Blackout Tuesday. O co chodzi z akcją czarny kwadrat? Co to znaczy?
Blackout Tuesday – o co chodzi? Trudno nie zwrócić uwagi na pojawiające się w mediach społecznościowych czarne kwadraty. Co oznaczają i dlaczego widnieje przy nich hasło "Blackout Tuesday"? To gest solidarności z osobami czarnoskórymi.
03.06.2020 11:24
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
We wtorek 2 czerwca odbył się Blackout Tuesday. Przez cały dzień na profilach osób publicznych, firm i wielu innych użytkowników mediów społecznościowych pojawiał się czarny kwadrat. Głównym celem akcji było wyrażenie sprzeciwu wobec dyskryminacji rasowej.
Blackout Tuesday. Co to znaczy?
Śmierć George’a Floyda – który zginął w trakcie interwencji policyjnej, obezwładniony przez białego funkcjonariusza – wywołała falę protestów w całych Stanach Zjednoczonych. Mieszkańcy wychodzą na ulice i głośno sprzeciwiają się aktom nienawiści i przemocy, które dotykają czarnoskóre obywatelki i czarnoskórych obywateli. Choć protesty odbywają się w wielu stanach USA, łączy je jedno: ruch Black Lives Matter.
Jedną z akcji w ramach Black Lives Matter – podkreślającego, że każde życie jest tak samo ważne, niezależnie od koloru skóry – jest właśnie Blackout Tuesday. Jednego dnia, we wtorek, użytkownicy Instagrama czy innych social mediów publikowali na swoich profilach czarny kwadrat. Jako znak, że nie zgadzają się na dyskryminację na tle rasowym.
Czarny kwadrat w ramach akcji #BlackoutTuesday
Czarny kwadrat pojawił się na profilach największych zagranicznych gwiazd. W akcji wzięli udział: m.in. Jennifer Aniston, Ashley Graham, Jessica Alba, Rihanna, Zach Braff, Adam Sandler, Katy Perry, Demi Lovato. Swój sprzeciw wyrazili również polscy aktorzy, muzycy, osoby ze świata mody czy mediów: Ola Domańska, Areta Szpura, Ola i Michał Żebrowscy, Kasia Sokołowska, Jarosław Kuźniar, Karolina Korwin Piotrowska.