Bezpieczny rower na komunię. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bezpieczny rower na komunię. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Bezpieczny rower na komunię. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Źródło zdjęć: © unsplash.com
25.04.2018 15:24, aktualizacja: 27.04.2018 10:38

Zakup roweru dla dziecka to odpowiedzialna decyzja. Poza kolorową ramą i efektownymi dodatkami należy zwrócić uwagę na to, czy pojazd jest trwały i bezpieczny. Doradzamy, co sprawdzić przed zakupem.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dzieci, które chętnie i dużo jeżdżą na rowerach, powinny mieć pojazd wyposażony w solidne hamulce. Większość modeli ma możliwość zahamowania przez kontrę pedałami oraz hamulce ręczne. Te ostatnie mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Za słabe mogą się okazać nieskuteczne, z kolei nieodpowiednio używane powodują za szybkie zatrzymanie się pojazdu. Wtedy istnieje ryzyko, że w czasie nagłego hamowania dziecko się przewróci. Popularne hamulce "v-brake" poleca się młodszym rowerzystom ze względu na konstrukcję, która przy mniejszym nacisku daje efekt skuteczniejszego hamowania. Ten typ hamulców nie jest jednak niezbędny w zwykłych rowerach szosowych, którymi poruszamy się po płaskim terenie i ścieżkach rowerowych.

Obraz
© unsplash.com

W bezpiecznej i komfortowej jeździe rowerem przydatne są dobre przerzutki. Lżejszy bieg na rodzinnej wycieczce pozwoli cieszyć się z przyjemności jazdy i uważnie obserwować otoczenie, zamiast skupiać się na męczącym pedałowaniu "pod górkę".

Kwestią bezpieczeństwa i wygody jest też waga roweru, a na tę ma wpływ np. materiał, z którego wykonano rower. Dzieci w tym samym wieku nie zawsze są tego samego wzrostu i siły. W modelu "przejściowym" pomiędzy dziecięcym rowerkiem a pojazdem dla dorosłego sprawdzi się lekka, aluminiowa rama. Aby rower był odpowiedni, dziecko musi mieć nad nim pełną kontrolę. Jeśli będzie zbyt ciężki i za duży, dziecko może się zniechęcić do jazdy.

Duży wybór kolorowych modeli może przytłoczyć, więc jeśli mamy wątpliwości co do tego, który wybrać - wybierzmy znaną markę.

Obraz
© 123RF

Nie kupuj pojazdu na wyrost – dlaczego?

Pojazd powinien mieć ramę i wielkość kół dopasowaną do wieku i wzrostu dziecka. Najczęściej wybieramy rowery o kołach, których średnica wynosi 24 lub 26 cali i które są przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. W sklepie zwracajmy jednak uwagę na konstrukcję ramy oraz to, czy małemu dziecku łatwo będzie wsiąść na pojazd. Na pewno dłużej posłuży model z 26-calowymi kołami, ale jeśli dziecko jest niższe od rówieśników, po prostu nie będzie mogło wygodnie jeździć takim rowerem.

Wsiadanie i zsiadanie z typowego roweru górskiego z dużymi kołami i wysoką ramą z poprzeczną rurką jest męczące i niewygodne. Bez problemu dobierzemy odpowiedni model o sportowym wzornictwie bez charakterystycznej górnej rurki. Efektowny rower spodoba się dziecku, a użytkowanie pojazdu będzie bezproblemowe.

Obraz
© Materiały prasowe

Cena to nie wszystko

Cena rowerów wynika z trwałości materiałów wykorzystanych do produkcji, a także wyposażenia pojazdu, rodzaju hamulców i zastosowanych przerzutek. Te ostatnie dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze spotkamy w większości rowerów, gdzie widać jak łańcuch rowerowy zmienia położenie. To rozwiązanie jest tańsze i mniej bezpieczne, bo łańcuch jest odkryty w miejscu, gdzie najszybciej pojawiają się zabrudzenia. Przerzutki wewnętrzne są częściowo zakryte specjalną osłoną. W tym przypadku jest mniejsze ryzyko tego, że łańcuch spadnie w czasie jazdy lub łatwo się zabrudzi. Rowery z przerzutkami zamkniętymi są nieco droższe, ale na pewno posłużą dłużej.

Prezent musi się podobać

Kiedy już wybierzemy najbezpieczniejszy i najtrwalszy rower – możemy skupić się na tym, co najprzyjemniejsze, czyli na wyborze koloru i dodatków. Na uwagę zasługuje coraz ciekawsza oferta rowerów miejskich i kolorowe modele dla dziewczynek.

Obraz
© East News | Andrzej Hulimka/REPORTER
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (22)
Zobacz także