Camilla wspomina swoją matkę. Na jaką chorobę cierpiała Rosalind Shand?

Camilla wspomina swoją matkę. Na jaką chorobę cierpiała Rosalind Shand?

Camilla podzieliła się wzruszającą fotografią.
Camilla podzieliła się wzruszającą fotografią.
Źródło zdjęć: © EAST_NEWS | Finnbarr Webster/WPA Pool/Shutterstock
Agnieszka Woźniak
20.03.2023 11:42, aktualizacja: 20.03.2023 12:33

Królowa małżonka Camilla, podobnie jak pozostali członkowie rodziny królewskiej, opublikowała wzruszającą fotografię z okazji obchodzonego na Wyspach Dnia Matki. Rosalind Shand przez lata zmagała się z okrutną chorobą.

Dla króla Karola był to pierwszy Dzień Matki po śmierci Elżbiety II. Z tej okazji zamieścił w mediach wzruszającą fotografię z dzieciństwa. Mama Camilli zmarła prawie 30 lat temu, ale córka wciąż wspomina ją z ogromnym sentymentem. Z okazji Dnia Matki, który Brytyjczycy obchodzą w marcu, królowa małżonka podzieliła się wyjątkową fotografią z rodzinnego albumu.

Rosalind Shand. Kim była mama królowej Camilli?

Rosalind Shand zmarła w 1994 roku po długiej walce z osteoporozą. Jej córka jest obecnie zagorzałą działaczką w walce z podnoszeniem świadomości na temat tej choroby. W 2019 roku Camilla założyła Królewskie Towarzystwo Osteoporozy, opisując ją jako chorobę "rzadko diagnozowaną" i "rzadko dyskutowaną".

- W tamtych czasach nie rozmawiało się o osteoporozie. Rzadko ją diagnozowano i zawsze przypisywano starszym ludziom. Moja rodzina i ja byliśmy totalnie zdewastowani, ale nie rozumieliśmy też, jak ktoś może odczuwać tyle bólu. Ani my, ani lekarze nie mogli nic na to poradzić. To, co dzieje się teraz, jest niesamowite. Chciałabym, żeby moja matka mogła tu być i zobaczyć, co osiągnęliście - mówiła Camilla podczas inauguracji królewskiego stowarzyszenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Camilla Parker-Bowles to dosyć kontrowersyjna postać w rodzinie królewskiej. Choć z początku obwiniana była za rozpad małżeństwa Diany i Karola, ostatecznie wkupiła się w łaski "royalsów". Po ślubie Camilla Parker-Bowles otrzymała tytuł księżnej Kornwalii. Królowa Elżbieta nie była zbyt szczęśliwa z faktu, że w przyszłości Camilla miałaby otrzymać tytuł królowej. To się zmieniło.

Podczas świętowania uroczystości 70-lecia panowania na tronie Wielkiej Brytanii, Elżbieta II oznajmiła, że pragnie, aby po jej śmierci Camilla zyskała miano "królowej małżonki". Camilla od lat słynie z działalności charytatywnej i walki na rzecz osteoporozy. Zachęca osoby starsze do dbania o siebie i odpowiedniej profilaktyki. Z tą chorobą zmagała się również jej babcia.

Cichy zabójca kości

Nazywana jest cichym zabójcą kości. Osteoporoza osłabia je i powoduje ich łatwiejsze łamanie. Dotyka około 3,5 miliona osób w Wielkiej Brytanii. Szacuje się, że w Polsce na osteoporozę choruje ponad 2 miliony osób, z czego 1,7 to kobiety. Najczęściej dotyczy tych po 50. roku życia, choć nie jest to regułą. Można jej zapobiec stosując między innymi odpowiednią dietę i ćwiczenia.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!