Ciepła Łazienka

Ciepła Łazienka

Ciepła Łazienka
Źródło zdjęć: © Villa
02.09.2008 13:02, aktualizacja: 27.10.2008 16:54

Nowoczesna łazienka coraz częściej przypomina piękny i przytulny salon kąpielowy. Staje się miejscem relaksu po męczącym dniu. Dlatego aranżacja tego wnętrza to coś więcej niż tylko wybór glazury i ceramiki sanitarnej. Ważny jest każdy odpowiednio dobrany element i detal – również grzejnik.

Nowoczesna łazienka coraz częściej przypomina piękny i przytulny salon kąpielowy. Staje się miejscem relaksu po męczącym dniu. Dlatego aranżacja tego wnętrza to coś więcej niż tylko wybór glazury i ceramiki sanitarnej. Ważny jest każdy odpowiednio dobrany element i detal – również grzejnik.

Wybieramy grzejnik

Wybór grzejnika łazienkowego to tylko pozornie proste zadanie. Powinien on sprawdzać się nie tylko jako trwałe i praktyczne urządzenie grzewcze, ale również ładnie się we wnętrzu prezentować. Warto wybrać model ze stali nierdzewnej czy miedzi. Rzadziej stosuje się aluminiowe. Urządzenie dobieramy tak, aby zapewnić optymalną temperaturę (ok. 24 C) – w łazience bardzo ważne jest utrzymanie komfortu cieplnego, a więc na uwadze należy mieć wielkość i moc grzejnika. Najlepiej sprawdzają się modele typu drabinka (składające się z poziomych i pionowych rurek) – można na nich wieszać ręczniki czy nawet pranie.

ZOBACZ TEŻ

Idealnym rozwiązaniem są modele zasilane z instalacji c.o. z zainstalowaną grzałką elektryczną – bardzo przydatną poza sezonem grzewczym. Gdy na dworze zrobi się zimniej, grzałka umożliwi zachowanie komfortu w łazience bez konieczności włączania kotła centralnego ogrzewania. Pamiętajmy, że grzejnik z grzałką elektryczną montujemy co najmniej 60 cm od obrysu wanny, natrysku lub umywalki.

Dobry design

Obecnie bardzo popularny jest minimalizm, ascetyzm formy i perfekcyjne wykonanie. W tego typu wnętrzach niezwykle istotne są detale. Doskonale komponują się tu elementy przykuwające uwagę, intrygujące formą i kolorem – grzejniki o wyszukanych kształtach i niecodziennej kolorystyce.

Z kolei w pomieszczeniach, w których zastosowano wielokolorowe i wzorzyste płytki, dodatkowy element dekoracyjny jest zbędny. Do wnętrz urządzonych z przepychem dobrze pasuje prosty i delikatny grzejnik. Producenci oferują szeroki asortyment urządzeń o oryginalnej konstrukcji oraz w wielu kolorach, co umożliwia dopasowanie ich do pozostałych elementów wystroju łazienki. W zależności od zapotrzebowania, producenci oferują również wykonanie grzejnika na indywidualne zamówienie.

Dodatkowe Akcesoria

Bardzo często grzejniki zaopatrzone są w dodatkowe akcesoria – uchwyty na ręczniki, półki czy relingi. To niewątpliwie dodatkowy element dekoracyjny, ale przede wszystkim elementy bardzo przydatne w każdej łazience. Dzięki dodatkowym wieszakom, po wyjściu z kąpieli będziemy mogli otulić się cieplutkim ręcznikiem. Na półkach z kolei będzie można ustawić podręczne drobiazgi czy przybory toaletowe. Akcesoria można również dokupić. Zwykle producenci grzejników oferują całą gamę różnorodnych dodatków, które można przymocować samemu, a gdy się znudzą lub okażą zbędne – zdjąć.

ZOBACZ TEŻ

Ogrzewanie podłogowe

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz bardziej popularne. Jest niewidoczne, efektywne i… oszczędne. W zasadzie można je stosować w całym domu, a w łazience to jedno z najlepszych rozwiązań. Zapewnia przyjemnie ciepłą posadzkę, a zachlapana wodą podłoga szybko wysycha. Jego zaletą jest też brak widocznych elementów grzejnych, co pozwala na dowolną aranżację wnętrza. Nie trzeba martwić się o estetykę grzejnika oraz zaplanowanie dla niego miejsca. W łazienkach często jednak stosuje się kombinację takiego ogrzewania z grzejnikiem drabinkowym, ze względu na małą zwykle powierzchnię podłogi. Dodatkową korzyścią takiego rozwiązania jest także strona finansowa, gdyż obniża ono zużycie energii, a więc i koszty eksploatacji.

– Ciepła podłoga oznacza duże oszczędności w czasie eksploatacji. Podnosi komfort cieplny na tyle, że można obniżyć temperaturę powietrza w ogrzewanym pomieszczeniu nawet o 2 C, a to pozwoli na znaczne oszczędności energii. Szacuje się, że w przypadku utrzymywania temperatury 18 C zamiast 20 C ta oszczędność wynosi około 12% w skali rocznej – mówi pani Danuta Szutkowska, ekspert z firmy Rettig Heating. Decyzję o instalacji ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie projektu łazienki. Warto pamiętać, że instalacja podniesie poziom posadzki o ok. 10 cm, a w przypadku łazienki usytuowanej na parterze domu niepodpiwniczonego – o 18 cm. Na podłogach najlepiej sprawdzą się wówczas materiały, które dobrze przewodzą ciepło, a więc marmur, granit, gres oraz materiały ceramiczne. Ze względu na różnicę rozszerzalności cieplnej pomiędzy betonem a płytkami ceramicznymi (materiały te różnie reagują na zmiany temperatury) nie należy układać zbyt dużych płytek, a spoiny między nimi trzeba wypełniać specjalną,
elastyczną fugą.

Nie poleca się stosowania podłóg z drewna i materiałów drewnopochodnych, gdyż źle przewodzą ciepło, a także mogą ulec deformacji pod jego wpływem. Prawidłowe działanie ogrzewania podłogowego zależy ściśle od właściwego montażu.

ZOBACZ TEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także