FitnessCo mówią nasze oczy?

Co mówią nasze oczy?

O oczach mówi się, że są zwierciadłem duszy. Ale nie tylko. W oczach odbija się także stan naszego zdrowia.

Co mówią nasze oczy?
Źródło zdjęć: © sxc.hu

O oczach mówi się, że są zwierciadłem duszy. Ale nie tylko. W oczach odbija się także stan naszego zdrowia. Warto się im przyjrzeć, gdyż na tej podstawie możemy określić, co nam dolega.

Spojówki sygnalizują chorobę

Spojówki u zdrowej osoby powinny być wyraźnie różowe. Przekrwione są typowym objawem podrażnienia, które może być spowodowane przebywaniem w pomieszczeniach zadymionych, zakurzonych, niewłaściwie oświetlonych czy przewlekłym brakiem snu. Zaczerwienione spojówki pojawiają się podczas alergii, w niektórych chorobach dermatologicznych (łuszczyca, trądzik różowaty, łojotokowe zapalenie skóry) oraz sygnalizują zapalenie (bakteryjne, wirusowe).

Należą także do objawów zespołu suchego oka. Ropna wydzielina pojawiająca się w kącikach oka może sugerować zakażenie. Spojówki o zabarwieniu żółtawym sygnalizują, że prawdopodobnie masz problemy z wątrobą. Blade natomiast mogą oznaczać niedokrwistość.

Zaczerwienione białka są sygnałem niedoboru witamin, a zamglone oczy są oznaką słabej odporności. Objawem spowolnionej przemiany materii, której towarzyszy gromadzenie się w organizmie toksyn, jest ciemny pierścień na obwodzie tęczówki. Gdy występuje on u osoby otyłej, wiadomo, że u źródeł jej problemów leżą zaburzenia metaboliczne.

Uwaga na powieki

Opuchnięte powieki utrzymujące się przez dłuższy czas mogą być objawem zaburzeń hormonalnych, krążenia lub nerek. Pojawiające się sporadycznie sygnalizują gromadzenie się wody w tkankach, przemęczenie lub nadmiar soli w organizmie. Opuchlizna widoczna na górnej powiece to sygnał, że cierpisz na schorzenia woreczka żółciowego. Żółte cętki lub białe grudki na powiekach mówią, że masz podwyższony cholesterol. Za pęcherzyki wypełnione surowicą lub surowiczo – ropna cieczą, które pojawiają się na powiekach, odpowiada ten sam wirus, co za opryszczkę wargową. Dobrze widoczny, niebolesny guzek to zwykle gradówka czyli przewlekłe zapalanie gruczołu traczkowego.

W jego wnętrzu zbiera się galaretowata substancja, która podtrzymuje zapalny stan. Drżenie powiek może sygnalizować, że brakuje ci magnezu lub masz zaburzenia pracy układu nerwowego. Jeśli zaczerwieniony i zgrubiały jest sam brzeg powiek, który dodatkowo swędzi i piecze – prawdopodobnie cierpisz na zapalenie brzegów powiek.

Sińce pod oczami

Mogą być efektem nieprzespanej nocy, niedotlenienia, ale czasami mają też podłoże genetyczne. Niekiedy świadczą o niedoborach witaminy K i żelaza w organizmie. Cienie pod oczami towarzyszą często także innym chorobom. Ciemne obwódki pod oczami mogą mieć też podłoże alergiczne (np. jesteś uczulona na puch, a śpisz na puchowej poduszce).

Jeśli oprócz sińców pojawia się kołatanie serca, utrata lub wzrost wagi, uderzenia gorąca – mogą sygnalizować choroby tarczycy. Przy nadciśnieniu towarzyszy im: bóle głowy, bezsenność, nadpobudliwość. Jeśli oprócz szarych obwódek pod oczami skarżysz się na osłabienie, wypadają ci włosy, łamią się paznokcie i dokucza brak apetytu – mogą być sygnałem anemii. Sińce pojawiają się także przy takich dolegliwościach jak: cukrzyca, czy choroby pasożytnicze, a także infekcje dróg rodnych oraz zapalenie nerek.

Co mówi kolor oczu?

Diagnozowaniem chorób na podstawie obserwacji oka zajmuje się irydologia. Zdaniem specjalistów z tej dziedziny kolor oczu może zdradzać predyspozycje do pewnych chorób. Osoby o tęczówkach niebieskich są bardziej narażone m.in. na chorobę wrzodową, reumatyzm, a także choroby krążenia, tarczycy, nerek, układu oddechowego oraz alergie. Osoby o szarych i zielonych oczach częściej mają kłopoty z trawieniem, a w ich w układzie nerwowym i pokarmowym gromadzą się toksyny.

Posiadacze oczu brązowych i czarnych mają predyspozycje do schorzeń układu krwionośnego, miażdżycy kamicy nerkowej i nerwicy. Czarne kreski biegnące w stronę źrenicy oznaczają zaburzenia przemiany materii, płytki na brzegu tęczówki – podatność na choroby reumatyczne, a wąskie pierścienie wokół tęczówki – podatność na zaburzenia przyswajania wapnia.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)