UrodaCera mieszana – pielęgnacja i makijaż

Cera mieszana – pielęgnacja i makijaż

Cera mieszana – pielęgnacja i makijaż
Źródło zdjęć: © Thinkstock
09.02.2011 21:56, aktualizacja: 11.02.2011 13:46

Łuszcząca się, skłonna do podrażnień skóra. A może rozszerzone pory, niezdrowe błyszczenie zaraz po wykonanym makijażu? Znasz to? Jak sobie radzić cerą mieszaną – najczęściej występującą, ale tez najtrudniejszą w prawidłowej pielęgnacji?

Łuszcząca się, skłonna do podrażnień skóra. A może rozszerzone pory, niezdrowe błyszczenie zaraz po wykonanym makijażu? Po umyciu niezbyt komfortowe uczucie ściągnięcia na policzkach, a chwilę po wykonaniu makijażu błyszczące czoło? Znasz to? Co robić, aby wyglądać doskonale od rana do wieczora? Jak sobie radzić cerą mieszaną – najczęściej występującą, ale tez najtrudniejszą w prawidłowej pielęgnacji?

* Jak rozpoznać mieszaną cerę?*
Cera mieszana odznacza się właściwościami charakterystycznymi zarówno dla cery suchej, jak i tłustej. Tzw. strefa T, obejmująca zazwyczaj skórę czoła, nosa i brody, cechuje się nasilonym wydzielaniem sebum, co powoduje, że jest błyszcząca, ma rozszerzone pory i tendencję do powstawania zaskórników. Pozostałe partie skóry: policzki i szyja - w wyniku niedostatecznego wydzielania sebum i braku ochronnego płaszcza lipidowego - są niedostatecznie nawilżone i podrażnione, stają się suche, napięte, skóra w tych miejscach może się złuszczać.

Taka skóra często jest błędnie rozpoznawana jako skóra tłusta z uwagi na silne zaburzenia wydzielania łoju w strefie T. Problem znacznie się jednak nasila, jeżeli zamiast specjalnych kosmetyków do cery mieszanej użyjemy kosmetyków do cery tłustej, gdyż te jeszcze bardziej zaburzą równowagę skóry mieszanej.

Odpowiednia pielęgnacja
Do demakijażu takiej cery należy wybrać preparaty odtłuszczające i utrzymujące pod kontrolą gruczoły łojowe. Preparaty te powinny zapewnić skórze właściwy poziom nawilżenia i nie powodować wysuszenia tych partii twarzy, które i tak są suche. Należy unikać produktów wysuszających na bazie alkoholu.

Różnice w specyfice skóry twarzy sprawiają, że trudno o nią właściwie dbać. Cera mieszana może reagować zaczerwienieniem, napięciem i uczuciem pieczenia na wodę z mydłem i liczne środki kosmetyczne. Do jej pielęgnacji polecane są takie preparaty, które w strefie T będą działały redukując i normalizując wydzielanie sebum, w pozostałych partiach zaś ochronią przed wysuszaniem.

* Dołącz do fanów serwisu KOBIETA.WP.PL na Facebooku i wygrywaj nagrody!* Nie należy używać kosmetyków mogących podrażniać skórę, w tym np. mechanicznych peelingów. Strefę T trzeba odtłuścić, nawilżyć i odżywić, na pozostałe partie zaś można stosować preparaty nawilżające, odżywcze i witaminowe. Warto dwa razy dziennie myć twarz żelem do cery mieszanej, stosować przeznaczony doń tonik i krem matujący na dzień oraz złuszczający z kwasami owocowymi, które pomogą regulować pracę gruczołów łojowych na noc.

Raz w tygodniu warto wykonać peeling twarzy, który usunie uszkodzony naskórek i na świeżo oczyszczoną twarz nałożyć głęboko nawilżającą maseczkę.

Makijaż tłustej cery

Makijaż cery tłustej będzie miał za zadanie:
zmniejszyć widoczność rozszerzonych porów,
zakryć zaskórniki, ewentualne pryszcze i inne niedoskonałości,
zmniejszyć błyszczenie, szczególnie w strefie T,
lekko matowić,
nawilżać i uelastyczniać suche fragmenty.

* Dołącz do fanów serwisu KOBIETA.WP.PL na Facebooku i wygrywaj nagrody! *Jaki podkład?
Wybieraj raczej podkłady na bazie wody. To kosmetyki w stanie płynnym, nazwane potocznie fluidami. Do tej grupy należą produkty o zróżnicowanej sile krycia, od lekkich transparentnych podkładów, po gęste, dobrze kryjące emulsje.

Kremy koloryzujące. To kosmetyki pośrednie pomiędzy preparatem pielęgnacyjnym a podkładem. Nie posiadają właściwości kryjących, a jedynie wyrównują koloryt. Najlepiej sprawdzają się latem, gdyż pięknie podkreślają opaleniznę.

Podkłady nawilżające. Kosmetyki te mają niski współczynnik krycia, posiadają za to składniki nawilżające, które pielęgnują skórę. Kosmetyki te nie zakrywają faktury skóry.

Fluidy kryjące, matujące. Dość dobrze tuszują niedoskonałości skóry.

Innym rodzajem podkładów są podkłady bezwodne - to kosmetyki o konsystencji stałej, wytwarzane na bazie substancji tłuszczowych, wosków i silikonów. Mają silne właściwości kryjące. Do tej grupy należą na przykład podkłady w kompakcie. Nie są jednak one polecane dla mieszanej cery, gdyż podkreślają nieładnie rozszerzone pory.

Niewskazane są też jakiekolwiek rozświetlające podkłady zawierające błyszczące drobinki, które dodatkowo podkreślą niedoskonałości skóry i niezdrowe błyszczenie.

(jj/ma)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także