując się na publikację "Nature Medicine".

Zespół wad wrodzonych Downa, dawniej zwany mongolizmem, spowodowany jest obecnością dodatkowego chromosomu 21 (tzw. trisomia 21). Dzięki nowemu testowi genetyczne cechy wskazujące na nieprawidłową strukturę chromosomu 21 mogą zostać wykryte w krwiobiegu matki.

Eksperymentalna technika wypracowana w Hongkongu przez zespół naukowców z tamtejszego uniwersytetu, okazała się skuteczna w zdiagnozowaniu 90 proc. przypadków występowania zespołu Downa w płodzie. W 97 proc. przypadków trafnie wykluczyła jego występowanie. "Jeżeli technikę uda się uczynić jeszcze skuteczniejszą i zostanie pomyślnie przetestowana na większej liczbie przypadków, co zdaniem naukowców wymaga dalszych 3-5 lat badań, to zastąpi ona obecnie stosowane testy na wykrycie zespołu Downa" - czytamy w "Times".

Obecnie testy genetyczne na wykrycie zespołu Downa wymagają punkcji owodni (amniocenteza) lub biopsji kosmówki (ang. CVS od chorionic villus sampling) i polegają na pobraniu płynu owodniowego, który otacza płód, lub pobraniu małego fragmentu łożyska. Punkcja i biopsja są inwazyjnymi procedurami i wiążą się z ryzykiem uszkodzenia płodu, lub wywołania poronienia. Postęp w wykrywaniu zespołu Downa będzie także dla wielu małżeństw źródłem dylematu etycznego. Prostsza i skuteczna procedura może spowodować wzrost liczby aborcji - zauważa gazeta.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także