Trwa ładowanie...

Bezpieczny rower na komunię. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Zakup roweru dla dziecka to odpowiedzialna decyzja. Poza kolorową ramą i efektownymi dodatkami należy zwrócić uwagę na to, czy pojazd jest trwały i bezpieczny. Doradzamy, co sprawdzić przed zakupem.

Share

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Bezpieczny rower na komunię. Na co zwrócić uwagę przy zakupie?Źródło: unsplash.com
d1q4f2z

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Dzieci, które chętnie i dużo jeżdżą na rowerach, powinny mieć pojazd wyposażony w solidne hamulce. Większość modeli ma możliwość zahamowania przez kontrę pedałami oraz hamulce ręczne. Te ostatnie mają duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Za słabe mogą się okazać nieskuteczne, z kolei nieodpowiednio używane powodują za szybkie zatrzymanie się pojazdu. Wtedy istnieje ryzyko, że w czasie nagłego hamowania dziecko się przewróci. Popularne hamulce "v-brake" poleca się młodszym rowerzystom ze względu na konstrukcję, która przy mniejszym nacisku daje efekt skuteczniejszego hamowania. Ten typ hamulców nie jest jednak niezbędny w zwykłych rowerach szosowych, którymi poruszamy się po płaskim terenie i ścieżkach rowerowych.

unsplash.com
Źródło: unsplash.com

W bezpiecznej i komfortowej jeździe rowerem przydatne są dobre przerzutki. Lżejszy bieg na rodzinnej wycieczce pozwoli cieszyć się z przyjemności jazdy i uważnie obserwować otoczenie, zamiast skupiać się na męczącym pedałowaniu "pod górkę".

Kwestią bezpieczeństwa i wygody jest też waga roweru, a na tę ma wpływ np. materiał, z którego wykonano rower. Dzieci w tym samym wieku nie zawsze są tego samego wzrostu i siły. W modelu "przejściowym" pomiędzy dziecięcym rowerkiem a pojazdem dla dorosłego sprawdzi się lekka, aluminiowa rama. Aby rower był odpowiedni, dziecko musi mieć nad nim pełną kontrolę. Jeśli będzie zbyt ciężki i za duży, dziecko może się zniechęcić do jazdy.

d1q4f2z

Duży wybór kolorowych modeli może przytłoczyć, więc jeśli mamy wątpliwości co do tego, który wybrać - wybierzmy znaną markę.

123RF
Źródło: 123RF

Nie kupuj pojazdu na wyrost – dlaczego?

Pojazd powinien mieć ramę i wielkość kół dopasowaną do wieku i wzrostu dziecka. Najczęściej wybieramy rowery o kołach, których średnica wynosi 24 lub 26 cali i które są przeznaczone dla dzieci w wieku szkolnym. W sklepie zwracajmy jednak uwagę na konstrukcję ramy oraz to, czy małemu dziecku łatwo będzie wsiąść na pojazd. Na pewno dłużej posłuży model z 26-calowymi kołami, ale jeśli dziecko jest niższe od rówieśników, po prostu nie będzie mogło wygodnie jeździć takim rowerem.

Wsiadanie i zsiadanie z typowego roweru górskiego z dużymi kołami i wysoką ramą z poprzeczną rurką jest męczące i niewygodne. Bez problemu dobierzemy odpowiedni model o sportowym wzornictwie bez charakterystycznej górnej rurki. Efektowny rower spodoba się dziecku, a użytkowanie pojazdu będzie bezproblemowe.

Materiały prasowe
Źródło: Materiały prasowe

Cena to nie wszystko

Cena rowerów wynika z trwałości materiałów wykorzystanych do produkcji, a także wyposażenia pojazdu, rodzaju hamulców i zastosowanych przerzutek. Te ostatnie dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne. Pierwsze spotkamy w większości rowerów, gdzie widać jak łańcuch rowerowy zmienia położenie. To rozwiązanie jest tańsze i mniej bezpieczne, bo łańcuch jest odkryty w miejscu, gdzie najszybciej pojawiają się zabrudzenia. Przerzutki wewnętrzne są częściowo zakryte specjalną osłoną. W tym przypadku jest mniejsze ryzyko tego, że łańcuch spadnie w czasie jazdy lub łatwo się zabrudzi. Rowery z przerzutkami zamkniętymi są nieco droższe, ale na pewno posłużą dłużej.

Prezent musi się podobać

Kiedy już wybierzemy najbezpieczniejszy i najtrwalszy rower – możemy skupić się na tym, co najprzyjemniejsze, czyli na wyborze koloru i dodatków. Na uwagę zasługuje coraz ciekawsza oferta rowerów miejskich i kolorowe modele dla dziewczynek.

East News
Źródło: East News, fot: Andrzej Hulimka/REPORTER
icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1q4f2z
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q4f2z
d1q4f2z