FitnessChcesz schudnąć? Rób to szybko

Chcesz schudnąć? Rób to szybko

Wbrew powszechnej opinii stopniowe odchudzanie nie jest lepsze w kontekście efektywności i zapobieganiu efektowi jo-jo niż szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów - czytamy w czasopiśmie medycznym "The Lancet".

Chcesz schudnąć? Rób to szybko
Źródło zdjęć: © 123RF

23.10.2014 | aktual.: 23.10.2014 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wbrew powszechnej opinii stopniowe odchudzanie nie jest lepsze w kontekście efektywności i zapobieganiu efektowi jo-jo niż szybkie zrzucenie zbędnych kilogramów - czytamy w czasopiśmie medycznym "The Lancet".

Naukowcy z Uniwersytetu w Melbourne (Australia) przekonują, że stopniowa, rozłożona w czasie utrata wagi nie gwarantuje bardziej spektakularnych wyników niż gwałtowne odchudzanie. Wręcz przeciwnie – wielu osobom łatwiej schudnąć w szybkim tempie i nie powoduje to u nich podwyższonego ryzyka ponownego przybrania na wadze.

Badacze zaprosili 200 otyłych osób do udziału w programie odchudzającym. Część badanych uczestniczyła w 12-tygodniowym programie szybkiej utraty wagi, który uwzględniał stosowanie diety o bardzo niskiej zawartości kalorii (450-800 kcal dziennie).
Pozostali zostali przypisani do programu stopniowej utraty wagi, który trwał 36 tygodni i opierał się na zmniejszeniu dziennej dawki kalorii o ok. 500 jednostek. Pacjentom, którym udało się w trakcie terapii zmniejszyć masę ciała o co najmniej 12,5 proc., polecono przez następne 3 lata stosowanie diety mającej na celu utrzymanie wagi na stałym poziomie.

Okazało się, że program szybkiej utraty wagi był efektywniejszy niż program stopniowej utraty wagi. Spośród osób badanych należących do pierwszej grupy 81 proc. schudło o co najmniej 12,5 proc., podczas gdy w drugiej grupie odsetek ten wynosił tylko 50 proc.

Badani nie różnili się między sobą skłonnością do późniejszego ponownego przybierania na wadze – obie grupy były w równym stopniu narażone na efekt jo-jo i po 3 latach 71 proc. z nich powróciło do stanu wyjściowego.

- Na całym świecie zaleca się, by w leczeniu otyłości stosować metodę stopniowej utraty wagi, bo szybka utrata kilogramów grozi szybszym ponownym przybraniem na wadze. Jednak wyniki naszych badań pokazują, że szybka utrata wagi zwiększa szansę na osiągnięcie celu w postaci utraty 12,5 proc. masy ciała"– mówi Katrina Purcell, jedna z badaczy.

- To badanie pokazuje, że w przypadku utraty wagi podejście oparte o stopniowe i systematyczne zrzucanie kilogramów nie jest najlepsze, a pogląd głoszący, że szybka utrata wagi wiąże się z szybszym przybieraniem na wadze jest nie bardziej prawdziwy niż bajki Ezopa – dodają dr Corby Martin i prof. Kishore Gadde z Centrum Badań Biomedycznych Pennington w USA.

(PAP)/ooo/ krf/

Źródło artykułu:PAP
dietyodchudzanieutrata wagi
Komentarze (14)