FitnessChroniczne odchudzanie

Chroniczne odchudzanie

Nasze zmagania z nadwagą ciągną się latami. Dlaczego są tak nieskuteczne?

Chroniczne odchudzanie

18.01.2006 | aktual.: 29.05.2010 19:12

*Ciągła walka z nadwagą jest bardzo często spotykaną przypadłością. Przybierasz na wadze, kiedy ilość energii pobieranej z pożywienia jest większa niż ilość energii zużywanej na procesy metaboliczne i wysiłek fizyczny. Nadmiar pokarmu jest magazynowany jako tłuszcz. *Diety cud, kończące się efektem jo-jo, nie pomogą ci na stałe pozbyć się nadwagi. Stosując je, chudniesz przez pewien czas, ale praktycznie niemożliwe jest utrzymanie przez dłuższy czas tych efektów. Dzieje się tak dlatego, że tempo, z jakim zjadany przez ciebie pokarm jest rozkładany i zużywany przez organizm – czyli proces zwany termogenezą – jest osłabiane przez stres związany z nieustannym odchudzaniem się. W ten sposób schudnięcie i utrzymanie prawidłowej wagi staje się praktycznie niemożliwe. Poniżej przedstawiam najważniejsze wskazówki, które umożliwią ci powrót na właściwą drogę, jeśli dotychczas ciągle się odchudzałaś:

- stosuj zdrową, dobrze zbilansowaną dietę, bogatą w składniki odżywcze;
- jedz różnorodne produkty z mojej listy diety obfitości (dieta obfitości Gillian McKeith została przedstawiona w książce "Jesteś tym, co jesz", której fragmentem jest niniejszy artykuł);
- jedz często niewielkie porcje, tak aby utrzymać na stałym poziomie stężenie cukru we krwi, złagodzić napady apetytu i wrócić na właściwą drogę.
- wybieraj produkty pomagające utrzymać stałe stężenie cukru we krwi, a więc wszystko, na co masz ochotę z mojej diety obfitości. Wyeliminuj żywność, która powoduje skoki poziomu cukru, szczególnie słodycze i produkty wysoko przetworzone;
- zwiększ swoją aktywność fizyczną. Ćwiczenia fizyczne są niezwykle pomocnym narzędziem przy długofalowej dbałości o prawidłową wagę, a przy tym sprzyjają zdrowemu, szczęśliwemu życiu;
- zmniejsz ilość spożywanej soli i pij dużo wody (6 – 8 szklanek dziennie), aby zredukować ilość płynów zatrzymywanych w organizmie;
- zjadaj najwięcej na śniadanie i lunch,ponieważ dzięki aktywności w ciągu dnia zdążysz spalić spożyte kalorie;
- takie zioła jak cynamon, imbir, pieprz cayenne, kardamon i żeń-szeń pobudzają termogenezę (tempo, w jakim żywność jest rozkładana) i sprzyjają utracie wagi;
- staraj się zapewnić organizmowi dostateczną porcję dobrej jakości snu. Niedostatek snu zwiększa ryzyko niezdrowego odżywiania się i tycia;

Zadbaj o właściwą motywację: - zastanów się nad tym, dlaczego chcesz schudnąć, i uświadom sobie, jakie to będzie korzystne dla twojego zdrowia i samopoczucia;
- zacznij od dziś zapisywać wszystko co jesz i pijesz; Kiedy lepiej poznasz swoje nawyki jedzeniowe i przekonasz się, co pobudza napady apetytu, będziesz mógł zacząć rozwiązywać ten problem;
- nie spiesz się podczas jedzenia. Dokładnie przeżuwaj kęsy, odkładając w tym czasie nóż i widelec i delektując się smakiem potrawy. Potrzeba czasu, żeby żołądek przekazał mózgowi sygnał, że jest pełen, a wielu z nas je tak szybko, iż sygnał ten nigdy nie dociera na czas;
- zapisz wagę, jaką chcesz osiągnąć i/lub swoje cele zdrowotne i podejmij wobec siebie zobowiązanie. Badania pokazują, że zapisanie celów pomaga się skoncentrować na ich osiągnięciu;
- wytłumacz sobie, że nie jesteś na diecie.Odchudzanie się przez dzień, tydzień czy miesiąc należy już do przeszłości. Od tej pory po prostu zdrowiej się odżywiasz, żeby stworzyć swoje nowe, ciekawe „ja”

*Czynniki hamujące spadek wagi: *- zanieczyszczona okrężnica, problemy jelitowe
- jedzenie niewłaściwych rodzajów żywności
- zjadanie nadmiernych ilości żywności (szczególnie tłustej lub niewłaściwej)
- zaburzenia gospodarki insulinowej (spowodowane zjadaniem nadmiaru cukrów)
- brak enzymów
- brak ćwiczeń fizycznych
- zaburzenia funkcji trawiennych
- zaburzenia poziomu minerałów i witamin
- pasożyty przewodu pokarmowego powodujące wilczy apetyt
- złe funkcjonowanie nadnerczy
- złe nawyki jedzeniowe, niedostateczne gryzienie pożywienia, nieregularne pory posiłków
- zła przemiana materii
- spowolnienie funkcji wątroby
- problemy z tarczycą
- zatrzymywanie wody w organizmie
- słabe nerki
- przerost drożdżaków

Wyjaśnienie gwałtownych napadów łaknienia cukru *Napady silnego łaknienia cukru pojawiają się wówczas, gdy masz stale zaburzoną równowagę cukru we krwi, co może być spowodowane niedoborem składników pokarmowych, przerostem drożdżaków lub dietą bogatą w wysoko przetworzone węglowodany i bezwartościowe produkty. Takie ataki mogą świadczyć, że cierpisz na hipoglikemię, która powoduje dalsze łaknienie cukru.
*
Kończy się tym, że przeżywasz nieustanną huśtawkę poziomu glukozy we krwi – jej stężenie gwałtownie rośnie, a po chwili spada. Dlatego wystarczy zjeść jeden baton czekoladowy, żeby organizm wkrótce zaczął się domagać następnej porcji cukru. Cukier daje ci przypływ energii, ale nie trwa to długo i niebawem znów czujesz, że brakuje ci sił.
Najlepszym sposobem wyrwania się z tego błędnego koła jest całkowite odstawienie słodyczy i innych rodzajów żywności o dużej zawartości cukrów na miesiąc. Pij w tym czasie herbatę z traganka, który podniesie twój poziom energii (500 mg dziennie).
Musisz również pomóc swojemu organizmowi, dostarczając mu żywych, bogatych w składniki pokarmowe superpokarmów, które pomogą zrównoważyć skład krwi. Dobrym rozwiązaniem jest spirulina oraz płynny suplement mineralny zawierający chrom, mangan i magnez. Brak któregokolwiek z tych pierwiastków zakłóca normalny poziom glukozy we krwi, powodując łaknienie cukru. (Ponad 80 % chromu jest tracone w procesie przetwarzania żywności).
*Są pewne rodzaje żywności, które pomagają uregulować poziom glukozy we krwi i opanować apetyt na cukier. Należą do nich produkty z pełnego ziarna i świeże warzywa. Z kolei jamsy, słodkie ziemniaki i kabaczek zaspokajają apetyt na coś słodkiego, a nie podnoszą poziomu cukru we krwi tak jak słodycze. *Często proszę swoich pacjentów, żeby przyjmowali przed posiłkami pół łyżeczki L-glutaminy w proszku w celu zahamowania napadów łaknienia. To naprawdę pomaga.

Przejadanie się *Przejadanie się jest często spowodowane obecnością pasożytów przewodu pokarmowego lub problemami emocjonalnymi. Może też być skutkiem zaburzeń funkcjonowania organów wewnętrznych i gruczołów wydzielania wewnętrznego. Na przykład, kiedy jemy za dużo mięsa, może to doprowadzić stanów zapalnych wyściółki żołądka i wytworzenia się w tym organie zbyt dużej ilości ciepła. Właśnie ten nadmiar ciepła powoduje, że masz ochotę zjeść jeszcze więcej.
*
Jak pozbyć się tłuszczyku – główne zalecenia dr Gillian: Jedz wcześnie ostatni posiłek.
Jedzenie późnym wieczorem gwarantuje ci przybieranie na wadze, gdyż podczas snu organizm magazynuje więcej pokarmu.
Łącz odpowiednio grupy żywności. Wyeliminuj żywność rafinowaną i wysoko przetworzoną. Pij 8 szklanek wody dziennie. Woda jest naturalnym środkiem zmniejszającym apetyt. Uwaga: Przy odchudzaniu doskonała jest herbatka z pokrzywy, gdyż poprawia przemianę materii i ma własności odwadniające.
Unikaj margaryn, pełnotłustego mleka, serów i innych produktów mleczarskich z mleka krowiego. Są one trudne do strawienia. Możesz używać mleka produkowanego ze zbóż.
Unikaj cukru, gdyż spowalnia metabolizm.
Ogranicz produkty z pszenicy (szczególnie pieczywo), gdyż mają one dużą zawartość glutenu, a wiele osób nie toleruje glutenu.
Jedz dobre tłuszcze i eliminuj złe. Dobre tłuszcze znajdują się w awokado, pestkach dyni i słonecznika, rybach, orzechach i warzywach. Nie unikaj tych produktów, gdyż zawarte w nich dobre tłuszcze poprawiają przemianę materii – możesz dzięki nim schudnąć i utrzymać pożądaną wagę. Złe tłuszcze, to tłuszcze nasycone, znajdujące się na przykład w czerwonym mięsie i maśle. Są one trudne do strawienia, zatykają ci tętnice i powodują choroby oraz problemy z wagą.
Nie opuszczaj posiłków i zawsze jedz śniadania.Rano twój żołądek i śledziona są w najlepszej kondycji, a poza tym masz cały dzień na spalenie tego, co zjadłeś. Jeśli chcesz poprawić swoją przemianę materii, powinieneś jeść o tej porze. Kiedy tego zaniedbasz, mózg otrzymuje sygnał, który interpretuje jako niedobór pożywienia. Następuje wówczas wydzielanie hormonów stresu i zużywanie tkanki mięśniowej, żeby zrekompensować niedobór pokarmu. Kiedy później dobrze się najesz, organizm wydziela więcej insuliny, żeby zmagazynować więcej tłuszczu, bo może zabraknąć pożywienia!
Zorganizuj sobie mój Dzień Odtrucia. W tkankach tłuszczowych twojego ciała gromadzą się toksyny. Jeśli twój organizm jest pełen szkodliwych substancji, to masz wyższy stosunek tkanki tłuszczowej do mięśniowej. Pozbycie się trucizn i innych niepotrzebnych związków chemicznych pomoże ci kontrolować swoją wagę.
Nie stosuj cudownych diet.Takie głodzenie się osłabia działanie enzymów wpływających na twoją przemianę materii. Twoje komórki tłuszczowe powiększają się, stają się toksyczne i gromadzą w tkankach. Tracisz napięcie mięśniowe. Popadasz w przygnębienie. Zamiast się głodzić, przejdź na moją dietę obfitości. Jedz więcej niż dawniej, ale wybieraj odpowiednie produkty.
Zacznij wykonywać ćwiczenia fizyczne. Dzięki temu będziesz spalać tłuszcz. Wysiłek fizyczny zwiększa tempo przemian metabolicznych, więc szybciej zużywasz zjedzone kalorie. Na początek zacznij spacerować – to bardzo dobry sposób, żeby pozbyć się tłuszczyku.
Wspomagaj swoją przemianę materii. Rano wypijaj na czczo szklankę ciepłej wody z sokiem cytrynowym.
Wyeliminuj alkohol. Osłabia on wątrobę, organ odgrywający podstawową rolę przy trawieniu tłuszczów. Na dodatek piwo i wino są pełne cukrów, a każdy alkohol pobudza apetyt.

Gillian McKeith

Powyższy artykuł jest fragmentem książki Gillian McKeith "Jesteś tym, co jesz. Dieta, która zmieni twoje życie.", która ukazała się nakładem wydawnictwa Rebis. Dr Gillian nie jest lekarzem, tylko doktorem filozofii żywienia. Tytuł ten uzyskała w American Holistic College of Nutrition w Stanach Zjednoczonych, noszącym obecnie nazwę Clayton College. Autorka jest również podyplomowym członkiem Centre for Nutrition Education w Wielkiej Brytanii. Osiągnęła niewiarygodne rezultaty, odmieniając nawyki żywieniowe Najgorzej Odżywiających się Brytyjczyków.

*Konkurs! Konkurs! Konkurs! *Wydawnictwo Rebis podarowało 5 egzemplarzy książki dla naszych Internautów. Proszę odpowiedzieć na pytanie:

Co oznacza skrót BMI?

Prawidłowa odpowiedź: Body Mass Index

Książki otrzymują:

  1. Sylwester Grzeszczyk, Ciepielów
  1. Jolanta Małecka, Kobylanka
  1. Marta Markiewicz, Słupsk
  1. Weronika Olszewska, Kraków
  1. Rafał Druszkowski, Wrocław

Gratulujemy, nagrody wyślemy pocztą.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)