Co może zaostrzyć trądzik?
Trądzik pospolity i różowaty – to dwa dermatologiczne schorzenia, które wymagają leczenia. Niezwykle ważne jest również to, co robimy same. Niektóre, z pozoru błahe czynności mogą spowodować, że stan skóry bardzo się pogorszy.
28.05.2014 | aktual.: 28.05.2014 19:19
Trądzik pospolity i różowaty – to dwa dermatologiczne schorzenia, które wymagają leczenia. Niezwykle ważne jest również to, co robimy same. Niektóre, z pozoru błahe czynności mogą spowodować, że stan skóry bardzo się pogorszy.
Garść statystyk
Trądzik pospolity to często występujące schorzenie dermatologiczne, zapalna choroba skóry dotycząca gruczołów łojowych i mieszków włosowych. Występowanie trądziku pospolitego wiąże się z okresem dorastania, choć są osoby, które z wypryskami zmagają się czasem nawet do okresu przekwitania – ok. 10 proc. populacji ma problemy z trądzikiem po 40. roku życia. Natomiast trądzik różowaty najczęściej pojawia się u kobiet po trzydziestce (zwykle w wieku 35-50 lat), zwłaszcza z jasną karnacją i włosami blond. U mężczyzn choroba występuje trzykrotnie rzadziej, choć jej przebieg jest cięższy.
Skąd te pryszcze?
Trądzik pospolity powstaje na skutek nadmiernej aktywności skórnych gruczołów łojowych, na które wpływ wywierają hormony płciowe. Zwiększona liczba bakterii na skórze, które mogą być uwięzione wewnątrz zatkanych przewodów, oraz enzymy bakteryjne niszczące warstwę tłuszczową powodują stan zapalny. Trądzik jest łatwy do zdiagnozowania ze względu na pojawiające się w widocznych miejscach (twarz, szyja, plecy) zaskórniki oraz pryszcze. Zablokowanie przewodów prowadzących wydzieliny z gruczołu łojowego na powierzchnię skóry skutkuje wągrami.
Niewłaściwe kosmetyki
Z trądzikiem należy zgłosić się do dermatologa, który może zaproponować leki i maści, jednak ogromne znaczenie mają czynności, które same podejmujemy. Niewłaściwy dobór kosmetyków, a szczególnie ich nadmiar w przypadku cery trądzikowej może bardzo pogorszyć kondycję skóry i doprowadzić do zaognienia zmian skórnych. Należy sięgać po produkty antybakteryjne, wyłącznie przeznaczone do cery trądzikowej. Trądzik może też zaostrzyć nadmiar makijażu, dlatego, o ile to możliwe, na jakiś czas z niego zrezygnujmy (skóra powinna oddychać).
Jadłospis pod lupą
Dieta nie ma wpływu na pojawienie się trądziku, jednak u niektórych osób pewne pokarmy, np. te zawierające duże ilości jodu, mogą zaostrzać jego przebieg (jod znajduje się głównie w owocach morza i rybach). Można więc na pewien czas wyeliminować z diety produkty, które podejrzewa się o zaostrzanie trądziku, i sprawdzić, jak wpłynie to na skórę. Niektórzy silne reakcje obserwują po zastosowaniu ostrych przypraw. Niewskazane są też pokarmy smażone, szczególnie fast foody, które mogą powodować skórne alergie. Trądzikotwórczo mogą działać węglowodany, zwłaszcza słodycze. Należy ograniczyć spożycie kofeiny.
Uwaga na nadmiar stresu
Przebieg trądziku może pogorszyć stres. Jeśli jest on przewlekły, kondycja skóry wyraźnie się pogarsza. Szarzeje, traci witalność i blask. Cera staje się matowa, a zmarszczki bardziej widoczne, mogą pojawić się przebarwienia. Dzieje się tak, ponieważ stres osłabia odporność, co przekłada się na trudność w leczeniu wielu schorzeń, zwłaszcza tych zapalnych. Nadmierny stres może wywołać zwłaszcza trądzik różowaty – przewlekłą chorobę skóry twarzy, którą charakteryzuje obrzęk i zapalenie oraz małe pęcherzyki. Trądzik różowaty najczęściej zaczyna się jako zaczerwienienie środkowej części twarzy, stopniowo rozszerzające się na policzki i podbródek.
Pielęgnacja na piątkę
Skóra z trądzikiem różowatym wymaga szczególnej pielęgnacji, bo wyróżnia się wiele czynników, które mogą zaostrzyć chorobę. Należy powstrzymać się od preparatów do pielęgnacji skóry, które zawierają alkohol, w tym toniki, kosmetyki, filtry przeciwsłoneczne, środki nawilżające. Nawet produkty ziołowe i hipoalergiczne mogą powodować powikłania, zwłaszcza jeśli zawierają drożdże, miętę lub inne substancje zwiększające napływ krwi do powierzchni skóry. Kosmetyki stosowane w leczeniu trądziku pospolitego i innych zmian skórnych nie są skuteczne w przypadku trądziku różowatego, a nawet mogą powodować jego pogorszenie.
Nie przegrzewać skóry
Przy trądziku różowatym należy unikać sytuacji powodujących wzrost powierzchownego przepływu krwi, zwłaszcza na twarzy – nie stawaj przy gorącym piecu, nie nachylaj się nad garnkiem z parującą potrawą. Ćwiczenia są ważne dla zdrowia, jednak wybieraj spacer bądź pływanie, które nie powodują przegrzania się i pocenia. Osoby z trądzikiem różowatym nie powinny też korzystać z sauny, kąpać się w gorącej wodzie, niewskazane jest ponadto stosowanie gorących ręczników lub lodowatych kompresów na twarz. By zmniejszyć zaczerwienienie i podrażnienie, można przykładać do skóry kompresy chłodne.
Leki mogą zaszkodzić
Kondycję skóry mogą popsuć niektóre leki, np. sterydy, które leczą objawy, a nie przyczynę trądziku. U niektórych osób pojawia się nawet tzw. trądzik sterydowy. Również przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może być przyczyną trądziku. Osoby z trądzikiem różowatym natomiast często cierpią na niedobór witaminy A i z grupy B (szczególnie B2, B3 i B6). Przyjmowanie witaminy B-kompleks może wspomóc leczenie tego schorzenia. Należy jednak upewnić się, że preparat zawiera witaminę B3 w formie nikotynamidu, a nie niacynę, która wywołuje zaczerwienienie skóry.
Ewa Podsiadły-Natorska (epn/mtr), kobieta.wp.pl