Cenne warzywa

Warzywa są nie do zastąpienia, szczególnie podczas diety. Bez szkody dla organizmu możemy jeść soję i przetwory mleczne zamiast mięsa, ale kapusty, pomidorów czy cebuli nie da się zastąpić innymi produktami. Za wykluczenie warzyw z jadłospisu zapłacimy szkorbutem.

Cenne warzywa
SKOMENTUJ

Warzywa są nie do zastąpienia, szczególnie podczas diety. Bez szkody dla organizmu możemy jeść soję i przetwory mleczne zamiast mięsa, ale kapusty, pomidorów czy cebuli nie da się zastąpić innymi produktami. Za wykluczenie warzyw z jadłospisu zapłacimy szkorbutem. Może też skończyć się to awitaminozą.

W piramidzie zdrowej żywności, przedstawiającej proporcje, w jakich powinniśmy spożywać produkty z określonych grup, warzywa znajdują się na drugim miejscu po zbożach. Dzienna norma spożycia warzyw wynosi dla dzieci 70 dkg, młodzieży 90 dkg, osób dorosłych 70 dkg i osób starszych 60 dkg.

Co warto o nich wiedzieć?

  1. Są cennym źródłem witamin, w tym witaminy C i beta-karotenu - antyutleniaczy, które chronią nas przed chorobami układu krążenia, nowotworami, starzeniem się organizmu.
  1. Zawierają wiele składników mineralnych takich jak wapń, magnez, potas, fosfor, żelazo oraz mikroelementy: cynk, fluor, jod, miedź, mangan, kobalt i selen. Przewaga zasadotwórczych składników mineralnych powoduje, że działają na organizm odkwaszająco.
  1. Wszystkie warzywa posiadają cenny błonnik, którego nie ma w nabiale i mięsie. Rozpuszczalny obniża poziom "złego" cholesterolu LDL we krwi. Zmniejsza to ryzyko rozwoju chorób naczyń krwionośnych, cukrzycy i zawału serca. Nierozpuszczalny poprawia perystaltykę jelit, zapobiega hemoroidom, zmniejsza ryzyko raka jelita grubego i odbytnicy.
  1. Są niskokaloryczne. Zawierają dużo wody (ok. 80%), mało tłuszczu (ale z niektórych tłoczy się oleje bogate w tłuszcze nienasycone) oraz niewiele białka (najwięcej jest w fasoli), można więc jeść ich dużo, nie obawiając się nadwagi.
  1. Najzdrowsze są warzywa świeże, spożywane na surowo (powinny stanowić 1/3 dziennej porcji pożywienia). Długie przechowywanie, mrożenie i rozmrażanie, suszenie, krojenie, moczenie w wodzie, pozostawianie na świetle - niszczy cenne witaminy i składniki mineralne. Gotowanie, szczególnie w dużej ilości wody, powoduje ubytek witaminy C i witamin z grupy B oraz potasu i selenu, a smażenie niszczy witaminy E, K i beta-karoten. Zdrowe i wartościowe są warzywa gotowane na parze, ale nie rozgotowane i jędrne.
  1. Najwyższą wartość energetyczną posiadają warzywa korzeniowe, ponieważ zawierają więcej skrobi i mniej wody od innych warzyw. Najcenniejsze z nich to: marchew, ze względu na dużą zawartość beta-karotenu oraz buraki, bogate w składniki mineralne o silnych właściwościach zasadotwórczych.
  1. Suszone ziarna fasolowatych to doskonałe źródło białka (20-25%), węglowodanów, witamin z grupy B, minerałów: żelaza, wapnia, fosforu i cynku oraz błonnika. Z kolei świeża fasola szparagowa uboga w te składniki, jest źródłem witaminy C. Szczególnie cenna jest soja i jej przetwory. Jako jedyna roślina strączkowa zawiera wszystkie niezbędne dla organizmu aminokwasy potrzebne do syntezy białek. Jest także najlepszym spośród innych strączkowych źródłem witamin B1, B2, B6. Fasolowe w połączeniu z ziarnami, orzechami i nasionami mogą zastąpić mięso.
  1. Warzywa dyniowate zawierają podobne składniki mineralne jak fasola, także witaminy z grupy B, witaminy C, a przede wszystkim dużo beta-karotenu (głównie dynie o żółtym zabarwieniu).
  1. Warzywa kapustne posiadają dużo beta-karotenu oraz witaminy C. Zawierają również substancje o nazwie: indole i sulforafen, które zapobiegają rozwojowi raka. Kapusta pobudza działanie układu odpornościowego, a picie jej soku pomaga w chorobie wrzodowej żołądka. Spośród warzyw kapustnych najzdrowsze są brokuły i brukselka, ale wszystkie pozostałe mają także wiele cennych substancji i posiadają właściwości lecznicze.
  1. Dobrym źródłem beta-karotenu, witaminy C oraz wapnia i żelaza są warzywa zielonolistne. Szczególnie cenny jest szpinak, zalecany zwłaszcza kobietom w ciąży, ale nie wskazany dla osób chorych na skazę moczanową i artretyzm. Zawiera dużo kwasu foliowego, wapnia, magnezu, potasu, żelaza i beta-karotenu, także witaminy C oraz substancje, chroniące nas przed rakiem.
  1. Przed infekcjami i przeziębieniem ochronią nas warzywa cebulowe: cebula, czosnek i por. Mają działanie antybakteryjne i antywirusowe. Cebula i czosnek obniżają poziom cholesterolu we krwi i ciśnienie tętnicze krwi. Czosnek działa jak antybiotyk, pobudza przemianę materii i działa przeciwzakrzepowo, przeciwgrzybicznie, przeciwpasożytniczo. Cebulowe spożywane razem z czerwoną papryką, ostrą papryczką chili lub natką pietruszki, które mają mnóstwo witaminy C, pozwolą przetrwać zimę bez grypy i katarów. Popularne w naszym kraju ziemniaki stanowią cenne uzupełnienie jadłospisu. Są dobrym źródłem witaminy C, bo chociaż nie zawierają jej dużo, spożywamy je często. Dzięki zawartości potasu neutralizują kwasowość potraw z mięsa i mąki.
  1. Warzywa kiszone regulują pracę układu trawiennego.Szczególnie cenna jest kapusta kiszona, bogata w witaminę C, potas i wapń. Może być stosowana jako lek na niestrawność i chorobę wrzodową żołądka.
  1. Kiełki lucerny czy ziaren fasoli, rzodkiewki, rzeżuchy stanowią doskonałe uzupełnienie jadłospisu, szczególnie zimą, kiedy nie ma świeżych warzyw. W trakcie kiełkowania wzrasta ich wartość biologiczna, zwiększa się ilość zawartych w nich witamin. Zawartość poszczególnych warzyw oraz ich smak różni się od siebie, warto więc wprowadzić je do jadłospisu naprzemiennie, nie ograniczając się tylko do kapusty, buraczków lub surówki z pomidorów. W naszych sklepach i na bazarach coraz częściej możemy kupić warzywa przedtem mało znane, jak np. brokuły, kabaczki czy kapustę pekińską. Większość warzyw posiada właściwości lecznicze, spożywając je, oddalamy od siebie perspektywę chorób i wizyt u lekarza. Kolorowe sałatki i surówki zabezpieczą nas przed chorobami serca, nadciśnieniem, rakiem, otyłością, przeziębieniem, wpływają na poprawę wzroku, stanu skóry i włosów.

Zawierają najwięcej
Witaminy C: czerwona papryka, natka pietruszki, brokuły, chrzan.
Beta-karotenu: botwina, marchew, natka pietruszki, szpinak, szczypiorek.
Potasu: pietruszka, botwina, szpinak, pieczarki.
Wapnia: szpinak, rzeżucha, botwina, brokuły.
Żelaza:szpinak, rzeżucha, botwina, kalafior, rzodkiewka.
Magnezu: szpinak, chrzan, pietruszka.

Wybrane dla Ciebie

Spanie w łóżku razem z psem może być groźne. Na to uważaj
Spanie w łóżku razem z psem może być groźne. Na to uważaj
Jeans od stóp do głów. Ale spójrzcie też na buty
Jeans od stóp do głów. Ale spójrzcie też na buty
Mówią o nim "naturalny botoks". Skutecznie wygładza skórę
Mówią o nim "naturalny botoks". Skutecznie wygładza skórę
To nie osy, choć je przypominają. Są dużo gorsze
To nie osy, choć je przypominają. Są dużo gorsze
Dotarły do Polski. Reaguj szybko, gdy zauważysz w ogrodzie
Dotarły do Polski. Reaguj szybko, gdy zauważysz w ogrodzie
Sykut-Jeżyna zaszalała ze strojem na wizji. Nie wiadomo, na co patrzeć
Sykut-Jeżyna zaszalała ze strojem na wizji. Nie wiadomo, na co patrzeć
Była zakonnicą. Ujawnia, do czego zmuszała ją przełożona
Była zakonnicą. Ujawnia, do czego zmuszała ją przełożona
Lewandowska w kolorowych rajstopach. Zachwyciła na sesji zdjęciowej
Lewandowska w kolorowych rajstopach. Zachwyciła na sesji zdjęciowej
Wycinasz skórki? Lepiej pozbądź się tego nawyku
Wycinasz skórki? Lepiej pozbądź się tego nawyku
Znalazła się w centrum afery. Doniósł na nią polityk
Znalazła się w centrum afery. Doniósł na nią polityk
Skromnie, ale z klasą. Zadała szyku na śniadaniu prasowym
Skromnie, ale z klasą. Zadała szyku na śniadaniu prasowym
"Tak, jestem sama". Mało kto pamięta, z kim była związana
"Tak, jestem sama". Mało kto pamięta, z kim była związana