Blisko ludziCo odbiera nam ochotę na seks?

Co odbiera nam ochotę na seks?

Co odbiera nam ochotę na seks?
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos
14.03.2011 11:27, aktualizacja: 14.03.2011 14:27

Obniżenie libido to problem blisko 35 proc. kobiet na całym świecie. Powodów niewielkiej ochoty na seks może być wiele. Najczęściej u ich podłoża wcale nie kryją się problemy psychiczne, jak brak uczuć do partnera, ale fizjologiczne, które można skutecznie leczyć.

Obniżenie libido to problem blisko 35 proc. kobiet na całym świecie. Powodów niewielkiej ochoty na seks może być wiele. Najczęściej u ich podłoża wcale nie kryją się problemy psychiczne, jak brak uczuć do partnera, ale fizjologiczne, które można skutecznie leczyć. Zawsze jednak należy dotrzeć do ich źródła, a czasami wystarczy wprowadzić drobne zamiany, żeby podnieść temperaturę w łóżku. Zazwyczaj jednak nie uda się to bez wizyty u seksuologa.

Cykl miesiączkowy. Poziom hormonów w organizmie kobiet jest różny w kolejnych etapach cyklu miesiączkowego. Największą ochotę na miłosne uniesienia mamy w dniach poprzedzających owulację, seks daje też wtedy największą satysfakcję. W tym wypadku nie ma powodów do niepokoju. Trzeba co najwyżej nieco zrozumienia ze strony partnera, kiedy mówisz, że dzisiaj nie masz ochoty na seks, ale jutro albo za dwa dni jak najbardziej...

Styl życia. Duże tempo, nawał pracy, nieprzespane noce, przemęczenie i stres odbierają ochotę i siłę na miłosne igraszki. Libido skutecznie obniżają też używki: papierosy, alkohol, o narkotykach nie wspominając. Zastanów się, czy problemy łóżkowe nie biorą się z niezdrowego trybu życia. Czasami wystarczy nieco zwolnić, uprawiać sport, ograniczyć lub w ogóle zrezygnować z używek, żeby podniosła się jakość życie erotycznego. Wysypiaj się, nawet 7-9 godzin na dobę. Jeśli masz problemy z zaśnięciem wypróbuj najpierw naturalne metody, bowiem przyjmowanie melatoniny również obniża popęd seksualny.

Antykoncepcja. Hormonalne zapobieganie ciąży może mieć wpływ na libido. Nie trzeba jednak z niej rezygnować, bo strach przed nieplanowanym rodzicielstwem wcale nie należy do czynników zwiększających apetyt na seks. Warto skonsultować z lekarzem zmianę pigułek.

Czynniki psychologiczne. Żeby mieć ochotę na stosunek, kobieta potrzebuje związku opartego na zaufaniu i poczuciu bezpieczeństwa. Kiedy między partnerami źle się dzieje, nawet nie chce myśleć o seksie. Powodem zimnej atmosfery w sypialni może być też nuda i rutyna. Warto wprowadzić zmiany, kupić seksowną bieliznę, umówić się z partnerem na randkę, wyjechać w podróż, wypróbować nowe pozycje. Zdarza się, że apetyt na seks odbiera lęk, który jest wynikiem negatywnych doświadczeń, czy to wyniesionych z dzieciństwa, rodziny czy poprzednich związków. W takiej sytuacji konieczna jest psychoterapia.

Zdrowie. Zły stan zdrowia odbija się negatywnie na życiu seksualnym. Wśród chorób, które oddziałują na zmniejszenie libido są: cukrzyca, miażdżyca, endometrioza, torbiele jajników, mięśniaki macicy, zapalenie przydatków, zapalenia pęcherza moczowego i dróg moczowych, niedoczynność tarczycy, nadciśnienie i depresja. W tej sytuacji konieczna jest wizyta u seksuologa, który będzie wiedział, jak zaradzić spadkowi ochoty na seks. Ciąża.Tu na dwoje babka wróżyła, bo kobiece libido podczas ciąży może gwałtownie wzrosnąć lub spaść niemal do zera. Niektóre przyszłe matki nie są w stanie w tym czasie myśleć o seksie, boją się o zdrowie dziecka, inne przeżywają najgorętszy okres swojego życia. Wiele kobiet odczuwa mniejszy apetyt na seks tuż po urodzeniu dziecka. Nie ma jeszcze dużego powodu do niepokoju, jeśli wraca tuż po połogu.

Menopauza.Menopauza to taki czas w życiu kobiety, który przynosi wiele zmian, zarówno psychicznych jak i fizycznych. Spada poziom estrogenów, a to powoduje m.in. suchość pochwy, zmniejszenie wrażliwości łechtaczki, a co za tym idzie trudność w osiąganiu orgazmu. Poza tym jajniki nie pracują już na pełnych obrotach, a więc obniża się poziom estrogenów. Wraz z wiekiem stopniowo spada poziom testosteronu, który w niewielkich ilościach jest wytwarzany także u kobiet. Hormon ten i u pań ma istotny wpływ na popęd seksualny. Ponadto zmianom hormonalnym towarzyszą zmiany anatomiczne m.in.: zmniejszenie elastyczności ścian pochwy, zmniejszenie wrażliwości łechtaczki oraz brodawek piersiowych, obniżenie napięcia mięśni miednicy. Warto być pod stałą opieką lekarza i przedyskutować z nim zachodzące w organizmie zmiany. Można też zdecydować się na hormonalną kurację zastępczą.

Dieta.Jeżeli kobieta źle czuje się w swoim własnym ciele, rzadko ma ochotę na igraszki w sypialni, bo wstydzi się nawet rozebrać. Postaraj się trochę schudnąć, jeśli jest taka potrzeba. Osoby na diecie często cierpią z powodu braku witamin A, B, C, E i kwasów omega 3. Niedobór tych składników w organizmie powoduje spadek energii, a co za tym idzie i libido. Pamiętaj, żeby w diecie było dużo warzyw, nabiału, nieco kasz, chudego mięsa i ryb. I to nie tylko podczas odchudzania, ale też przez resztę życia. Za naturalne afrodyzjaki uznaje się owoce morza, miód, seler, por, pietruszkę, bakłażany, brokuły, szparagi, wszystkie jarzyny liściaste, papryka, marchew, awokado, jeżyny, kiwi, ananasy oraz orzechy – głównie włoskie. Spośród mięs za potrawy wzmagające apetyt na seks uchodzą przede wszystkim podroby: wątroba, żołądki, nerki, móżdżek. W niektórych krajach szczególnie mężczyźni uważają, że afrodyzjaki kryją się w niektórych zwierzęcych narządach np. w Hiszpanii są to jądra byków, na Bałkanach oczy jagniąt,
a na Węgrzech grzebienie kogutów.

Hormony. Prolaktyna to hormon, który obniża libido. Wydzielany jest podczas orgazmu, snu, pierwszych 3 miesięcy ciąży i laktacji, ale przede wszystkim w nerwowych sytuacjach. Jeśli stres towarzyszy nam każdego dnia, poziom prolaktyny jest na wysokim poziomie. Pojawiają się objawy hiperprolaktynemii, która prowadzi nie tylko do niewielkiej ochoty na seks, ale też zaburzeń płodności, wydzielania estrogenów i testosteronu. A to właśnie te hormony są odpowiedzialne za ochotę na miłość.

Preparaty. Po preparaty, które podniosą libido sięgnij dopiero po konsultacjach lekarskich. Na dłuższą metę nie rozwiązują problemów, które stały się przyczyną zmniejszenia popędu seksualnego. Dzisiaj na rynku jest już nie tylko viagra dla mężczyzn, ale też spory wybór medykamentów dla pań, wśród nich min. Venicon - który ma dodatkowo działanie antystresowe, Libido – mogą brać również panowie, Lehning - homeopatyczny produkt zwiększający libido u kobiet, Avenea Essence, Asequrella - polecane szczególnie paniom stosującym doustną antykoncepcję hormonalną.

(mos/pho)