FitnessBezpieczne przewożenie dziecka rowerem. Rzeczy, które musisz wiedzieć

Bezpieczne przewożenie dziecka rowerem. Rzeczy, które musisz wiedzieć

Przewożenie dziecka w przyczepce zapewnia lepszą stabilność
Przewożenie dziecka w przyczepce zapewnia lepszą stabilność
09.06.2022 13:46

Jazda na rowerze to jedna z najpopularniejszych form rekreacji, do której warto przyzwyczajać dzieci już od najmłodszych lat. Można to uczynić, kupując im rower biegowy i później już bardziej tradycyjne jednoślady, ale możecie też zaszczepić rowerową pasję zabierając pociechę na wycieczki. Jak to zrobić, żeby było bezpiecznie?

Rower, dziecko i przepisy

Bagażnik, koszyk na kierownicy, specjalna chusta, metoda "na barana", siedzenie na ramie - to najgorsze pomysły, jakie mogą przyjść do głowy w kwestii transportu dziecka na rowerze. Polskie prawo dopuszcza przewożenie dzieci do lat 7 w foteliku lub przyczepce, przy czym w tym drugim przypadku długość zestawu nie może przekraczać 4 metrów. Mając dziecko na pokładzie, możecie poruszać się po drogach dla rowerów, ścieżkach pieszo-rowerowych oraz jezdni. Prawo nie określa dolnej granicy wieku, kiedy dziecko można zacząć przewozić rowerem, ale przyjmuje się, że najlepiej zacząć od ok. 1,5 roku życia. Dziecko powinno samodzielnie siedzieć i przez to być w stanie utrzymać równowagę. Dotyczy to w szczególności przewożenia w foteliku.

Przyczepka

Wspomnieliśmy o fotelikach, ale przewrotnie zaczniemy od przyczepki. Jak już wiecie, zestaw nie może przekraczać łącznie długości 4 metrów. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest większa ładowność i udźwig do 30 kg. Dzięki temu można zabrać zabawki, wodę, prowiant i tym podobne. Dodatkowo wygoda przyczepki polega na tym, że podczas poruszania się dziecko nie zaburza równowagi roweru. Dobrze, żeby przyczepka miała amortyzację, solidny daszek chroniący przed owadami, słońcem i zachlapaniem, a także odblaski, a najlepiej dodatkowe oświetlenie. Do wad można zaliczyć brak bezpośredniego kontaktu z dzieckiem, zajmowanie większej przestrzeni na drodze i kwestię konieczności wygospodarowania miejsca do przechowywania przyczepki w mieszkaniu, piwnicy, garażu lub komórce lokatorskiej. Dzięki uchwytowi do pchania przyczepkę można zabrać również na trening biegowy albo wypad na rolki.

Fotelik

Przewożenie dziecka w foteliku zapewnia stały kontakt z pociechą, ale jednocześnie wymaga sporo wprawy. Należy zacząć przede wszystkim od sprawdzenia informacji producenta na temat maksymalnego dopuszczalnego obciążenia roweru. Dotyczy to w szczególności rowerów z pełnym zawieszeniem lub z ramą wykonaną z włókna węglowego. W przypadku ram aluminiowych często limit sięga nawet 120 kg. Kupując fotelik, należy zwrócić uwagę na spełniane przez niego normy bezpieczeństwa i tu najlepiej, żeby był zgodny z EN 14344:2004 lub TUV/GS. Foteliki zazwyczaj montowane są na rurze podsiodłowej lub bagażniku. Same siedzenia również mają swoje ograniczenia wagowe i zazwyczaj górna granica to 22 kg. Zwróćcie też uwagę na pasy bezpieczeństwa oraz stopień zabudowania boków fotelika. W przypadku pasów najlepiej stosować zasadę im więcej punktów tym lepiej. Warto też dołożyć z tyłu dodatkowe elementy odblaskowe lub oświetlenie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (2)
Zobacz także