Baranina - wartości odżywcze i właściwości. Przepisy z mięsem baranim
Baranina to mięso niedoceniane przez Polaków. Najpopularniejsza jest w krajach muzułmańskich, gdzie religia zabrania spożywania wieprzowiny. Baranina to mięso lekkostrawne, z małą ilością cholesterolu i, co najważniejsze, zdrowe. Przedstawimy kilka przepisów na smaczną baraninę.
Baranina - wartości odżywcze
Najmniej kalorii ma mięso baranie z udźca. Zawiera ono 234 kalorii w 100 gramach. Mięso baranie z udźca to 18 g tłuszczu, 18 g białka oraz 0 g węglowodanów. Baranina zawiera 78 mg sodu, 380 mg potasu, 10 mg wapnia, 213 mg fosforu, 2,7 mg żelaza oraz 23 mg magnezu, wzmacniającego mięśnie i kojącego nerwy.
Ponadto baranina ma w składzie witaminę E wpływającą m.in. na wydolność mięśni oraz wytwarzanie nasienia u mężczyzn. Co więcej, baranina zawiera tiaminę (0,160 mg), ryboflawinę (0,220 mg) oraz niacynę (5,20 mg).
Baranina - właściwości
Baranina posiada specyficzny smak. Jednak odpowiedni sposób przyrządzenia tego rodzaju mięsa niweluje brzydki zapach. Baranina to mięso chroniące wątrobę przed marskością, ponieważ rozrzedza żółć i poprawia trawienie.
Co więcej, charakteryzuje się wysoką zawartością kwasów omega-3 oraz wyższym stężeniem kwasu linolowego, dzięki czemu reguluje poziom glukozy i cholesterolu we krwi. Baraninę można przyrządzać na różne sposoby, np. smażyć, dusić, piec lub grillować.
Baranina - przepisy
Oto dwa przepisy na zdrową baraninę.
Baranina duszona po chińsku:
Składniki:
- 500 g mięsa baraniego,
- 10 g wina ryżowego,
- 5 g posiekanego imbiru,
- 12 g posiekanego czosnku,
- 250 g fasolki szparagowej,
- 10 g sosu sojowego,
- 5 g oleju,
- 10 g cukru.
Przygotowanie:
Mięso kroimy w kostkę (ok. 3 cm) i smażymy na oleju wraz z imbirem i czosnkiem. Następnie dodajemy mięso, pozostałe przyprawy i wodę (tyle, aby zakryła mięso). Zmniejszamy ogień i dusimy mięso pod przykryciem ok. 1,5 godz. Po tym czasie dodajemy fasolkę, a gdy sos prawie całkowicie wyparuje danie jest gotowe do spożycia.
Comber barani w ziołach i warzywach:
Składniki:
- 1,5 kg combru baraniego,
- 15 g oleju,
- 5 listków szałwii,
- 5 g suszonego rozmarynu,
- 5 g mielonych jagód jałowca,
- 90 g marchewki,
- 5 g soku z cytryny,
- 90 g łodygi selera naciowego,
- 50 g ząbków czosnku,
- 500 g czerwonego wytrawnego wina,
- 200 g cebuli,
- 340 g pomidorów,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Comber oczyszczamy z tłuszczu i błon, myjemy i osuszamy. Następnie drobno siekamy czosnek i mieszamy go ze startą (na drobnych oczkach) cebulą, jałowcem, sokiem cytrynowym, rozmarynem oraz listkami szałwii. Tak przygotowaną pastą nacieramy mięso, układamy na brytfance, zalewamy winem i odkładamy na noc do lodówki. Następnego dnia odsączamy mięso, solimy i posypujemy pieprzem. Później smażymy na silnie rozgrzanym ogniu i dusimy pod przykryciem ok. 45 min, co chwilę polewając marynatą. Obrane i pokrojone cebule, marchewki, łodygi selera dodajemy do mięsa i dusimy w winie przez kolejne 30 min. Na ostatnie 10 min dokładamy do naczynia obrane ze skórki i drobno pokrojone pomidory. Danie podajemy z ziemniakami (z wody lub pieczonymi) lub ryżem.