Trwa ładowanie...

Bezczynność tak samo zabójcza jak palenie

Raport opublikowany w czasopiśmie Lancet oszacowuje, że około jedna trzecia dorosłych nie wykonuje wystarczająco dużo ćwiczeń fizycznych, co powoduje 5,3 miliona zgonów rocznie.

Share
Bezczynność tak samo zabójcza jak palenieŹródło: Thinkstockphotos
d38exsy

Raport opublikowany w czasopiśmie Lancet oszacowuje, że około jedna trzecia dorosłych nie wykonuje wystarczająco dużo ćwiczeń fizycznych, co powoduje 5,3 miliona zgonów rocznie. BBC informuje, że według najnowszych badań brak aktywności fizycznej jest przyczyną takiej samej liczby zgonów co palenie papierosów. 5,3 miliona osób rocznie umiera w powodu braku aktywności fizycznej.

Odpowiada to około jednemu na 10 zgonów z powodu chorób, takich jak choroby serca, cukrzyca, rak piersi i rak jelita grubego. Naukowy ostrzegają, że w przeciwdziałaniu potrzebna jest zmiana sposobu myślenia. Należy opinię publiczną ostrzegać przed niebezpieczeństwem bezczynności, a nie tylko wyliczać zalety aktywności fizycznej.

Dorosłym zaleca się 150 minut w tygodniu umiarkowanej aktywności fizycznej takiej jak marsz czy jazda na rowerze. "Ze względu na nadchodzące Igrzyska Olimpijskie 2012, sport i aktywność fizyczna przyciągnie ogromną uwagę ludzi na całym świecie. Mimo że wszyscy będą oglądać zmagania sportowców i im kibicować, to sami pozostaną nieaktywni" - powiedział Pedro Hallal, jeden z głównych badaczy.

d38exsy

Zdaniem naukowców problem jest na tyle poważny, że powinien być traktowany jak pandemia. Eksperci podkreślają, że podczas gdy palenie i bezczynność zabijają podobną liczbę osób, to liczba palaczy jest niższa niż osób nieaktywnych fizycznie, co oznacza, że palenie jest jednak bardziej niebezpieczne.

(PAP/ma)

d38exsy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d38exsy
d38exsy