GotowaniePrzepisyCo najlepiej nam smakuje?

Co najlepiej nam smakuje?

Upodobanie do potraw słonych czy słodkich pojawia się w życiu
człowieka bardzo wcześnie, nasila się, po czym zanika w wieku
dorosłym. "Wydaje się, że smak kwaśny również pasuje do tego
schematu" - uważa Julie Mennella z Monell Chemical Senses Centre w
Filadelfii.

Co najlepiej nam smakuje?
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

23.08.2007 | aktual.: 27.06.2010 15:02

Upodobanie do smaku kwaśnego najsilniejsze jest w dzieciństwie. U dorosłych zanika - wynika z badań amerykańskich, o których informuje serwis "Nature".

Upodobanie do potraw słonych czy słodkich pojawia się w życiu człowieka bardzo wcześnie, nasila się, po czym zanika w wieku dorosłym. "Wydaje się, że smak kwaśny również pasuje do tego schematu" - uważa Julie Mennella z Monell Chemical Senses Centre w Filadelfii.

Mennella badała 35 dzieci pod kątem upodobań smakowych. Ponad jedna trzecia z nich bardzo polubiła smak niezwykle kwaśnej galaretki, w której kwasku cytrynowego było więcej niż w skoncentrowanych sokach cytrynowych. Żadna z matek badanych dzieci nie polubiła tego smaku.

Kiedy lubimy kwaśne?

"Upodobanie do smaku kwaśnego nie jest modą wytworzoną przez firmy produkujące słodycze" - stwierdza Mennella. Jak wyjaśnia, większość dzieci przechodzi przez etap, w którym ich ulubionym pokarmem są surowe cytryny. Ponad 100 lat temu Karol Darwin zauważył także, że jego dzieci uwielbiają kwaśne jabłka i agrest, jedzone przez dorosłych bardzo niechętnie.

Wyniki badań Mennelli pozwalają sądzić, że upodobanie kwaśnych smaków przez dzieci zapobiega cukrzycy czy otyłości. Dzieci, które wybierały smaki kwaśne, nie były niejadkami, a ich dieta była bardziej urozmaicona w owoce i warzywa. Mniej też bały się sięgać po nowe rodzaje pokarmów.

Kwaśne cytrusy

"To dobry znak" - ocenia Valeria Duffy, dietetyk z Uniwersytetu Connecticut w Storrs. "Kwaśne cytrusy mogą być bogatym źródłem witaminy C, folanu i mnóstwa ważnych składników pokarmowych".

Uważa się, że na odczuwanie smaków wpływają cechy genetyczne, wielkość oraz zagęszczenie kubków smakowych. Charles Zuker z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Diego zidentyfikował ostatnio geny odpowiedzialne za receptory komórek odczuwania smaków słodkiego, umami i gorzkiego. Spośród pięciu smaków - słodkiego, słonego, gorzkiego, kwaśnego i umami - kwaśny poznano w najmniejszym stopniu. zan/ krx/ zet/

ZOBACZ TEŻ:

Źródło artykułu:PAP
Komentarze (0)