Blisko ludziCo kolor włosów i rysy twarzy mówią o twojej karierze?

Co kolor włosów i rysy twarzy mówią o twojej karierze?

Co kolor włosów i rysy twarzy mówią o twojej karierze?

25.01.2013 11:58, aktual.: 25.01.2013 17:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Blondynki mają bardziej rozrywkowe życie, brunetki – większą szansę na udaną karierę zawodową. Za tym stwierdzeniem nie stoją stereotypy, lecz wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii. Zdaniem naukowców, kolor i struktura włosów, ale także rysy twarzy, wpływają na jakość naszego życia.

Blondynki mają bardziej rozrywkowe życie, brunetki – większą szansę na udaną karierę zawodową. Za tym stwierdzeniem nie stoją stereotypy, lecz wyniki badania przeprowadzonego w Wielkiej Brytanii. Zdaniem naukowców, kolor i struktura włosów, ale także rysy twarzy, wpływają na jakość naszego życia. Co mówi o tobie twój wygląd? Co zrobić, żeby budzić zaufanie i mieć większe szanse na karierę?

Grupa badaczy pod kierownictwem dr Chrisa Solomona przeanalizowała cechy twarzy, starając się wyodrębnić te, które charakteryzują ludzi sukcesu. Wyniki pokazały, że osoby z prostymi, ciemnymi włosami mają największe szanse na błyskotliwą karierę.

Ankietowani oceniali pokazywane im twarze pod kątem potencjału biznesowego i zdolności przywódczych, biorąc pod uwagę takie cechy, jak: kształt, rozmiar i ułożenie głowy, oczy, usta i ogólna symetria poszczególnych elementów.

Jak się okazało, kluczem do sukcesu wydaje się być szczęka. Za liderów uważane były zwykle osoby o mocno zarysowanej brodzie. Dla odmiany, ci o twarzy, zwężającej się ku dołowi postrzegani byli jako słabsi i mniej wiarygodni. Do zawodowego sukcesu, zdaniem badanych, predysponuje także wysokie czoło. Obie te cechy posiadają na przykład prezydent Bronisław Komorowski czy marszałek Sejmu – Ewa Kopacz. Ich wizerunek, zgodnie z wynikami badania, idealnie pasuje do roli przywódców.

W przeprowadzonej ankiecie znacznie gorzej wypadły natomiast osoby mające drugi podbródek czy opadające powieki. Z sukcesem nie kojarzą się także ciemne obwódki pod oczami. Ponadto, mniej korzystnie oceniani byli ci, u których łuk brwiowy położony był zbyt nisko.

- Wszyscy wiemy, jak ważne jest pierwsze wrażenie – mówi Steve North, dyrektor generalny kanału telewizyjnego Dave, który zlecił badania. – Ale nigdy wcześniej nie przeprowadzono eksperymentu, który by wyjaśniał, jak w życiu pomagają nam określone rysy twarzy.

Brytyjscy uczeni stwierdzili, że na zawodowy sukces ma wpływ także kolor włosów. Tu w uprzywilejowanej pozycji są panie, które w każdej chwili mogą go zmienić, jeśli chcą być postrzegane jako bardziej profesjonalne i godne zaufania.

Przeprowadzone badanie trudno jednak zakorzenić w codziennym życiu. Jeśli chodzi o kobiety sukcesu, można by pewnie wymienić podobną liczbę tych o jasnych, jak i o ciemnych włosach. Udaną karierą mogą się poszczycić blondynki, na przykład: Dorota Wellman, Monika Olejnik czy Beata Tyszkiewicz, ale także brunetki, chociażby Anna Dymna, Kinga Rusin czy minister Joanna Mucha.

Okazuje się więc, że nie zawsze to, jakie role przypisuje się konkretnym osobom na podstawie ich wyglądu, sprawdza się potem w życiu. Można mnożyć przykłady ludzi, których rysy twarzy nie odpowiadają tym, jakie utożsamiamy z przywódcami, a jednak udało im się wspiąć na wyżyny. I odwrotnie – ci, których wygląd, wydawałoby się, predysponuje do udanej kariery, kończą dość marnie.

Pozostaje więc wierzyć, że to jednak nie cechy fizyczne, lecz osobowość i umiejętności decydują o naszym życiu zawodowym. Jeśli jednak mamy rysy twarzy czy kolor włosów kojarzone z sukcesem, na pewno nie zadziałają na naszą niekorzyść.

Tekst: na podst. The Daily Mail/Izabela O’Sullivan

(ios/sr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (102)