Cera naczynkowa – charakterystyka, pielęgnacja i leczenie
Pielęgnacja cery naczyniowej polega na dostarczaniu do skóry składników odżywczych, które wzmacniają ściany żył i naczyń włosowatych. Preparaty z witaminami C, K, B2, PP i A, arniką górską oraz nagietkiem pozwalają zapobiec palącemu problemowi teleangiektazji, a zabiegi stymulujące produkcję kolagenu przeciwdziałają pękaniu naczynek.
03.07.2018 | aktual.: 01.08.2018 11:58
Cera naczynkowa – czym się charakteryzuje?
Podstawową cechą charakteryzującą cerę naczynkową jest tzw. teleangiektazja, czyli rozszerzone naczynia włosowate widoczne na skórze w postaci rumienia. Towarzyszy jej uczucie rozgrzania, a wręcz pieczenia. Osłabione naczynia krwionośnie pozostawiają na twarzy cieniutkie niteczki, ponieważ nie wytrzymują ciśnienia krwi. Rumień pojawia się przede wszystkim w okolicy nosa, na policzkach i brodzie. Najbardziej narażona na jego występowanie jest cera sucha – bardzo cienka i delikatna, pozbawiona elastyczności.
Na teleangiektazje wpływ mają zarówno czynniki zewnętrzne (twardość wody, słońce, solarium, mróz, wiatr, wahania temperatur, długie kąpiele, wysiłek fizyczny, alkohol, odmrożenie, niektóre leki i maści), jak i czynniki wewnętrzne (choroby układu pokarmowego, menstruacja, zaburzenia hormonalne, ciąża, stres, skłonności genetyczne).
Cera naczynkowa – kosmetyki do pielęgnacji
Osoby o cerze naczynkowej powinny unikać kosmetyków silnie pieniących i ściągających oraz takich, które zawierają alkohol, miętę pieprzową, olejek eukaliptusowy lub mentol. Mogą stosować tylko łagodne kremy, mleczka kosmetyczne i toniki, które uszczelniają ściany naczyń krwionośnych. W skład kosmetyków do pielęgnacji skóry naczynkowej wchodzą algi morskie, krwawnik i oczar wirginijski, gdyż wykazują one zdolność do nawilżania cery i łagodzą podrażnienia.
Kosmetyki do twarzy z cerą naczynkową znajdziesz teraz na WP radarOkazji.
W preparatach przeznaczonych do tego cery naczynkowej znajdują się także miłorząb japoński oraz witaminy C i K o właściwościach wspomagających krążenie. Za wzmocnienie ścian naczyń włosowatych odpowiedzialne są m.in. arnika górska, ruta, rokitnik, nagietek, ruszczyk i kasztanowiec zwyczajny. Nie należy zapominać o odpowiedniej diecie, bogatej w owoce (głównie cytrusowe) i warzywa (szpinak, pomidory, brokuły, sałatę), wspomaganej witaminami (C, B2 i PP) oraz zieloną herbatą (która nigdy nie powinna być gorąca).
Cera naczynkowa – leczenie zabiegowe
Jednym z głównych zabiegów stosowanych na cerę naczyniową jest jonoforeza, która polega na dostarczeniu głębszym warstwom skóry jonów miedzi, wapnia i cynku przy wykorzystaniu prądu o stałym natężeniu. Wykonuje się ją w seriach (10–20 seansów, maksymalnie co 2 dni). Bardzo skutecznym zabiegiem na skórę naczynkową jest galwanizacja, podczas której elektrody delikatnie podrażniają układ nerwowy, dzięki czemu zwiększają produkcję kolagenu naturalnego. Sprawiają więc, że skóra staje się bardziej elastyczna, a co za tym idzie mniej skłonna do podrażnień. Gdy na cerze występują pajączki, można się poddać zamykaniu naczynek leczniczą lampą sollux z niebieskim filtrem albo zabiegiem elektrokoagulacji (wypalania za pomocą prądu o wysokiej częstotliwości).