Bieg ku zdrowiu
Kochasz ruch na świeżym powietrzu? Jesteś żądna nowych przygód? Chcesz poznawać nowe tereny i spędzać czas z ludźmi o podobnych zainteresowaniach? Zacznij biegać!
10.06.2008 | aktual.: 25.05.2010 19:25
Kochasz ruch na świeżym powietrzu? Jesteś żądna nowych przygód? Chcesz poznawać nowe tereny i spędzać czas z ludźmi o podobnych zainteresowaniach? Zacznij biegać!
Proponujemy biegi na orientację. Wiele osób szubko zraża się do biegania, ponieważ uważa, że ten sport jest nudny i szybko zniechęca. Jednak dla naszego zdrowia i zgrabnej sylwetki biegi są doskonałą formą aktywności. Dlatego zamiast się zrażać do tej dyscypliny, spróbujmy biegi na orientację. Są one bardzo dobrą gimnastyką dla naszego ciała oraz umysłu.
Kompas, mapa i biegniemy
Osoba biorąca udział w biegu na orientację ma do dyspozycji mapę oraz kompas. Zadanie polega na przebiegnięciu określonej trasy w jak najkrótszym czasie, po drodze zawodnik musi przebiec przez punkty kontrolne w wyznaczonej kolejności. Mapy są wręczane uczestnikom biegu w momencie startu, dlatego nie można wcześniej się do zawodów przygotować.
Urozmaicenia
Teren może być znany uczestnikom lub też zupełnie dla nich obcy. Nie ma również określonych tras, uczestnicy korzystając z mapy i kompasu sami muszą zrealizować punkty orientacyjne i dobiec do celu. Każda impreza tego typu może mieć inny charakter. Mogą one trwać całą dobę, trasy mogą mieć różne długości i stopnie trudności. Niektóre biegi odbywają się nocą. Biegi na orientacje można uprawiać indywidualnie, w parach bądź grupowo, wszystko zależy od ustaleń danego biegu. Sport ten dzięki wielu możliwościom na pewno się znudzi.
Organizacje
W Polsce organizacją odpowiedzialną za biegi na orientację jest Polski Związek Orientacji Sportowej. Jednak nie trzeba być profesjonalistą, by móc trenować tę dyscyplinę. Istnieje wiele związków działających w poszczególnych miastach naszego kraju, które zrzeszają miłośników tej formy aktywności. W różnych regionach Polski są organizowane biegi na orientacje, które są znane w całym kraju i biorą w nich udział uczestnicy z całej Polski.
Same zalety
Przede wszystkim biegi na orientację może uprawiać każdy, bez względu na wiek czy płeć. Oprócz tego dyscyplina ta zawsze jest uprawiana na świeżym powietrzu, na łonie natury. Największą zaletą tej dyscypliny jest to, że z jej uprawianiem związane jest też mnóstwo zabawy oraz wiele przyjemności, co dodaje jej uroku, pozwala nawiązać znajomości i dzięki temu łatwiej się zmotywować do jej uprawiania. Dlatego też branie udziału w biegach na orientację w różnych miastach jest doskonałą zabawą, ciekawym sposobem na spędzanie czasu, jednocześnie dbając o formę.
Miłośnicy biegów na orientację podkreślają przede wszystkim to, że ta dyscyplina w wyjątkowy sposób łączy wysiłek fizyczny z umysłowym. W tym sporcie nie tylko liczy się siła mięśni i kondycja, ale również zdolność szybkiego myślenia.