Brytyjska szkoła zakazała noszenia spódnic. Dyrektor wyjaśnił, dlaczego
Szkoła Priory School w Lewes zmieniła swoją politykę. W regulaminie umieścili zapis, zgodnie z którym wszyscy uczniowie niezależnie od płci będą musieli nosić spodnie. Zasada ma obowiązywać od tego roku.
22.07.2019 | aktual.: 22.07.2019 21:07
Mundurek szkolny
W 2017 roku Priory School w Lewes zaktualizowało regulamin dla uczniów. Uwzględnili w nim zasadę, że dzieci będą mogły przychodzić do szkoły wyłącznie w spodniach.
"Od września 2019 roku wszyscy uczniowie Priory będą zobowiązani do noszenia nowego mundurku" - czytamy informację umieszczoną na stronie internetowej szkoły.
Powodem zmiany były kwestie dotyczące długości spódnic noszonych w placówce edukacyjnej oraz w celu zaspokojenia potrzeb uczniów, którzy uważają się za osoby transpłciowe. "Ten mundur dotyczy bieżących kwestii nierówności i przyzwoitości" - tłumaczy dyrektor.
Przyznał również, że został on zaprojektowany w odpowiedzi na sugestie zgłaszane przez rodziców, personel szkolny oraz uczniów. Od września nowy mundurek szkolny będzie składał się z koszulki polo, bluzy i spodni.
Niektórzy rodzice wyrazili swoją frustrację z powodu nowej polityk, ponieważ będzie ona wymagać od nich zakupu ubrań. Przyznali, że dzieci, które kończą już tę szkołę powinny być zwolnione z tego obowiązku.
Na Change.org wystosowano petycję zatytułowaną: "Stop Priory School od zmuszania wszystkich do noszenia spodni". Zamieszczono w niej zapis, że ten przymus jest ograniczającym wyborem, a tym samym zapobiega nierówności. Rodzice podkreślają również, że to bardzo szkodliwe dla środowiska, ponieważ stare mundury muszą być wyrzucone. Obecnie petycję podpisało 200 osób, a potrzebne jest 500.
Natomiast w zeszłym miesiącu szkoła podstawowa w hrabstwie Wicklow w Irlandii ogłosiła, że od września wprowadzi nową, neutralną pod względem płci, jednolitą politykę. Zgodnie z nią uczniowie mogą ubierać się, tak jak "czują się komfortowo" - niezależnie od tego, czy chłopcy noszą spódnice, czy dziewczęta spodnie.
Źródło: independent.co.uk
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl