Cera dojrzała. Jak spowolnić zmiany zachodzące w skórze po 50. roku życia?
W pielęgnacji cery dojrzałej kluczową rolę pełni krem przeciwzmarszczkowy o działaniu intensywnie nawilżającym. Powinien on zawierać przede wszystkim takie substancje aktywne, jak kwas hialuronowy, liposomy, peptydy i koenzym Q10. Odpowiednio dobrany kosmetyk to jednak nie wszystko. Ważne jest również ograniczanie ekspozycji skóry na promienie słoneczne, unikanie stresu i prowadzenie zdrowej diety.
Cera dojrzała – charakterystyka
Cery dojrzałej nie można stawiać w jednym rzędzie z cerą suchą, tłustą, naczynkową czy wrażliwą, ponieważ jest to typ wyodrębniany nie tyle ze względu na właściwości skóry, ile na podstawie kryterium wiekowego.
U każdego na pewnym etapie życia zaczynają się pojawiać zmiany charakterystyczne dla cery dojrzałej. Skóra traci elastyczność, pokrywa się zmarszczkami, widać na niej oznaki przesuszenia, zmatowienia i zmęczenia. Policzki obwisają, pogłębia się bruzda nosowo-wargowa, opadają powieki, a w kącikach oczu można zaobserwować kurze łapki.
Upływ czasu najszybciej pozostawia swoje ślady na dwóch rodzajach cery: wrażliwej i suchej, które mają ograniczoną zdolność do obrony przed szkodliwymi czynnikami środowiska zewnętrznego. Starzeniu sprzyjają niedostateczne nawilżenie skóry, nieprawidłowe oczyszczanie, uboga dieta i nadmiar słodkich produktów w diecie, opalanie się i wizyty w solarium, stres oraz używki (głównie alkohol i papierosy).
Cera dojrzała – pielęgnacja
Cera dojrzała, której komórki ulegają metabolicznemu spowolnieniu, staje się oporna na wchłanianie substancji odżywczych zawartych w kosmetykach. Dlatego bardzo ważne jest, by dostarczać ich bardzo dużo. Powinny to być przede wszystkim skoncentrowane kremy i sera o działaniu intensywnie nawilżającym, maski trzymane na skórze od kilku do kilkudziesięciu minut, liftingujące ampułki i gruboziarniste peelingi. Twarz dojrzałą trzeba nawilżać i odżywiać co najmniej dwa razy dziennie (rano i wieczorem).
Skuteczne kremy do twarzy o cerze dojrzałej znajdziesz na WP radarOkazji.
Nie można zapominać o dojrzałej skórze pod oczami, gdzie zmarszczki pojawiają się w pierwszej kolejności. Podczas rozprowadzania kosmetyków najlepiej jest wykonywać masaż twarzy, który zwiększa ukrwienie skóry dojrzałej i sprawia, że więcej substancji dociera do jej głębokich warstw.
Kremy do twarzy 50+ – co powinny zawierać?
By wspomóc skórę dojrzałą, należy zainwestować przede wszystkim w dobrej jakości krem dla kobiet 50+. Efektów systematycznego stosowania takiego kosmetyku można się spodziewać, jeśli do jego produkcji wykorzystane zostały:
- kwas hialuronowy i gliceryna,
- kwas ferulowy występujący w ziarnach zbóż,
- liposomy i peptydy,
- oleje naturalne, takie jak olej arganowy i olej jojoba,
- retinol i jego pochodne, np. kwas retinowy,
- koenzym Q10, który znajduje się np. w kiełkach pszenicy,
- fitohormony zawarte m.in. w soi, winogronach, żeń-szeniu,
- antyoksydanty (witamina C, witamina E, kwas alfaliponowy).
Warto zwracać uwagę na stężenie tych substancji. W dobrym kremie nie powinny one znajdować się na końcu listy składników. Kosmetyk do codziennej pielęgnacji cery dojrzałej musi mieć także filtr UV.