Trwa ładowanie...
dalmvdd
Moda

Cała prawda o piątku 13. Wyjaśniamy, czy jest się czego bać

Raz na zawsze wyjaśniamy, skąd wzięło się fatum wokół piątku trzynastego i rozprawiamy się z jego mitem – przy pomocy astrolog oraz zdrowego rozsądku. Głowa do góry, przed nami piękny dzień.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według tradycyjnych wierzeń, piątek 13 jest dniem pechowym
Według tradycyjnych wierzeń, piątek 13 jest dniem pechowym (flickr.com, Fot: Bruno Cordioli)
dalmvdd

O co chodzi z piątkiem trzynastego?

Gdy nie wiadomo, o co chodzi, na pewno chodzi o pieniądze. Tak było i tym razem.

Legenda głosi, że swoją niechlubną sławę piątek 13 zyskał dokładnie 13 października 1307 roku. Wtedy to ówczesny król Francji Filip IV Piękny postanowił spalić na stosie swoich wierzycieli i mieć z głowy olbrzymi dług. Wiadomo – hajs w skarbcu się zgadza, można wyprawiać epickie biesiady, kupować najszybsze konie w królestwie i zamawiać najlepsze opium na kontynencie.

dalmvdd

Feralnego dnia ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, palony na stosie wraz z kilkudziesięcioma kompanami z zakonu Templariuszy, przeklął swego oprawcę Filipa IV oraz papieża Klemensa V, który prowizorycznemu procesowi i wykonaniu wyroku dał swoje błogosławieństwo (bał się potęgi Rycerzy). Rok później król i duchowny dołączyli w zaświatach do mistrza.

Jednak nie od razu ludzie przypisali piątkowi 13 kumulację pecha. O historii palonych Templariuszy ludzie przypomnieli sobie podobno 600 lat później. I tak od XX wieku wytworzyła się atmosfera grozy i strachu, gdy w danym miesiącu w kalendarzu pojawia się piątek, oznaczony liczbą 13. W całym roku może przypaść od jednego d trzech razy.

Jak ułożą się gwiazdy?

Dmuchając na zimne, postanowiliśmy zasięgnąć porady astrolog, która nieco nas uspokoiła.
- Nie zauważyłam zwiększonego zainteresowania poradami w tym dniu, ale ktoś mógł nie wypowiedzieć na głos swoich intencji. Natomiast w mojej praktyce nie spotkałam się z prośbą o takie porady - mówi Izabela Podlaska i zauważa, że dziś gwiazdy i tarot wcale nie są mniej łaskawe niż w inne dni. - Piątek 13 to tradycja i nic szczególnego nie dzieje się ani na niebie, ani w tarocie - podsumowała.

Dlaczego nie powinniśmy obawiać się piątku 13?

- Bo wypłatę dostajesz w okolicach 5-10 dnia miesiąca, więc teoretycznie przeżyjesz do 13.
- Bo koniec świata nigdy nie był przewidywany na piątek 13.: w tym roku 23 kwietnia, według Majów 21 grudnia 2012 czy 31 grudnia 1999.
- Bo nawet jak zostaniesz w domu, żeby nie kusić losu, to zaleje cię sąsiad, a przepięcie z gniazdka zwęgli twoje ciało.
- Bo wierząc w inne przesądy, nie powinieneś w ogóle się poruszać, bo na pewno kiedyś na trajektorii, którą zmierzasz, pojawił się jakiś czarny kot.
- Bo jest to równie komercyjny dzień, jak Halloween czy Walentynki.

Paweł Jaśkowski.

dalmvdd

Podziel się opinią

Share

dalmvdd

dalmvdd