Cheat meal. Czy oszukany posiłek na diecie może przynieść korzyści?
Cheat meal to odzwierciedlenie pokus żywieniowych, które towarzyszą praktycznie każdej diecie odchudzającej. Częste oszukiwanie na diecie nie ma większego sensu. Ale czy jedno małe odstępstwo raz na jakiś czas może zburzyć cały program żywieniowy? Na czym polega cheat meal i jak go stosować podczas kuracji odchudzającej?
Co to jest cheat meal?
Cheat meal dosłownie można przetłumaczyć jako posiłek oszukany. Pomysł na oszukany posiłek w trakcie diety, przyszedł do nas zza oceanu i oznacza zaplanowane odstępstwo od diety. Cheat meal to posiłek, na który mamy ochotę w danym momencie, może to być coś słodkiego, słonego lub wysoko kalorycznego.
Cheat meal ma za zadanie odciążyć psychicznie podczas diety oraz dać szansę na relaks i chwilę zapomnienia. Cheat meal stosowany z głową i umiarem może wpłynąć korzystnie na ostateczne efekty kuracji odchudzającej.
Jak cheat meal wpływa na organizm?
Cheat meal w pewnym stopniu wpływa na kondycję fizyczną i psychiczną organizmu. Oszukany posiłek oddziałuje na gospodarkę hormonalną, co stymuluje organizm do dalszych zmian Cheat meal przede wszystkim wpływa na hormony, które biorą udział w metabolizmie składników odżywczych. Mowa zatem o insulinie, leptynie, grelinie i hormonach tarczycy.
Cheat meal wprowadzony w odpowiednim momencie diety nie powinien zaburzyć gospodarki hormonalnej. Odpowiedni moment to kwestia mocno zindywidualizowana, ale cheat meal nie powinien pojawić się w diecie redukcyjnej wcześniej niż po 2 tygodniach od jej początku.
Cheat meal największe znaczenie wywiera na naszej psychice. Z resztą, to głównie przez psychikę zapada decyzja o włączeniu oszukanego posiłku do diety odchudzającej. Ulubiony smakołyk bowiem znacznie poprawia samopoczucie, powoduje uwolnienie endorfin i zmniejsza napięcie emocjonalne. Cheat meal może się okazać szczególnie ważny w przypadkach bardzo restrykcyjnych diet.
Zasady stosowania cheat meal
Żeby cheat meal przyniósł więcej korzyści niż szkód, warto zastosować się do kilku zasad. Po pierwsze wprowadzenie oszukanego posiłku do diety trzeba dokładnie zaplanować. Należy pamiętać, że cheat meal nie powinien się pojawić w dwóch pierwszych tygodniach diety. Częstotliwość cheat meal jest uzależniona od efektów osiąganych podczas diety.
Osoby, które uzyskują na diecie zadowalające efekty, mogą sobie pozwolić na jeden cheat meal tygodniowo. Natomiast te, które z trudem pozbywają się tkanki tłuszczowej i kilogramów, powinny stosować cheat meal raz na dwa tygodnie.
Kaloryczność cheat mealu nie powinna przekraczać 1000 kcal. Oszukany posiłek powinno się zjadać w środku dnia. Zaczynanie i kończenie dnia oszukanym posiłkiem to nie jest najlepszy pomysł. Po zjedzeniu cheat meal po następny posiłek powinno się sięgnąć dopiero, gdy pojawi się uczucie głodu. Decydując się na cheat meal warto rozważyć, jaki to będzie posiłek. Rzucanie się na byle co nie pomoże w diecie, a na pewno też nie spowoduje psychicznego komfortu.
Korzyści z cheat meal
Rozsądne oszukiwanie w trakcie diety na pewno nie zniweczy wcześniej podjętych starań. Korzyści z cheat meal mają przede wszystkim wydźwięk psychiczny. Cheat meal wyeliminuje zmęczenie i wykończenie długotrwałą i restrykcyjną dietą.
Ponadto regularne wprowadzanie oszukanych posiłków sprawi, że po zakończonej kuracji odchudzającej nie będziesz z łapczywością sięgać po wszystko, co na diecie było zabronione. A to z kolei, uchroni cię przed pułapką efektu jojo.