Blisko ludziBouthaina przetrwała atak w Jemenie. Jej zdjęcie stało się symbolem walki z konfliktem

Bouthaina przetrwała atak w Jemenie. Jej zdjęcie stało się symbolem walki z konfliktem

Bouthaina przetrwała atak w Jemenie. Jej zdjęcie stało się symbolem walki z konfliktem
Źródło zdjęć: © Facebook.com
Paulina Brzozowska
01.09.2017 19:44, aktualizacja: 01.03.2022 13:13

Kilkuletnia dziewczynka została poważnie ranna w ataku bombowym w Jemenie. Straciła w nim rodziców i rodzeństwo. Jej zdjęcie, na którym pozuje w szpitalnym łóżku, obiegło już cały internet. Jest symbolem walki z wojną domową z Jemenie, która zabiera codziennie setki ludzkich istnień.

Konflikt w Jemenie zapoczątkowało obalenie dyktatorskich rządów prezydenta Alego Abd Allaha Salaha w 2011 roku. Tylko południowa część kraju wraz z Adenem podlega rządowi wspieranego przez wspólnotę międzynarodową prezydenta Abd ar-Raba Mansura al-Hadiego.

Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia od marca 2015 roku w wojnie domowej w Jemenie zginęło niemal 8,5 tys. osób. 48 tys. zostało rannych.

Atak bombowy, w którym zginęli rodzice Bouthainy, miał miejsce 25 sierpnia i uderzył w przedmieścia Sany, stolicy Jemenu. Dziewczynka doznała w nim poważnych poparzeń, które objęły również część jej twarzy.

Na zdjęciu zrobionym przez fotografa, dokumentującego konflikt zbrojny w Jemenie, Bouthaina otwiera paluszkami swoje posiniaczone i poparzone powieki.
Fotografia szybko stała się symbolem walki z konfliktem, a dziesiątki osób solidaryzujących się z ofiarami ataku, wrzucają na swoje profile w mediach społecznościowych zdjęcia, na których naśladują gest dziewczynki.

Posty opatrują podpisami zawierającymi hashtag: BouthainaTheEyeOfHumanity i jego arabskim odpowiednikiem: بثينةعينالإنسانية.
Gest wykonywany na zdjęciach ma być sugestią, żeby ludzie otworzyli oczy na to, co dzieje się w Jemenie i jak bardzo ludność cywilna cierpi w potyczkach politycznych.

Historia Bouthainy to tylko jeden z morza dramatów, jakie codziennie dotykają tam nie tylko dorosłych, ale także bezbronne dzieci. Końca konfliktu niestety nie widać.

Zobacz też: 20 polskich obywateli ewakuowanych z Jemenu

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także