Bajkowa kraina mody Lacroix
Christian Lacroix stworzył jeden z najznamienitszych domów mody, który przywrócił światłość kreacjom haute couture. Jego projekty są kwintesencją przepychu i prawdziwą modą artystyczną, niezwykle widowiskową i - niestety - kosztowną.
12.08.2010 | aktual.: 12.08.2010 14:48
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Christian Lacroix stworzył jeden z najznamienitszych domów mody, który przywrócił światłość kreacjom haute couture. Jego projekty są kwintesencją przepychu i prawdziwą modą artystyczną, niezwykle widowiskową i - niestety - kosztowną. Miejmy nadzieję że kryzys oszczędzi wielkiego wizjonera i pozwoli nam jeszcze nie raz przenieść się w jego bajkową krainę.
Kiedy w 1971 roku Christian Lacroix przeprowadzał się do Paryża, nie myślał o zostaniu projektantem, tylko kustoszem. Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Montpellier rozpoczął studia na Sorbonie w luwrzańskiej szkole historii sztuki. Właśnie wtedy zaczęła się jego przygoda z modą - na tej uczelni poznał swoją przyszłą żoną i zarazem przewodniczkę po świecie mody.
Jego przepustką do paryskiego świata tej branży okazała się jednak przede wszystkim znajomość z Karlem Lagerfeldem. W 1978 roku zaowocowała zatrudnieniem nieznanego nikomu Lacroix w domu mody Hermes, w roku 1980 dostał posadę u Guya Paulina. Przełomowy dla jego twórczości okazał się rok 1987. Wtedy właśnie prezes LVMH zaproponował mu współpracę i otwarcie własnego domu mody haute couture.
Christian Lacroix słynie z niezwykle oryginalnych i wyjątkowych projektów, w których ujawnia swoje zamiłowanie do sztuki. Jego stroje nawiązują do teatralnych kostiumów, scenicznych kreacji. Są bogate w zdobienia, projektant nie oszczędza turniury, kokard, gorsetów i krynoliny, dzięki którym wyglądają jak żywcem wyjęte z osiemnastowiecznych obrazów Bouchera, Fragonarda czy Nattiera. Wszystko to umiejętnie łączone jest z frędzlami, koronkami, żabotami i piórami oraz elementami strojów cygańskich.
Charakterystycznym symbolem domu mody Christian Lacroix stała się spódnica bombka, będąca dwudziestowieczną reinterpretacją dawnej sukni balowej. Projektant stworzył tę spódnicę za pomocą balonu z tafty i satyny i zebrał w krynolinę tuż nad rąbkiem. Bombka okazała się hitem!
W dziedzinie mody haute couture Christian Lacroix jest prawdziwym mistrzem, żaden inny projektant nie urzeczywistnia swych wizji w tak dosadny, pełen przepychu i kolorowy sposób. Jednak w 1998 roku mistrz postanowił spróbować czegoś nowego - mając rozpoznawalne nazwisko i ugruntowaną pozycję w paryskim świcie mody rozpoczął nowy etap w swojej karierze i zaprezentował swoją pierwszą kolekcję pret-a-porter dla stworzonej cztery lata wcześniej marki Bazar.
Pełen wyobraźni i wrażliwości projektant doskonale sprawdził się również jako twórca kostiumów do filmów, do opery „Szeherezada” oraz do operetek. Bliskie związki łączą go również z showbiznesem. Jego ekstrawagancki gorset wysadzany drogimi kamieniami podczas jednej ze swoich tras koncertowych nosiła Madonna. Lacroix współpracuje także przy tworzeniu designerskich wnętrz superszybkich pociągów TGV.
Niestety, tworzenie spektakularnych pokazów i pełnych przepychu i teatralnego rozmachu projektów ma swoją wysoką cenę. Kiedy w 2002 roku Christian Lacroix objął stanowisko dyrektora kreatywnego włoskiej marki Pucci, jego własny dom mody borykał się z poważnymi problemami finansowymi. Stąd też decyzją właściciela marki, firmy LVMH, dom mody Christian Lacroix w 2005 roku został sprzedany amerykańskiej firmie Falic Group która jest w jego posiadaniu do dziś.