Trwa ładowanie...

Carbo, czyli odżywka węglowodanowa. Kiedy stosować carbo?

Carbo to odżywka węglowodanowa, która gwarantuje o wiele skuteczniejsze treningi i regenerację po wysiłku fizycznym. Carbo to jeden z najtańszych i najmniej docenianych suplementów diety. Sprawdź, co wchodzi w skład carbo i jakie jest jego działanie.

Carbo, czyli odżywka węglowodanowa. Kiedy stosować carbo?Źródło: iStock.com, fot: FlamingoImages
d1wa6u0
d1wa6u0

Carbo - co to takiego?

Carbo to suplement diety składający się głównie z węglowodanów. Głównym zadaniem carbo jest szybkie i skuteczne uzupełnienie w organizmie pokładów energii, które mogą być zużyte podczas wysiłku fizycznego.

Ponadto odżywki węglowodanowe przyspieszają regenerację organizmu po intensywnym treningu. Suplementacja carbo przyczynia się do podniesienia zdolności wysiłkowych mięśni, przedłużenia czasu trwania treningu, skraca czas regeneracji organizmu po intensywnym treningu, a także uzupełnia zapasy glikogenu mięśniowego po ćwiczeniach fizycznych. Ten preparat może być także pomocny osobom, które chcą zwiększyć masę ciała. Aby to osiągnąć, należy dostarczać organizmowi większą ilość kalorii niż wynosi wydatek energetyczny organizmu.

Carbo - skład

Carbo to produkt wzbogacony o witaminy, minerały oraz aminokwasy, dzięki czemu możemy uniknąć np. skurczów mięśni i przeciążeń układu nerwowego.

Carbo to odżywka całkowicie pozbawiona białka. Zawiera różnego rodzaju węglowodany np. maltodekstryny, skrobię czy dekstrozę (ok.75 proc.) oraz cukry proste (ok. 25 proc.). Niektóre suplementy diety zawierają też skrobię kukurydzianą. Jeżeli wybieramy suplementy w wersji smakowej musimy mieć świadomość, że będą one zawierać substancję słodzącą, jaką jest sukraloza.

Carbo - kiedy stosować odżywki węglowodanowe?

Carbo to preparat węglowodanowy, który najlepiej sprawdza się jako element suplementacji okołotreningowej. Carbo można stosować na trzy sposoby:

  • przed treningiem - celem suplementacji carbo przed treningiem jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki energii, która zostanie wykorzystana podczas kompletnego treningu;
  • w czasie treningu - suplement diety przyjmowany podczas treningu uzupełnia glikogen (wielocukier, będący “paliwem” dla mięśni), który jest wykorzystywany w czasie długich i wyczerpujących aktywności fizycznych;
  • po treningu - carbo po treningu ma na celu dostarczyć niezbędnych składników zmęczonemu organizmowi. Odżywka węglowodanowa uzupełnia zużyte pokłady energii i chroni przed katabolizmem.
d1wa6u0

Carbo - dawkowanie

Aby wiedzieć jaką dzienną dawkę carbo przyjmować, należy wyliczyć swoje zapotrzebowanie energetyczne i podzielić je na mikroskładniki. Producenci zalecają, aby wypijać porcję od 30 do 50 g carbo przed oraz po treningu. W skrócie, do obliczenia ilości węglowodanów i białka dostarczanego tuż po treningu możesz posłużyć się wzorem:

0,4-0,6 g węglowodanów + 0,3-0,4 g białka na każdy kilogram masy ciała

Ważne, by nie przesadzać z ilością węglowodanów w trakcie dnia, ponieważ ich nadmiar zostanie przekształcony w tkankę tłuszczową.

Odżywki carbo polecane są biegaczom długodystansowym, kolarzom, osobom uprawiającym sporty zespołowe oraz sztuki walki. Cena 500 g odżywki carbo to ok. 14 zł.

d1wa6u0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1wa6u0